Zwolnienie lekarskie będziemy mogli dostać na zupełnie nowych zasadach. Rzeczpospolita donosi, że pracownicy ZUS-u pracują nad usprawnieniem przyznawania zwolnień. Czeka nas skrócenie procedur? Polacy wreszcie odetchną z ulgą.

Zwolnienie lekarskie, czyli L4 wiąże się z całą masą procedur i konieczności składania dokumentów. ZUS w wyniku epidemii chce usprawnić przyznawanie pracownikom wolnego z powodu choroby, zmiany mogą być znaczące i bardzo ułatwić nam życie. 

Zwolnienie lekarskie – nowe zasady

Jak donosi Rzeczpospolita trwają pracę nad zmianą procedury przyznawania L4. Chodzi o to, by pacjenci otrzymali zwolnienie od razu po wizycie u lekarza, nie zaś po złożeniu szeregu dokumentów. Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w rozmowie z Rzeczpospolitą przyznała:

-Chcemy odciążyć biznes i przejąć od firm rozliczanie składek.

Dzięki temu rozwiązaniu ZUS przejmie znaczną część obowiązków płatników:

-Dzięki automatyzacji rozliczeń to ZUS, a nie płatnik składek, będzie ustalać obowiązek ubezpieczeń społecznych i wysokość podstawy wymiaru składek oraz generować dokumenty rozliczeniowe – wyjaśnia prezes ZUS dla Rzeczpospolitej.

  1. 5 osób na jedną kasę, największe miasta w Polsce wchodzą w czerwoną strefę. Wiemy, gdzie mogą być problemy z zakupami
  2. Potężna eksplozja w domu, rodzina pod gruzami. Na miejscu policja i straż, trwa dramatyczna akcja ratunkowa
  3. Pilne: Wybitny polski artysta w rozpaczy błagał służbę zdrowia o pomoc. Właśnie zmarł

Zamiana miejsc między ZUS-em a płatnikiem

Rozwiązanie zmieni diametralnie kwestię procedur dotyczącą L4. Odbędzie się bowiem zamiana miejsc. Teraz to ZUS będzie odpowiedzialny za rozliczenia, a także za interpretację przepisów, to z kolei oznacza, że płatnik będzie mógł zakwestionować decyzje ZUS-u, nie zaś tak jak do tej pory ZUS miał prawo podważyć decyzje płatnika. 

Poprzedni artykułNauka zdalna lub hybrydowa w całej Polsce. Popierasz?
Następny artykułGrupa krwi wpływa na przebieg zakażenia COVID-19. Jedna jest mniej narażona na chorobę
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl