Aborcja w Polsce: Super Express ujawnia, ile kosztuje nielegalna aborcja w Polsce, dla porównania portal podaje także ceny, jakie obowiązują w Europie.  Wygląda na to, że podziemny świat aborcji w Polsce ceni się bardziej niż legalne kliniki za granicą. -Nieopłacalne – ocenia SE.

Aborcja w Polsce do czwartku była legalna w trzech przypadkach. Jak wskazują statystyki Ministerstwa Zdrowia w 2019 roku, w Polsce aż 98 % legalnych aborcji jest przeprowadzana z powodu wysokiego podejrzenia uszkodzenia, choroby lub niewykształcenia płodu. Od czwartku to prawo już nie obowiązuje. Czy powstanie aborcyjne podziemie?

Aborcja w Polsce – na co decydują się kobiety?

Kobiety w Polsce jeśli chcą przerwać ciążę z powodu wysokiego prawdopodobieństwa uszkodzenia płodu, gwałtu, bądź zagrożenia życia matki do tej pory mogły zrobić to legalnie w Polsce. Jak się jednak okazuje, mimo że zabieg był legalny, wiele kobiet decydowało się na wykonanie go poza granicami Polski.

W Europie funkcjonują liczne fundacje, stowarzyszenia i organizacje, które zajmują się pomocą kobietom. W organizacji pracują profesjonaliści, psycholodzy, którzy pomagają po dokładnym wywiadzie z kobietą umożliwić im bezpieczną dla ich zdrowia aborcję:

-Dzwoni, czeka góra kilka dni i otrzymuje środki farmakologiczne do przerwania ciąży – wyjaśnia anonimowa rozmówczyni SE – Oczywiście to nie jest tak, że kobiecie się zachce przerwać ciążę i to załatwimy! – zastrzega. – To rozmowy, pytania, rozwiewanie wątpliwości. To jest fachowa pomoc – cytuje se.pl. 

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Organizacje pomagające kobietom zazwyczaj organizują wyjazdy za granicę, do Czech, Słowacji, Niemiec czy Holandii, gdzie kobieta może przerwać ciążę w pełni otoczona fachową pomocą medyczną.

Jaki jest koszt aborcji?  Sama aborcja w Niemczech to od 900 do 2700 złotych, w Holandii nawet 4000 złotych. Przerwanie ciąży w Czechach czy na Słowacji to ok. 1800 złotych wraz z pobytem w klinice i noclegiem. 

Jak donosi SE, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że rocznie z zabiegów korzysta 100 – 150 tysięcy Polek.

  1. Minister zdrowia potwierdza, możliwy całkowity lockdown. ”Będę namawiał premiera”, wszystko zależy od zachorowań
  2. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  3. Widzieliśmy ją w ”Pierwszej miłości” i ”Na sygnale”. Aktorka nie żyje

Ile kosztuje aborcja w Polsce?

W Polsce aborcyjny rynek podziemny funkcjonuje. Jak podaje Super Express, koszt aborcji w Polsce to około 2000-3000 złotych. Organizacje pomagające kobietom stanowczo odradzają korzystania z polskiego rynku podziemia.

Okazuje się, że Polki mogą nie otrzymać odpowiedniej pomocy i opieki po zabiegu. Mimo wszystko po zaostrzeniu prawa aborcyjnego możemy się spodziewać, że podziemny rynek zyska na sile i zacznie intensywniej niż dotąd funkcjonować. 

Osoby pracujące w organizacji mówią w rozmowie z Super Expressem, że Polki decydują się na przerwanie ciąży za granicą także wtedy, gdy ciążę mogą usunąć legalnie. Szczególnie dotyczy to ciąż z gwałtu, w Polsce można dokonać aborcji do 12 tygodni od zdarzenia.

Okazuje się jednak, że postępowanie, udowodnienie winy oprawcy trwa o wiele dłużej. Często, zanim wina oprawcy zostanie przesądzona, mijają miesiące. W niektórych przypadkach kobiety wstydzą przyznać się do gwałtu, wolą usunąć ciąże na własną rękę.

Istnieje wiele organizacji zajmujących się kobietami chcącymi przerwać ciążę lub potrzebujące pomocy:

– Aborcyjny dream team (+48 22 29 22 597), kontakt@aborcyjnydreamteam.pl

-Women help women – info@womenhelp.org

ZOBACZ ZDJĘCIE:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Aborcyjny Dream Team (@aborcyjnydream)

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  2. Zacznie się już dziś o 16:00. Władzę biją na alarm. Wszyscy Polacy i turyści powinni być gotowi
  3. Uwaga, wszyscy Polacy dostaną dziś identyczne SMSy. Już znamy ich treść
  4. Od dziś nagła zmiana w całym kraju. Decyzja zapadła, wszyscy muszą się dostosować
  5. Poważne zmiany w obostrzeniach dla tysięcy Polaków. Rząd wprowadził wyjątek
  6. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
  7. Pilna informacja, zmiany w godzinach dla seniorów. Chodzi o jeden wyjątek, który wprowadził rząd

Źródło: se.pl

 

Poprzedni artykułWiadomo, co stanie się w najbliższych dniach. Protestujący przekazali, co planują, zapanuje istny chaos
Następny artykułMorawiecki podjął nagłą decyzję. Wojsko wkroczy na ulice w całej Polsce, sytuacja jest dramatyczna
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl