Właśnie przekazano wiadomość o odejściu jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Franciszek Pieczka zmarł dziś 23 września 2022 roku. Aktor miał 94 lata. Informację podała rozgłośnia RDC.

Dziś wieczorem media podały smutną wiadomość o śmierci jednego z najbardziej lubianych aktorów — Franciszka Pieczki. W wieku 94 lat odszedł gwiazdor znany między innymi z kultowej roli Stacha z serialu „Ranczo”. Na razie nieznane są dokładne powody i okoliczności odejścia wybitnego artysty. Przykrą informację potwierdził również dziennikarz Tadeusz Deszkiewicz.

Nie żyje Franciszek Pieczka

Dzisiaj 23 września w godzinach popołudniowych rozgłośnia RDC poinformowała o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Zmarł charyzmatyczny i utalentowany Franciszek Pieczka. Gwiazdor dożył naprawdę pięknego wieku – 18 stycznia tego roku świętował swoje 94 urodziny.

Smutną wiadomość potwierdził również Tadeusz Deszkiewicz za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. Dziennikarz zamieścił kilka miłych słów na temat wybitnego aktora, w których wspomniał o jego sukcesach zawodowych, a także pożegnał się ze znanym artystą.

– Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich FRANCISZEK PIECZKA, Kawaler Orderu Orła Białego. Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy! – napisał Tadeusz Deszkiewicz

Zobacz post:

Franciszek Pieczka odszedł w wieku 94 lat

Franciszek Pieczka przyszedł na świat 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku, jako najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Choć początku zajmował się czymś, co nie miało za wiele wspólnego z aktorstwem, to od najmłodszych lat interesował się kinem. Chodził nawet pieszo do oddalonego o kilka kilometrów Wodzisławia Śląskiego, aby móc podziwiać wyświetlane tam seanse filmowe.

Po zakończeniu II wojny światowej zdecydował się rozpocząć studia aktorskie. Po ukończeniu Państwowej Wyższej szkoły Teatralnej w Warszawie zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Niedługo później miał miejsce jego pierwszy występ na szklanym ekranie.

Łącznie zagrał w ponad stu filmach — zarówno polskich, jak i zagranicznych. Na swoim koncie ma role w takich kultowych produkcjach, jak „Potop”, „Ziemia obiecana”, „Quo Vadis”, „Jańcio Wodnik” czy „Czterej pancerni i pies”.

Został nagrodzony licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym między innymi Medalem 10-lecia Polski Ludowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prywatnie przez 50 lat był związany ze swoją ukochaną żoną Henryką, która zmarłą w 2004 roku.

Zobacz zdjęcia:

Franciszek Pieczka
fot. TRICOLORS/East News
Franciszek Pieczka
fot. quotepark, Sławek, Pieczka Franciszek 2 / CC BY-SA 2.0

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Franciszek Pieczka szczerze o tym, jak teraz żyje. Na co dzień może liczyć na pomoc synowej
  2. Ekipa Katarzyny Dowbor przeszła samą siebie. Prowadząca „Nasz nowy dom” przekazała rodzinie wspaniałe wieści
  3. Nie będzie Sylwestra TVN 2022/2023 w Warszawie. Ujawniono powód zaskakującej decyzji

Źródło: Gazeta.pl

Wydawca i kierownik treści kobiecych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość: marta.kulik@iberion.pl