Dziecko to wspaniały dar dla młodego małżeństwa. Jego wychowanie nie należy do najprostszych, a utrzymanie niejednokrotnie przerasta możliwości finansowe. Przeprowadzono badania, aby sprawdzić, ile kosztuje utrzymanie dziecka. Suma przyprawia o zawrót głowy.

Dziecko niekiedy pojawia się niespodziewanie, często jednak jest przemyślane i zaplanowane. W obu sytuacjach liczy się to z dużymi wydatkami i nawet choćbyśmy odłożyli pewną sumę pieniędzy, prawdopodobnie z czasem możemy być zaskoczeni ilością wydatków.

Zsumowane wydatki na dziecko potrafią ściąć z nóg

Portal dzienniklodzki.pl przeprowadził badania dotyczące wydatków na dziecko. W swoich wyliczeniach uwzględnił dane z Centrum im. Adama Smitha oraz badania zlecone przez platformę MAM, które zakładały, że na dziecko wydajemy mniej więcej do momentu ukończenia przez nie 25. roku życia.

Pod uwagę zostały wzięte wszelkiego rodzaju wydatki, począwszy od ciąży, wyprawki i prawdopodobnego remontu, przez jedzenie oraz zabawki, aż do podręczników, książek, a także wszelkich innych rzeczy niezbędnych do edukacji malucha. Jak się okazuje, dziecko może być jedną z naszych najdroższych inwestycji.

  1. Magda Gessler sprzedaje potrawy na Wielkanoc. Sprawdziliśmy, ile kosztują i odebrało nam mowę
  2. Zapadła decyzja ws. wyborów prezydenckich 2020. Niebywałe sceny w Sejmie
  3. Wielkanoc 2020. Jak będą wyglądały święta? Rząd apeluje o nie jechanie do rodziny „Tragedia rodzinna”

Ile w sumie może nas kosztować dziecko?

Dziecko może nas kosztować w sumie ok. 435 tys. złotych. Jest to znacznie więcej niż przeciętny nowy samochód, niż niejedno mieszkanie. Pod uwagę wzięte zostały jednakże rozmaite wydatki, z którymi możemy mieć do czynienia aż do 25. roku życia naszego wychowanka.

Im starsze dziecko, tym większy wydatek. Szacuje się, że miesięczne utrzymanie rocznego dziecka to koszt ok. 1043 zł; 10-latek wyniesie nas ok. 1450 zł; nastolatek ok. 1500 zł, a student średnio nawet 2186 zł. Niejakim pocieszeniem może być fakt, że każde kolejne dziecko będzie kosztowało nas mniej, np. drugie jedynie 80% kosztów utrzymania pierwszego.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dziecko
fot. unsplash.com/Josh Appel

W perspektywie 25 lat dziecko może nas kosztować nawet 435 tys. zł.

dziecko
fot. unsplash.com/freestocks

Sam okres ciąży to spory wydatek. Kobieta musi odpowiednio się odżywiać, niekiedy brać lekarstwa, regularnie chodzić do lekarza.

dziecko
fot. unsplash.com/MD Duran

Dziecko na studiach może nas kosztować nawet 2186 zł miesięcznie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dwa ciała w mieszkaniu, na miejscu prokurator i policja. Nieoficjalnie: siostra zabiła brata, potem siebie?
  2. Gwałtowny wzrost zakażonych, Japonia wprowadzi stan wyjątkowy. Wiążą się z nim kolejne zakazy
  3. Tygrys z ZOO w USA ma koronawirusa. Najprawdopodobniej zaraził się od człowieka
  4. Edyta Herbuś pokazała zdjęcie bez ubrań. Fani są zachwyceni jej ciałem „Taka drobniutka”
  5. Uwaga na aplikację używaną teraz przez wielu z nas. Może być prawdziwym zagrożeniem
  6. Ważny apel prezydenta do wszystkich Polaków. Chodzi o zakupy

źródło: dzienniklodzki.pl

Poprzedni artykułNowoczesne placki ziemniaczane to absolutny hit. Wielu już oszalało na ich punkcie, łatwy i szybki przepis
Następny artykułJak będzie wyglądała przerwa świąteczna? Nie wszystkich obejmie zawieszenie lekcji
Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka wszelakich podróży, kuchni włoskiej, kryminałów i astronomii. W wolnych chwilach z niecierpliwością planuje kolejne wyjazdy.