Andrzej Duda za pośrednictwem Twittera przekazał tragiczną wiadomość, która poruszyła serca wielu Polaków. Nie żyje wybitny i znany Polak. W pałacu prezydenckim zapanował smutek. Prezydent wystosował odpowiednie oświadczenie, w którym nie tylko przekazał złe wieści, ale także wspomniał osiągnięcia zmarłego.

Prezydent Andrzej Duda poinformował o śmierci znanej osobistości. Nie żyje Profesor Andrzej Pityński. Znany artysta był autorem takich rzeźb jak Pomnik Katyński w New Jersey, Bostoński pomnik partyzantów czy Pomnik Mściciela w Doylestown na cmentarzu polskim w tzw. Amerykańskiej Częstochowie. Miał 73 lata. 

Andrzej Duda przekazał fatalną wiadomość. Nie żyje Andrzej Pityński

Prezydent za pośrednictwem Twittera poinformował o śmierci Profesora Andrzeja Pityńskiego, znanego artysty i rzeźbiarza. W 2017 roku mężczyzna został odznaczony Orderem Orła Białego. Portal kultura.onet.pl przekazał słowa Andrzeja Dudy, w których wyraził swój wielki żal i dał do zrozumienia, że dzieła Pana Andrzeja były bardzo ważne dla podtrzymania pamięci o Polskiej historii:

– Znakomity artysta, twórca polskiej kultury budowanej dla pokrzepienia serc, dla podtrzymania pamięci, dla budowy mitu wolnej Rzeczpospolitej, symbol polskiej emigracji, która przechowywała dla nas ten skarb polskiej kultury – powiedział prezydent podczas uroczystości odznaczenia.

Słuchając słów prezydenta, nie da się nie dostrzec szacunku, jakim głowa państwa darzyła Profesora Pityńskiego. Swoimi słowami oddał hołd zmarłemu i wyraził podziw ku jego wielkiemu talentowi:

– Rodzice wpoili panu nieustanne dążenie do wolnej suwerennej Polski za każdą cenę. Tak pan działał i działa. Choć nie karabinem, szablą, ale dłutem, obrazem, niezwykle wymownym. Budującym serca, budującym naszą tożsamość, budującym naszą tradycję, ale również i budującym nas jako naród dumny, który poprzez pańską twórczość jest przez inne narody postrzegany – dodał Andrzej Duda.

  1. Koniec, Ewa Drzyzga jednak nie będzie prowadziła programu w TVN-ie. Niewiarygodne, co było powodem decyzji
  2. Klienci 10 banków w Polsce bez dostępu do pieniędzy. Złe wieści dla klientów PKO BP, mBank, Alior Banku, Pekao, ING
  3. Polsat właśnie przekazał fatalną wiadomość. Pilne ostrzeżenie skierowane do każdego z nas

Kim był Profesor Andrzej Pityński?

Profesor Andrzej Pityński był znanym Polskim rzeźbiarzem, autorem wielu pomników i rzeźb. Jego najpopularniejszym dziełem jest Pomnik Katyński W Jersey City mierzący ok. 12 metrów i ważący 120 ton. Urodzony 15 marca 1947 roku przyszły profesor i rzeźbiarz pod koniec lat 50. wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał pozostających w podziemiu Żołnierzy Wyklętych.

Swoją edukację rozpoczął liceum ogólnokształcącym w Ulanowie. Następnie kontynuował naukę w Technikum Wodno-Melioracyjnym w Trzcianie koło Rzeszowa. Po jego ukończeniu kształcił się w Studium Nauczycielskim, jednak niedługo potem postanowił zmienić je na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Od października 1974 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie podjął studia w Arts Student League w Nowym Jorku. Jego udana kariera zawodowa zaowocowała powstaniem mnóstwa dzieł sztuki upamiętniających polską historię.

Śmierć artysty poruszyła serca wielu Polaków, szczególnie tych, którzy na bieżąco śledzili jego sztukę.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

 Zmarł Profesor Andrzej Pityński. Miał 73 lata.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Na miejscu mnóstwo karetek, policja i śmigłowiec ratunkowy. Porażające wiadomości z polskiej miejscowości
  2. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych, nagle wybuchł chaos. Wiadomości z zagranicy obiegły media
  3. Chłopiec urodził się z nietypowym wyglądem. Lekarze powiedzieli rodzicom, że mogą go zostawić
  4. Pożar na autostradzie A4. Trwa wielka akcja gaśnicza, na miejsce jadą służby ratunkowe, wszystko dzieje się właśnie teraz
  5. Kinga Duda poniżona przez żołnierza. Potraktował ją w okropny sposób, padły niesłychane zarzuty
  6. Kotlety schabowe według przepisu Ani Starmach wprost z MasterChefa, niebo na talerzu i dodatki, które pokochasz

Źródło: kultura.onet.pl

Poprzedni artykułNaleśniki idealne. Przepis Magdy Gessler na ciasto, które rozpływa się w ustach
Następny artykułWielkie brawa dla Katarzyny Dowbor. Dzięki ”Nasz nowy dom” zmieniło się życie Kajetana, jego mamy i babci
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl