Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego kot mruczy? Wszystko na temat kociego mruczenia
Agnieszka Kruk
Agnieszka Kruk 20.10.2019 19:10

Dlaczego kot mruczy? Wszystko na temat kociego mruczenia

Kot
facebook.com @Wystawy Kotów Rasowych w Polsce

Dlaczego kot mruczy? Jak się okazuje nie zawsze z przyjemności. Oprócz mowy ciała, mruczenie jest jedynym sygnałem, że czegoś od ciebie potrzebuje. W zależności od barwy i tonacji będzie oczekiwał czegoś innego. Jak odczytać intencje kota? Kiedy mruczenie będzie sygnałem, że jest coś nie tak?

Dlaczego kot mruczy? To pytanie zadaje sobie każdy miłośnik futrzaków. Prawdą jest, że kot w ten sposób chce ci coś zakomunikować, jednak potrafisz odczytać jego wszystkie wiadomości? Jak się okazuje, przyczyną ciągłego mruczenia może być nawet oznaka jego śmierci. Zadbaj o sprawną komunikację z twoim zwierzakiem i poznaj przyczyny jego mruczenia.

Dlaczego kot mruczy

Koty, jak każde inne zwierze potrafią się porozumieć wyłącznie za pomocą mowy ciała i własnych odgłosów. Są na tyle inteligentne, że potrafią je doskonale wykorzystać do komunikacji z człowiekiem. Dużo osób próbuje odnaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego mój kot mruczy? Prawdą jest, że mruczeć musi, bo wynika to z jego natury. Zauważyłeś pewnie, że barwa, tonacja i głośność różni się w zależności od sytuacji. Oczywiście będzie to jego komunikatem do ciebie. Co ciekawe, są sytuacje, w których mruczy zupełnie nieświadomie, na przykład pod czas snu. Komunikacja werbalna to jeden z najprostszych sposobów porozumiewania się. Koty będą go wykorzystywać zarówno w obecności ludzi, jak i innych zwierząt.

Komunikacja

Koty jak każde inne stworzenie, musi się jako porozumieć. Będzie dążył do wspólnej komunikacji zarówno z człowiekiem, jak i innym zwierzęciem. Pominiemy na razie komunikację z innym osobnikiem gatunkowym i zajmiemy się człowiekiem. Koty muszą wyrażać jakoś swoje potrzeby, a do tego potrzebne będą im zmysły. Najbardziej rozwiniętym jest zmysł węchu, dzięki któremu mogą zaznaczyć swój teren. Najwięcej swojego zapachu zostawiają za pomocą policzków, łapek i odbytu — tam gruczoły zapachowe są najbardziej rozwinięte. Oprócz komunikatów chemicznych ważną funkcję spełnia komunikacja werbalna, czyli mruczenie. Ich odgłosy będą miały na celu dostarczenie nam komunikatu. Co chcą osiągnąć mruczeniem? Jakie komunikaty nam dają?

Wyraża swoje potrzeby

Niekiedy mruczenie jest jedynym sygnałem, który może ci dać. Jeżeli mruczy bez przerwy, ma to zasygnalizować, że czegoś od ciebie potrzebuje. Zabarwienie, głośność i tonacja będą miały znaczenie. Będzie próbował przekazać ci komunikat, że coś jest nie tak. Dlaczego mój kot ciągle mruczy? W takiej sytuacji może chcieć ci zasygnalizować, że czuje się źle. Nie należy tego bagatelizować, bo może się okazać, że twój kot jest chory. W takim przypadku najlepiej jest wybrać się do weterynarza. Oprócz mruczenia może dawać ci też inne sygnały, zauważysz u niego apatię lub brak chęci do zabawy. Co ciekawe, koty ciągle mruczą, kiedy chcą same sobie pomóc. W przypadku kiedy coś je boli, odwracają swoją uwagę właśnie za pomocą wydawania dźwięków. Ciągłe mruczenie będzie również oznaką, że chcą wyjść na zewnątrz. Koty bardzo łatwo potrafią przekazać właścicielowi, że chcą, aby otworzono im drzwi.

Upośledzenie mimiki twarzy

Dlaczego kot mruczy? Jak już wiemy, mruczenie kotów jest środkiem komunikacji. Warto zastanowić się, dlaczego tak często mruczą. Jak się okazuje, ich mimika pyszczka nie jest bardzo rozwinięta. Chociaż potrafią powiedzieć dużo za pomocą ruchów swojego ciała, to niekiedy są one ograniczone. W takiej sytuacji kot nie będzie w stanie pokazać swoich emocji, dlatego zacznie mruczeć. Długi czas w zamkniętym pomieszczeniu lub braku zainteresowania właściciela będzie powodem, dla którego twój kot będzie ciągle mruczał. W ten sposób próbuje ci przekazać ‚hej jestem tu, zwróć na mnie uwagę’.

