Kleszcze stanowią latem duże zagrożenie. Mogą przenosić bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki, a także powodować boreliozę. Aktywność kleszczy przypada na letni okres w Polsce – czyli wtedy, kiedy i my lubimy spędzać czas na łonie natury, na świeżym powietrzu. Jak się uchronić przed kleszczami? Warto zapoznać się z poradami ekspertów.

Kleszcze mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, w związku z tym warto się przed nimi uchronić. Jak to zrobić? Podpowiadamy – kluczowe jest pierwsze 12 godzin.

Niebezpieczne kleszcze

Borelioza to niebezpieczna choroba przenoszona przez kleszcze. Co gorsza, z roku na rok notuje się coraz więcej zachorowań. Ponadto kleszcze przenoszą także inne groźne dla nas wirusy i bakterie.

W związku z tym należy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, które pomogą nam uniknąć bliższego, nieprzyjemnego spotkania z tymi szkodnikami. Jak czytamy na stronie GIS-u, najważniejsze jest jak najszybsze pozbycie się kleszcza. To zmniejsza ryzyko zakażeń – najistotniejsze jest pierwsze 12 godzin od ukąszenia – to zbyt krótki czas, by zakażenie mogło się wdać.

  1. Mężczyzna pokazał zdjęcie karty do głosowania i wywołał burzę. Jest stanowisko MSZ
  2. Bardzo złe wieści dla wszystkich, ale zawierające cenną prawdę o kupowanych przez niemal każdego produktach z Biedronki, Lidla i innych. Unikaj ich
  3. Chciała ukryć siwe włosy, fryzjer ją zaskoczył. Gdy spojrzała w lustro, wiedziała, że ostatni raz zafarbowała włosy

Kleszcze – to musisz wiedzieć

Eksperci zalecają, by uniknąć kontaktu z kleszczami, należy zakrywać ciało i stosować preparaty odstraszające. Po wizycie w lesie lub innym miejscu, gdzie mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.

W razie ukąszenia niezwłocznie należy się pozbyć szkodnika z naszego ciała. Aby zrobić to skutecznie i bezpiecznie, zaleca się użycie pęsety. Po wyciągnięciu kleszcza należy zdezynfekować miejsce ukłucia. Kiedy usunięcie kleszcza staje się niemożliwe, należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Tego lata zalecamy wyjątkową ostrożność!

ZOBACZ FILM:

 
Nie tylko my ostrzegamy przed kleszcami – Główny Inspektor Sanitarny również.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Antoni Macierewicz w bardzo ostrych i wulgarnych słowach. Puściły mu nerwy, wszystko opublikowane „zdrada i zaprzaństwo”
  2. Chcą zamknąć granice? Niepokojące doniesienia z południa Europy. Decyzja zapadła
  3. Była wokalistka Varius Manx jest sparaliżowana. Wiemy, jak wygląda jej życie lata po feralnym wypadku
  4. Podbiła serca widzów jako mała dziewczynka. Niewiarygodne, jak zmieniła się Zosia z „Rodzinki.pl”
  5. Nie żyje Dorota Janiczek. Ciało kobiety znaleziono w lesie na terenie Ornontowic
  6. Tragiczna śmierć wstrząsnęła mieszkańcami. Nie żyje Andrzej Radomski

Źródło: gis.gov.pl

 

 

Poprzedni artykułUkochana przez Polaków gwiazda „Rancza” pojawi się w hicie TVN. Widzowie będą zachwyceni, wielki powrót
Następny artykułAnna Kalczyńska pokazała męża. Mało kto wie, że to przystojny członek zarządu TVN
Redaktorka w Lelum.pl, która uwielbia pisać, prawie tak samo jak dalekie podróże w nieznane i zaczynać dzień od treningu. Absolwentka kuluroznawstwa, zafascynowana kulturą hip-hopową, streetwearem, aktorstwem i social mediami. Zawsze ciekawa świata, zawsze w biegu.