Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu? Odpowiadamy!
Agnieszka Kruk
Agnieszka Kruk 16.01.2019 13:11

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu? Odpowiadamy!

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu
Fot. unsplash.com @Erol Ahmed

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu? Wiele kobiet nie znając konsekwencji, bagatelizuje miesiączkę, jakoby stanowiła zagrożenie podczas donacji krwi. Prawdą jest, że ukrywanie informacji o okresie, może mieć poważny wpływ na twoje zdrowie, a nawet prowadzić do śmierci!

Często, kiedy boimy się przyznać do pewnych rzeczy i narażamy swoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Tak też jest w przypadku, kiedy omijamy informację o naszej miesiączce, podczas poboru krwi. Należy pamiętać, że stacja krwiodawstwa nie będzie na nas zła, a uszanuje to, że dostarczyliśmy prawdziwych informacji. Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu?

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu? Instytut Hematologii i Transfuzjologii przestrzega

Pytań odnośnie do oddawania krwi jest wiele. Pojawia się wiele faktów i mitów, a ludzie często mogą czuć się zagubieni. Na szczęście Instytut Hematologii i Transfuzjologii udzielił odpowiedzi na wszelkie pytania, dotyczące donacji krwi. Strona darkrwi.info.pl rozwiewa wszelkie wątpliwości, a jedną z nich jest, czy można oddawać krew podczas okresu? Chociaż pytanie może odnaleźć swoich zwolenników i przeciwników, to autorzy przestrzegają — nie można. Wiele kobiet zapytałoby się dlaczego? Przecież podczas okresu wcale nie tracę tak dużo krwi. Prawdą jest, że w zależności od organizmu, każda miesiączka może przebiegać inaczej i fakt, niektóre z nas wcale dużo nie krwią, jednak tu chodzi o coś więcej.

Oddanie krwi a miesiączka. Na pierwszym miejscu stoi nasze bezpieczeństwo

Wszystko możemy porównać proporcjonalnie. Zacznijmy od tego, że przeciętny człowiek ma około 5-6 litrów krwi w ciele. Jeżeli decydujemy się na oddanie naszej krwi, jednorazowo przeznaczymy określoną ilość, która jest jednostką. Ile mililitrów ma jedna jednostka krwi? Jest to pół litra, z czego nasza krew to około 450 mililitrów, a reszta to płyn konserwujący. Teraz zastanówmy się, ile krwi traci kobieta podczas okresu? Oczywiście nie da się jednogłośnie ustalić tej ilości, bo organizm każdej z nas jest inny. Ginekolodzy jednak w przybliżeniu określili tę ilość. Przyjmuje się, że kobieta podczas jednej miesiączki traci około 30-80 ml krwi.

Mimo że taka ilość przy wszystkich podanych wyżej liczbach wydaje się mało znacząca, to nie należy traktować jej z pobłażaniem. Przy 450 ml kolejne, 30 ml mogą mieć wpływ mieć istotny wpływ na stan naszego zdrowia. Co ciekawe, lekarze określili, że w ciągu roku mężczyźni mogą oddać krew 6 razy, a kobiety 4. Oczywiście wynika to z tego, że w odróżnieniu od mężczyzn, co miesiąc tracimy krew. W ciągu roku możemy stracić jej od 360 do 960 mililitrów — czyli dwu krotność jednej jednostki krwi.

Oddając krew podczas miesiączki narażasz się nawet na śmierć!

Lekarze ostrzegają, że nie powinnyśmy oddawać krwi nie tylko podczas miesiączki, ale także 3 dni po jej zakończeniu. Niektóre z nas mogą myśleć, że chodzi ogólny stan krwi, a nie ilość — jest to oczywiście mit. Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu? Na uwadze jest nasze bezpieczeństwo, bo oddanie krwi przy miesiączce może spowodować omdlenia lub osłabienie. Nawet jeżeli w trakcie będziesz czuła się dobrze, to po wyjściu ze stacji krwiodawstwa możesz nagle stracić równowagę. Istnieje wiele przypadków, kiedy niefortunny upadek w wyniku omdlenia zamienił się w pobyt szpitalu, a nawet śmierć. Szczególnie powinnaś traktować poważnie te wytyczne, kiedy wybierasz się oddać krew sama.

