Koty widzą iluzje optyczne — niesamowity filmik przedstawiający kocie zdolności ma już 6 milionów wyświetleń. Jak się okazuje, koty mogą zobaczyć o wiele więcej, niż nam się to wydaje. Jak mruczki reagują na iluzje optyczne? Fascynujące nagranie podbija internet!

Chociaż koty to kochane zwierzęta, to często stają się ofiarami naszych niewinnych żarów. Ilekroć świeciłeś laserem po podłodze, a twój mruczek gonił za światłem? A może spróbowałeś kiedyś wystraszyć go ogórkiem? Jeżeli brak ci bezpiecznych pomysłów, spróbuj podłożyć mu obrazek autorstwa Akiyoshi Kitaoka — koty widzą iluzje optyczne, to potwierdzone! 

Koty widzą iluzje optyczne?

Nie raz pisaliśmy o kotach i ich ciekawych zdolnościach. Oprócz silnej reakcji na kocimiętkę mają też inne pozornie dziwne zwyczaje. Kto z nas pomyślałby, że potrafią reagować na iluzje optyczne? Jak się okazuje, zwierzęta te także je zauważają, chociaż koty mają szersze pole widzenia. 

Ostatnio w serwisie youtube.com furorę zrobiło nagranie użytkownika Squirrel Master. Właściciel kota postanowił podłożyć kotu iluzje stworzoną przez profesora psychologii Akiyoshi Kitaoka. Mężczyzna wykorzystał technikę ‚Peripheral drift illusion’, która tworzy złudzenie optyczne poprzez wykorzystanie jasnych i ciemnych kolorów. Nieruchomy obrazek imituje ‚rotujące węże’. Film Cat mesmerized by optical illusion ukazuje kota, który wpatruje się w kartkę z iluzją optyczną i nieudolnie próbuje złapać obiekt, który w rzeczywistości w ogóle się nie rusza. Po krótkim namyśle zwierzak zaczyna machać ogonem i chwytać łapkami ‚ruszające się węże’. W pewnym momencie jest na tyle poddenerwowany, że gryzie boki kartki.  

Jak to się dzieje?

Jak tłumaczy buzz.gazeta.pl, człowiek szybciej dostrzega jasne kolory, dlatego wydaje nam się, że ciemniejsze się poruszają. Dodatkowo nasz oczy wykonują mimowolne ruchy, które dostrzegają obiekty na peryferyjnym polu widzenia. Jeżeli spojrzymy na iluzję profesora, koła zaczną się ruszać, kiedy nasz wzrok nie będzie skoncentrowany prosto na nie. Na filmie, możemy zauważyć, że u kota, ten mechanizm działa tak samo. Patrząc się w jeden punk, zaczyna łapać obiekt, który jest po przeciwnej stronie. Co ciekawe, koty mają szersze pole widzenia niż ludzie. Podczas gdy nasz wzrok potrafi uchwycić 180 stopni, kocie oczy widzą 200 stopni. Jeżeli jednak potrafią zauważyć iluzję, która opiera się na postrzeganiu jaśniejszych i ciemniejszych kolorów, znaczyłoby to, że koty mogą postrzegać je podobnie jak ludzie. Według Crazy Nauka, kolory w oczach kota są bardziej przytłumione niż te, które widzimy my.

Jak kot reaguje na złudzenie optyczne?

Koty, chociaż mają szerszy kąt widzenia niż ludzie, są podatne na złudzenia optyczne

instagram.com/luka_and_kenya  

Kolory, które widzą koty, są bardziej przytłumione od tych, które widzimy my.

unsplash.com Chris Yang  

Złudzenie optycznie, które właściciel podłożył kotu, nazywa się Peripheral drift illusion.

1
2
Poprzedni artykułDziewczynka po ataku tsunami straciła pamięć i zaginęła. Odnalazła się dopiero po 7 latach
Następny artykułMichał Szpak występuje na jednej scenie z bratem. Który przystojniejszy?
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Studiowała dziennikarstwo i komunikację społeczną na UMCS-ie w Lublinie. Dzieli swoje zainteresowania między muzyką a lifstylem. Jej ulubioną formą rozrywki jest granie jako techno DJ. Za swoje mocne cechy uważa otwartość i towarzyskość. Lubi poznawać nowych ludzi, którzy ją inspirują i dają motywację do zagłębiania w tematy, dotąd jej nieznane.