Czego nie można jeść w ciąży? Przyszłe mamy powinny dbać o siebie najbardziej, jak mogą. Dieta jest jedną z kluczowych kwestii – są pewne produkty, które będą dla ciężarnych bardzo odżywcze, ale również takie, które mogą przyszłej mamie zaszkodzić! Jeśli jesteś w ciąży, unikaj tych produktów.

W ciąży pojawiają się różne nietypowe zachcianki – nagle nasze kubki smakowe wariują i mamy ochotę na produkty, których wcześniej zupełnie nie lubiłyśmy. Są jednak pewne potrawy, których nie powinno się jeść w ciąży. Dobro dziecka jest dla przyszłej mamy najważniejsze, trzeba więc wiedzieć, czego należy się wystrzegać. Zobacz, czego nie można jeść w ciąży!

Czego nie można jeść w ciąży?

Jest kilka produktów, które są absolutnie niewskazane do spożywania przez przyszłe mamy. Oczywiście pierwszy na liście jest alkohol – z wiadomych przyczyn na czas ciąży należy zachować abstynencję. Popularne jest także przeświadczenie, że należy całkowicie wykluczyć z diety kofeinę. Nie jest to do końca prawda – oczywiście nadmierne spożywanie kawy czy napojów energetycznych jest niezdrowe nawet dla osób, które w ciąży nie są, jednak rozsądna dawka kofeiny nie powinna zaszkodzić ani nam, ani dziecku.

Zalecana dawka to maksymalnie 200 mg kofeiny dziennie – czyli tyle, ile znajduje się przeciętnie w dwóch filiżankach espresso. Najbezpieczniej będzie jednak zrezygnować z kofeiny w pierwszym trymestrze ciąży – później można przyjmować zalecaną dzienną dawkę. Oczywiście z rozsądkiem, kofeina znajduje się bowiem nie tylko w kawie. Należy bardzo pilnować, by nie przyjmować jej zbyt wiele, zbyt duża dawka może wywołać nawet przedwczesny poród.

Czego unikać w ciąży?

Jakie jeszcze produkty powinnaś ograniczyć? Nie wszyscy o tym wiedzą, ale uważane za zdrowe ryby i owoce morza, w ciąży nie są najlepszym pomysłem. W rozsądnych ilościach i dobrze ugotowane oczywiście nie szkodzą – surowe owoce morza mogą jednak narazić ciężarne na poważne infekcje bakteryjne i zatrucia pokarmowe. To samo dotyczy surowego nabiału, jaj i mięsa. Produkty trafiające na talerz przyszłej mamy powinny być porządnie ugotowane! Unikaj więc serów pleśniowych, świeżego mleka i sushi.

Czego nie można jeść w ciąży? Niebezpieczne mogą być zioła – niektóre z nich mają wyjątkowo silne działanie. O ile pewne napary mogą pomóc przyszłej mamie poczuć się lepiej, zawsze należy sprawdzać, czy są bezpieczne dla przyszłych mam. Kategorycznie zabrania się spożywania ziół takich jak tymianek, rozmaryn, żeń-szeń, krwawnik, liście malin czy aloes. Mają bardzo silne działanie, warto więc trzymać się tych bezpiecznych ziół: pokrzywy, nagietka czy mniszka lekarskiego. Przed spożyciem zawsze sprawdź skład i przeciwwskazania. 

Tłuszcze i cukier w ciąży

Jak wiadomo, z tłuszczami i cukrami trzeba uważać także na co dzień. Przyszłe mamy również powinny spożywać te dwa składniki ostrożnie. Najgroźniejsze są tłuszcze zwane kwasami tłuszczowymi trans – ich nadmiar szkodzi nie tylko ciężarnym, jednak są one szczególnie narażone na negatywne działanie. Ten rodzaj tłuszczu znajduje się głównie w silnie przetworzonej żywności.

Znajdziemy go w fast foodach, ciastach, drożdżówkach, ale także w kostkach rosołowych, czipsach i wszystkich produktach, smażonych w głębokim tłuszczu. Kwasy tłuszczowe trans potrafią przebić błonę łożyskową, są także wydzielane razem z mlekiem – mogą doprowadzić do takich chorób jak na przykład atopia, stan przedrzucawkowy, a nawet zaburzać rozwój płodu. 

Czego nie można jeść w ciąży poza wymienionymi produktami? Na pewno należy ograniczać cukier, który nie dostarcza nam żadnych wartości odżywczych. Nadmierne spożycie w ciąży może doprowadzić do nadmiernego przybierania na wadze, zaburzeń węglowodanowych, a także zagrażać bezpieczeństwu i życiu płodu. Nadmiar cukru może rzutować również na przyszłe zdrowie dziecka. 

Zaleca się także zrezygnowanie z nadmiaru soli. Może ona powodować zatrzymywanie wody w organizmie i nieprzyjemną opuchliznę. Nadmiar soli obciąża nerki i doprowadza do wypłukiwania z organizmu sód, a także wapń, który podczas ciąży jest potrzebny bardziej niż zwykle. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czego nie można jeść w ciąży
pexels.com Rawpixel

W ciąży należy ograniczyć spożywanie niektórych produktów.

czego nie można jeść w ciąży
pexels.com Alicia Zinn

Tłuste fast foody mogą być niebezpieczne nie tylko dla nas, ale i dla naszego dziecka.

czego nie można jeść w ciąży
pexels.com Mali Maeder

Nadmiar soli może szkodzić ciężarnym.

czego nie można jeść w ciąży
pexels.com Pixabay

Niektóre zioła działają silniej niż leki – unikaj tych o niewiadomym pochodzeniu.

czego nie można jeść w ciąży
pexels.com
Terje Sollie

Surowe owoce morza mogą poważnie szkodzić przyszłym mamom. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Mamy 2019! Które gwiazdy niedługo zostaną mamami?
  2. Jak wyglądać modnie w ciąży? Wystarczy spojrzeć na Meghan Markle i jej sukienkę z sieciówki
  3. Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Dobrze się przygotuj

źródła: babyboom.pl, mjakmama.pl, mamotoja.pl, wp.pl

Poprzedni artykuł14-miesięczna dziewczynka wypija 1,5 litra kawy dziennie. Rodzice tłumaczą, że nie stać ich na mleko
Następny artykułDzieci bawiły się skacząc na skakance. Zamiast sznurka użyły ogromnego, martwego węża
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.