Mruczenie i agresja

Często właściciele kotów skarżą się na ich nieprzewidywalne zachowania. Do jednego z nich należy rozkoszne mruczenie i nagła agresja. W takich momentach kot może wbijać pazury w twoje dłonie, szybko poruszać tylnymi łapkami, czy cię gryźć. Każdy posiadacz kota chociaż raz spotkał się z takim zachowaniem. Dlaczego kot, który mruczy i jest mu przyjemnie, zaczyna atakować? Dlaczego kot mruczy i gryzie? Chociaż jego mruczenie może wynikać z przyjemności, to nagła agresja będzie rezultatem dyskomfortu. Niekiedy możesz za mocno go złapać, a ten przestanie się czuć bezpiecznie, podobnie będzie w sytuacji, kiedy dotkniesz go w newralgiczne miejsce. Nagłą zmianą tonacji mruczenia, kot będzie próbował cię ostrzec. Dlaczego kot mruczy i macha ogonem? Będzie to kolejny sygnał, że chce, abyś go zostawił w spokoju. Machanie ogonem to znak, że czuje się rozdrażniony. W ostatniej fazie, kiedy mowa ciała i komunikacja werbalna zawiodą, zacznie atakować.

Mruczą, kiedy jest im dobrze

Nie od dziś wiadomo, że koty mruczą, kiedy jest im dobrze. Ile razy głaskałeś swojego kota po głowie, a później przechodziłeś na inne części ciała? Tonacja jego miauczenia coraz bardziej się zmieniała, aż do momentu głębokiego, przyjemnego dla uszu mruczenia. Dlaczego kot mruczy? Charakterystycznie odgłosy będą komunikatem, że kot lubi drapanie w danym miejscu oraz że chce więcej. Głęboki mruk będzie również sygnałem, że w przyszłości właśnie tam masz go drapać. Kot przekaże ci wiadomość, przez którą będzie starał się nauczyć cię, co najbardziej lubi.

Mruczenie podczas snu

Dlaczego kot mruczy, kiedy śpi? Nie raz słyszałeś ciche pomiaukiwanie kota, kiedy ten zwinął się w kłębek i spał. Jeżeli masz psa, nie raz pewnie słyszałeś, jak cicho poszczekuje przez sen. Jeżeli zauważyłeś, że kot leży na boku, jest zwinięty i ma schowany ogon, możesz być prawie pewny, że to nie tylko drzemka, a głęboki sen. W takim przypadku twój zwierzak może przejść w fazę REM i mieć marzenia senne. Miauczenie będzie wynikiem jego myśli. Niekiedy możesz usłyszeć nawet warczenie, dlatego możesz wywnioskować, co śni się twojemu zwierzakowi. Jeżeli zauważysz, że twój kot śpi ‚na sfinksa’, nie usłyszeć miauczenia, bo będzie to jedynie drzemka w awaryjnej pozycji, z której szybko może zaatakować. Miauczenie przez sen usłyszysz jedynie, kiedy twój kot rozłoży się w ciepłym i bezpiecznym dla siebie miejscu.

Kot ciągle mruczy, kiedy umiera

Często możemy trafić na wzmianki, że ciągłe mruczenie kota oznacza jego śmierć. To prawda, bo w niektórych przypadkach właśnie w ten sposób sygnalizują, że czują się źle i potrzebują twojego towarzystwa. Mimo że uważa się je za egoistów, które nie mają uczuć, to prawda jest taka, że w swoim życiu potrzebują miłości i czułość.

Mruczy, kiedy widzi, że czujesz się źle

Udowodniono, że kocie mruczenie ma wpływ na nasze zdrowie. Obecność kota może nie tylko wpłynąć na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Oprócz właściwości uspokajających mruk korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne. Do najpopularniejszych właściwości ich odgłosu zalicza się szybsze gojenie się ran i zrastanie kości. Wszystko poprzez częstotliwość kocich wydźwięków, które wahają się od 25 do około 150 Hz. Do cudownych właściwości mruczenia, zaliczamy także jego wpływ na układ trawienny i układ oddechowy.

Znak, że są w pobliżu

Koty możemy podzielić na dzikie i udomowione. O ile udomowione będą miauczały w celu porozumienia się z własnym właścicielem, to dzikie, będą porozumiewać się z innymi osobnikami. Zazwyczaj poruszają się w małych grupach, dlatego sygnalizują swoim, że są w pobliżu. Do samo będzie dotyczyło kotki, która ma małe. Swoim miaukiem chce zasygnalizować jeszcze ślepym kotom, że jest w pobliżu.

