To może dotyczyć każdej z nas – niezależnie od typu figury, wagi, a nawet wieku. Jak zneutralizować rozstępy? Czy da się tego dokonać? Jak zapobiec ich powstawaniu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Od kilku lat ruch body-positive zrewolucjonalizował rynek modowy. Marki przestały usuwać rozstępy modeli, a zaczęły za to eksponować je na pierwszym planie. 

Rozstępy mogą pojawić się u każdego człowieka, choć kobiety są na nie bardziej podatne. Są one lepiej widoczne na ciemniejszych typach skóry, ale nie są one zależne od pochodzenia etnicznego. Nie ma na nie wpływu nawet ilość kilogramów i rozmiar. Mogą przydarzyć się osobie bardzo szczupłej, podczas gdy ktoś tęższy może ich nie doświadczyć. 

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

Gdy Twoje ciało rośnie szybciej, niż jest w stanie rozciągnąć się skóra, tworzy się wtedy zerwanie elastycznych włókien tuż pod jej powierzchnią. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy ciało zmienia się w okresie dojrzewania lub w trakcie przybierania/tracenia na wadze. 

Początkowo wyglądają one jak pomarszczone, wypukłe czerwone, fioletowe lub różowe smugi. Ostatecznie znaki te blakną i zmieniają barwę na białą, kremową lub półprzezroczystą. Wpływ mogą mieć także leki hormonalne, antykoncepcja lub menopauza. Predyspozycje genetyczne również odgrywają dużą rolę w procesie ich tworzenia się.

Te wszystkie przyczyny pokazują nam, że tworzenie się rozstępów w dużej mierze jest poza naszą kontrolą. Możemy wspomagać naturalne procesy regeneracji skóry za pomocą nawilżania, czy masażu, ale pewnych aspektów nie da się przeskoczyć i trzeba je po prostu zaakceptować.  

Jak więc zneutralizować rozstępy i czy jest to możliwe? 

Niektóre kremy oraz zabiegi laserowe pomogą zmniejszyć widoczność nowopowstałych rozstępów, czyli tych w kolorze czerwonym lub fioletowym. Jeśli jednak mowa jest o rozstępach,  które są już na ciele dłuższy czas i przybrały one białą barwę, traktuje się je jak blizny – są one trwałe. Warto więc spróbować je zaakceptować i z nimi żyć. 

Możemy próbować za to zapobiec ich powstawaniu. By tego dokonać, ważna jest odpowiednia pielęgnacja oraz regularne masaże ciała, szczególnie w trakcie odchudzania lub przybierania na wadze (np. w czasie ciąży). Dzięki tym zabiegom skóra zyskuje na jędrności i elastyczności, co może znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania na niej rozstępów.

Poprzedni artykułMaska algowa – jak przygotować ją w domu i jaki daje efekt?
Następny artykułMinister potwierdza. Zacznie się już w niedzielę
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.