Co zrobić, jeżeli poczujesz się źle podczas oddawania krwi?

Nie tylko okres, ale również widok krwi może przyczynić się do omdleń. Miej na uwadze obie te rzeczy i tym bardziej nie podejmuj się wtedy donacji krwi. Jeżeli poczujesz się źle, powinnaś natychmiast powiedzieć o tym osobie, która jest najbliżej ciebie. Koniecznie uwzględnij to, że oddawałaś krew oraz że masz okres. W takiej sytuacji powinnaś się położyć i oprzeć wysoko nogi. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zrób skłon, a następnie podnoś swoją głowę bardzo powoli. Dobrze będzie, jeżeli zjesz coś, co zawiera cukier. Po oddaniu krwi dostaniesz posiłek o łącznej wartości 4500 kcal i zazwyczaj jest to 8 czekolad.

Nie bój się powiedzieć, że jesteś w trakcie okresu

Jeżeli masz już wyznaczony termin na oddanie swojej krwi, na miejscu będziesz musiała wypełnić kwestionariusz. W tej puli znajdzie się pytanie, czy masz okres. Wiemy, że raczej ciężko o tym zapomnieć, jednak dobrze będzie, jeżeli zabierzesz ze sobą swój kalendarzyk, szczególnie kiedy twój okres jest nieregularny. Jeżeli jesteś w trakcie krwawienia, nie obawiaj się powiedzieć o tym osobie, która wykonuje donacje. To nic złego, że akurat w tym dniu jej nie oddasz. Osoba, z którą będziesz rozmawiała, na pewno to zrozumie i zaproponuje ci inny termin. Pamiętaj, że masz także opcje rezygnacji bez żadnych konsekwencji.

Podsumowanie

Jeżeli mamy wyznaczony termin na oddanie krwi, nie należy bagatelizować tego, że mamy miesiączkę. Człowiek w swoim organizmie posiada około 5-6 litrów krwi. W trakcie donacji oddasz 450 mililitrów. Kobieta będąca w trakcie miesiączki może stracić nawet 80 mililitrów. Jest to stosunkowo dużo i może prowadzić do omdleń. Dlaczego nie można oddawać krwi podczas miesiączki? Pamiętaj, że nawet zwykłym zasłabnięciem możesz narazić się na poważne problemy ze zdrowiem, wszystko przez niefortunny upadek. Jeżeli poczujesz się źle, powiadom o tym kogoś, kto jest w pobliżu. Co więcej, nie bój się, że mówiąc o miesiączce w dniu poboru krwi, ktoś zarzuci ci, że marnujesz jego czas. Uszanuje to, że mówisz prawdę i albo zaproponuje inny termin, albo sam zrezygnujesz przed żadnych konsekwencji.

Zobacz naszą galerię i dowiedz się, dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu:

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu

Instytut Hematologii i Transfuzjologii informuje, by nie oddawać krwi podczas okresu.

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu

Przed donacją krwi dostaniesz kwestionariusz, w którym znajdzie się pytanie o miesiączkę. Zawsze należy wypełniać go zgodnie z prawdą.

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu

Miesiączka może powodować większe prawdopodobieństwo omdlenia po donacji krwi.

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu

W trakcie poboru krwi oddajemy jedną jednostkę krwi, czyli 450 mililitrów krwi.

Dlaczego nie można oddawać krwi podczas okresu

Kobieta w trakcie okresu traci 30-80 mililitrów krwi. Ta ilość może okazać się znacząca przy kolejnych 450 mililitrach w trakcie donacji.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Waga Dody zadziwia. Gwiazda jest szczuplutka i lekka jak piórko
  2. Ola Jordan. Kim jest nowa jurorka „Tańca z Gwiazdami”
  3. Kim jest partner Kingi Rusin? To znany i niezwykle przystojny adwokat