Kocia mama uspokaja

Jeżeli byłeś w obecności kociej mamy z małymi, mogłeś usłyszeć piski i pomiaukiwanie. Niekiedy ten odgłos może budzić w nas lęk, zastanawiamy się, czy małym kociętom jest zimno, a może źle się czują. Prawda jest taka, że w obecności kotki z małymi, ich miauczenie ma służyć wyłącznie ich komunikacji. Umiejętność wydobywania dźwięków rozwija się u kotów już w pierwszym tygodniu życia. Oprócz sygnalizowania matce, że są głodne, mogą chęć przekazać komunikat już podczas karmienia, żeby ta się nie ruszała, lub nie odcinała dostępu do pokarmu. Dlaczego kot mruczy? Co ciekawe, kocia mama może odpowiedzieć młodym swoim odgłosem, sygnalizując, że odebrała ich komunikat. Dlaczego kot cicho mruczy? W obecności młodych kot może mruczeć, by je uspokoić. Niektórzy twierdzą, że ma to służyć jako kołysanka.

Kocie instynkty

Czemu kot dziwnie mruczy? To właściciel inaczej będzie postrzegał mruczenie swojego kota. W niektórych przypadkach może usłyszeć, że jego barwa jego głosu różni się od tej, którą zazwyczaj miał. Właściciele często zastanawiają się, o co chodzi. Jeżeli żadne z powyższych wyjaśnień nie dostarczyło ci odpowiedzi, na nurtujące cię pytanie, możesz znaleźć źródło gdzie indziej. ‚Dziwne’ mruczenie może towarzyszyć, kiedy w twojej rodzinie pojawi się dziecko. Kocie instynkty są bardzo wyczulone, niekiedy je wykorzystują do przekazania ci informacji, której sam nie możesz odczytać. Koty są świetnymi obserwatorami, dlatego widząc sytuację, kiedy reagujesz na płacz dziecka i zaczynasz się nim opiekować, może próbować wydać z siebie dźwięk, który będzie go imitował, w ten sposób zakomunikuje ci, że masz się nim zająć.

PODSUMOWANIE:

Dlaczego kot mruczy? Jak się okazuje, koty za pomocą mruczenia potrafią wyrazić wiele potrzeb, których nie potrafią wyrazić emocjami. Przyczyną tego jest ich natura, która pozbawiła ich zróżnicowanej mimiki twarzy. Mruk przede wszystkim będzie środkiem komunikacji z innym człowiekiem lub zwierzęciem. Do nich zalicza się pokazywanie własnych potrzeb, na przykład chęci wyjścia na zewnątrz. Zwierzęta te potrafią w ten sposób również zakomunikować, że coś im się dzieje. Wszystko będzie zależało od tonacji, głośności i barwy ich głosu.

Ciągłe jęki mogą być oznaką, że coś je boli — w ten sposób nie tylko będą chciały cię zawiadomić, ale również odwrócić swoją uwagę od bólu. Koty to bardzo inteligentne zwierzęta, które są również obserwatorami i potrafią wyuczyć się pewnych zachowań, byś w przyszłości częściej zwracał na nie uwagę. Co ciekawe, ciągły, jękliwy mruk kota może być oznaką, że umiera. W porozumieniu z innymi kotami, na przykład małymi, kocia mama chce im zasygnalizować, że jest w pobliżu, niekiedy wykorzystuje swoje pomiaukiwanie do uśpienia swoich małych.

ZOBACZ GALERIĘ:

Dlaczego kot mruczy

Koty miauczą nie tylko w sytuacji, kiedy jest im dobrze. Wiele ich zachowań ma na celu dostarczenie ci innych, niezbędnych informacji.

Dlaczego kot mruczy

Koty potrafią zaobserwować otoczenie, na przykład zachowania małego dziecka. Widząc jego płacz, może go imitować, by wzbudzić twoje zainteresowanie.

Dlaczego kot mruczy

Koty mruczą również przez sen. Najczęściej, kiedy zwijają się w kłębek i w trakcie REN mają marzenia senne.

Dlaczego kot mruczy

Uważa się, że miauczenie kota ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nie tylko psychiczne, ale i fizyczne.

Dlaczego kot mruczy

Kiedy kot mruczy i macha ogonem, chce dać ci sygnał, że nie podoba mu się twój dotyk. Możesz go gdzieś uciskać lub sprawiać dyskomfort.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak koty okazują miłość? 10 dowodów, że twój kot cię kocha
  2. Magdalena Cielecka: Dawid Wajntraub to partner aktorki. Kim jest?
  3. Party Time z Top Secret. Zabłyśnij w sylwestra!