Czy psychiczne znęcanie jest karalne? Co mówi kodeks karny na ten temat? Znęcanie psychiczne jest równie szkodliwe, co fizyczne, a jednak często bagatelizowane. Jakie kary grożą za znęcanie psychiczne?

Nie istnieje konkretny zbiór czynów, które podpadają pod paragraf znęcania się. Zależy to od wielu czynników i każdy przypadek jest inny. Co jednak ze znęcaniem psychicznym? W dyskusji o znęcaniu często pomija się ten aspekt, a jednak słyszymy o nim niemal każdego dnia. Czy psychiczne znęcanie jest karalne?

Czy psychiczne znęcanie jest karalne?

Ubliżanie, poniżanie, szantaż – wielu z nas było świadkiem tego rodzaju przemocy. Znęcanie psychiczne można zaobserwować na ulicach, w pracy, szkole czy w domu. Wielu oprawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że za znęcanie psychiczne obowiązuje odpowiedzialność karna. Co prawda ciężko jest je udowodnić i wiele osób się na to nie decyduje. Warto jednak wiedzieć, że możemy domagać się swoich praw w sądzie. Czy psychiczne znęcanie jest karalne? 

Znęcanie psychiczne: jaka grozi za nie kara?

W kodeksie karnym widnieje zapis, z którego wynika, że znęcanie się nie jest jedynie określeniem powtarzających się zachowań: jednorazowe znęcanie się, które jest intensywne i poniżające, również podpada pod paragraf. Prawo określa słowo „znęcanie”, jak umyślny czyn, który wiąże się z cierpieniem moralnym ofiary. Czy psychiczne znęcanie jest karalne i od czego zależy długość kary?

Za psychiczne znęcanie nad osobą najbliższą lub pozostającą w stosunku zależności od sprawcy obowiązuje kara od 3 miesięcy, do 5 lat więzienia. Z kolei za znęcanie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Najwyższy wymiar kary grozi oprawcy, gdy następstwem znęcania jest próba samobójcza ofiary. Niezależnie od tego, czy próba zakończyła się powodzeniem, sprawcy może grozić od 2 do 12 lat więzienia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czy psychiczne znęcanie jest karalne
pexels.com

Psychiczne znęcanie jest czynem karalnym.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułZarobki Poli Raksy to wielka tajemnica. Jaką emeryturę dostaje?
Następny artykułFerie w domu. Co robić z dzieckiem? Podpowiadamy
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.