Uczelnie w Polsce każdego roku są oblegane przez studentów. Większość z placówek wyższej edukacji jest bezpłatny, co tylko zachęca młode osoby do podjęcia studiów. Z badań wynika, że ukończenie niektórych uczelni nie tylko nie pomoże nam w znalezieniu pracy, ale może nawet zaszkodzić naszym zarobkom.

Niektóre uczelnie słyną z tego, że ich absolwenci nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy. Często też ich zarobki są zdecydowanie niższe niż ich kolegów, którzy ukończyli inne uczelnie. Jesteście ciekawi, o jakie uczelnie chodzi? Mamy listę.

Po których uczelniach nie ma pracy?

W 2016 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeanalizowało 254 uczelnie w Polsce. Wyniki tych badań mogą zaskoczyć. Okazało się, że w czołówce placówek edukacji, których absolwenci zarabiają najgorzej uplasowały się dwie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. W niesławnym rankingu pojawiły się również takie uczelnie w Polsce jak: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wyższa Szkoła Inżynierii i Promocji Zdrowia w Warszawie, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie czy Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Uczelnie w Polsce. Po jakich kierunkach studiów nie ma pracy?

Już dawno minęły te dni, kiedy ukończone studia prowadziły do szybkiego zatrudnienia. Niestety. Zastanawiacie się pewnie po jakich kierunkach studiów najtrudniej znaleźć pracę? Według wspomnianego rankingu najgorsze szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia mają osoby, które ukończyły kierunki artystyczne, przyrodnicze oraz sportowe.

Jakie kierunki warto studiować?

Jeśli zastanawiacie się jaki kierunek studiów wybrać, by później móc znaleźć dobrą pracę? Poniżej przygotowaliśmy krótką listę:

  1. Finanse
  2. Informatyka
  3. Inżynieryjne kierunki studiów
  4. Prawo
  5. Logistyka i transport

Niestety nie jest to zbyt dobra wiadomość dla osób o artystycznych duszach. Ale i tak zachęcamy was do podejmowania studiów na takich kierunkach, na jakich będziecie się czuć najlepiej. Czy myślicie, że wymienione powyżej uczelnie w Polsce należy omijać szerokim łukiem? A może macie swoje ulubione uczelnie w Polsce (lub za granicą), na których chcielibyście studiować?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Grażyna Torbicka na RANDCE. Można jej pozazdrościć
  2. Jakiej muzyki słuchają Polacy? Wiemy! Będziecie zdziwieni
  3. Tak widzą świat osoby z wadą wzroku. Niezwykłe OBRAZY

źródło: papilot.pl, interviewme.pl

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.