Jak zrobić pończochy z rajstop? Każda kobieta z pewnością trzyma w szafie choć jedną parę rajstop, w której nie chodzi. Oczko na udzie? Zbyt wąskie w pasie? Podarte w kroku? Chyba wszystkie znamy te historie. Diagnoza- kolejny element garderoby do wyrzucenia. Nie tym razem! W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka prostych sposobów na to, jak ze starej pary rajstop zrobić pończochy. 

Jak zrobić pończochy z rajstop? Na całe szczęście nie jest to  trudne zadanie. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka elementów, które sprawią, iż przerobione z rajstop pończochy nie będą zsuwały się z naszych nóg. Jest to ważne, gdyż dobrze wyglądające pończochy powinny przylegać do ciała. Poniżej przedstawiamy wam krótki przewodnik, dzięki któremu nadacie drugie życie temu rodzajowi waszej garderoby. Zabierajmy się więc do pracy!

Jak zrobić pończochy z rajstop? 

Do zrealizowania naszego planu będziemy potrzebować kilku niezbędnych elementów: nożyczek i miarki krawieckiej, igły, gumowej lub silikonowej tasiemki o szerokości około 3/4 cm, pary starych rajstop, no i oczywiście zręcznych palców 🙂

Ważne: Rajstopy, które wybieracie do tego celu, nie powinny być  zbyt cienkie. W trakcie przerabiania ich na pończochy mogą bardzo szybko ulec podarciu. Zamiast tego wybierzcie te, które są znacznie grubsze. Ciekawe wzorki, które na nich widnieją, dodadzą zakolanówkom niepowtarzalnego uroku. 

Jak zrobić zakolanówki? 

Krok 1

Rozpoczęciem naszej pracy jest oczywiście skrócenie rajstop w odpowiednim miejscu. Same pończochy powinny sięgać do połowy uda. Jednak w tym przypadku, pozostawiamy około 8 cm dodatkowego materiału, który będzie niezbędny w kolejnym kroku. Jak zrobić pończochy z rajstop? Weź w dłoń miarkę krawiecką i dokładnie sprawdź, ile centymetrów wspomnianej bielizny powinnaś uciąć. Aby sobie ułatwić zadanie, miejsce, w którym będziesz dokonywać skrócenia, możesz zaznaczyć mydłem w kostce, czy też kredą. Są to narzędzia, które łatwo można później zmyć wodą.

Krok 2

Jak samemu zrobić pończochy z rajstop? W miejscu, w którym kończą się zakolanówki, należy wszyć wspomnianą wcześniej tasiemkę. To ona sprawi, że nie będą się zsuwać ani rolować. Tasiemkę umieszczamy w miejscu, w którym zaczyna się wspomniane wcześniej 8 cm. Wszywamy ją w materiał tak, by okalała cały obwód nogi

Krok 3

Jak zrobić pończochy z rajstop? Po wszyciu tasiemki w materiał, jego nadprogramową część zaginamy w stronę kolana, tak, by wszyta tasiemka znajdowała się na samym zakończeniu pończoch. Zagiętą część bielizny wszywamy w pozostałą długość zakolanówek, tak, by tasiemki się nie zsunęły i nie wypadły. 

I proszę, niewielkim nakładem pieniężnym oraz wysiłkiem, ze starych, zużytych rajstop, powstały cudne i oryginalne pończochy! Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego elementu garderoby. Chcemy wam przedstawić jeszcze kilka innych pomysłów na wykorzystanie tego rodzaju bielizny

Co można zrobić z rajstop? 

Gumka do włosów. Rajstopy mogą znaleźć swoje zastosowanie w przypadku akcesoriów do włosów. Normalne gumki często wyrywają ich pasma, powodując ból. Wykorzystanie do tego celu rajstop pozwoli na uniknięcie tej sytuacji. Jak wykonać gumkę do włosów z rajstop? Sprawa jest bardzo prosta. Potrzebujemy nożyczek i oczywiście- rajstop. Z dwóch stron obcinamy część jednej z nogawek. W zależności od rodzaju i grubości włosów szerokość takiego materiału powinna wahać się miedzy 4 a 7 cm. Następnie rolujemy go, tak, by móc go wykorzystać właśnie jako gumkę. Proste, prawda? 🙂

Co można zrobić z rajstop?

Getry. Okres zimowy zmusza nas do cieplejszego ubioru, dostosowanego do zmian atmosferycznych. Getry możesz zestawić ze swoimi ulubionymi kozakami. W takim przypadku niezawodne okażą się rajstopy wykonane z grubszego materiału. Po prostu przytnij je na wysokości kolan. Zakładając je na spodnie, czy legginsy, twoje nogi z pewnością nie zmarzną, gdy zima rozpocznie swój atak. 

Zapachowe woreczki do szafy. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą dosyć cienkie rajstopy, z których będzie wydobywał się aromatyczny zapach skompletowanych przez ciebie kwiatów oraz olejków. Wystarczy obciąć stópkę rajstop, umieścić w niej wspomniane materiały, a następnie obwiązać sznureczkiem.

Jak zrobić pończochy z rajstop? Jest to banalny zabieg krawiecki, do którego nie potrzeba dużej ilości pracy oraz poświęconego czasu. Następnym razem, gdy będziesz chciała pozbyć się starej pary rajstop, sięgnij do tego artykułu 🙂

Jak zrobić pończochy z rajstop? ZOBACZ ZDJĘCIA: 

Jak zrobić pończochy z rajstop?
unsplash.com Manki Kim

Stare i podarte rajstopy niekoniecznie muszą wylądować w koszu. Warto poznać kilka oryginalnych pomysłów na to, jak je wykorzystać.