Lelum.pl Dzieje się Ksiądz przestrzega. Takich zniczy lepiej nie kupować
Fot. Marek BAZAK/East News, Canva

Ksiądz przestrzega. Takich zniczy lepiej nie kupować

15 października 2024
Autor tekstu: Marcelina Gancarz

Zbliżają się uroczystości związane z obchodami świąt Wszystkich Świętych i Wszystkich Zmarłych. Zarówno ludzie, którzy wierzą w Boga, jak i ci niewyznający żadnej religii udadzą się na groby swoich bliskich. To czas, który skłania nas do refleksji nad życiem i śmiercią, a także wyraz pamięci po zmarłych. Aby ich uczcić, składamy na nagrobkach kwiaty i wieńce oraz palimy znicze.

Zwyczaj palenia zniczy na grobach

Tradycja zapalania zniczy na grobach zmarłych wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich i ma związek z obrzędem Dziadów. Wierzono wtedy, że duchy przedostają się na ziemi i czyniono starania, aby zadbać o ich potrzeby i złagodzić cierpienia. W chrześcijaństwie natomiast świeca palona na miejscu wiecznego spoczynku oznacza życie wieczne. Jest wyrazem troski o dusze zmarłych i pozwala oswoić się z tym co nieuniknione, czyli ze śmiercią.

Przechodząc do bardziej przyziemnych i komercyjnych spraw, nie wszyscy traktują kwestie zniczy w kategoriach duchowych. Przedmiotem dyskusji jest trend, który można obserwować od kilku lat, czyli ozdabianie grobów z wyjątkowym przepychem. Na rynku można znaleźć ogromny wybór stroików, bukietów, zniczy i innych ozdób nagrobnych. Duchowni jednak odradzają wybieranie niektórych z nich. Dlaczego?

Uważaj, co kładziesz na grobie na Wszystkich Świętych. Za te ozdoby będzie mandat
Chryzantemy na Wszystkich Świętych to przeżytek. Kup tę roślinę na groby

Według słów księdza, tych zniczy najlepiej unikać

Producenci oferują szeroki wybór świec i zniczy, o różnych kształtach i kolorach. Ksiądz Janusz Chwała we wpisie na portalu X zaznaczył, że niektórych zniczy lepiej nie kłaść na grobach zmarłych. Chodzi o takie, które zawierają symbole religijne jak krzyże, wizerunki Maryi, Jezusa czy świętych.

Taka opinia może wydawać się zaskakująca. Jak uzasadnił ja duchowny? Chodzi o to, że po okresie świąt, znicze trafiają na śmietnik. Wyrzucanie zniczy zawierających wspomniane symbole, mogłoby oznaczać brak szacunku dla religii. Znalazło się jednak sporo osób, które nie zgodziły się z jego zdaniem.

Internauci nie zgodzili się ze słowami księdza

Wpis duchownego na portalu X wywołał dyskusję wśród internautów . Byli tacy, którzy zgodzili się ze słusznością uwagi, ale nie zabrakło też słów krytyki.

  • To może zorganizuj śmietnik symboli religijnych?
  • Krzyże (tymczasowe) po pogrzebie lądują w śmietnikach. Katolicy też nie powinni ich używać w trakcie swoich obrzędów pogrzebowych?
  • U nas w rodzinie taki znicz, jak szklany, to stoi, póki nie pęknie. Ale dobra uwaga.
  • No czyli wszystko w porządku. Symbole religijne trafiają tam gdzie ich miejsce.
  • Uważam, że zniczy można użyć kilkukrotnie, są szklane i ludzie to robią. Ksiądz nie wie, że nawet na cmentarzach od kilku lat są miejsca, gdzie ludzie odkładają szklane znicze użyte a nieuszkodzone i inni je wykorzystują?
    A gdzie trafiają np. rozbite w drobny mak figury świętych?

O ile nikt raczej nie kłóci się z samym zwyczajem zapalania zniczy na grobach, o tyle kwestia sprzątania po świętach jest już sprawą problematyczną. Ozdabianie miejsc wiecznego spoczynku naszych bliskich i przyjaciół jest piękną tradycją, jednak nieumiarkowanie w tej kwestii generuje nawet tony śmieci . Może więc warto zachować minimalizm, odwiedzając cmentarze. W końcu to pamięć o zmarłych jest najważniejsza w tym okresie, a nie przystrojony z największym przepychem grób.

Tego nie wolno robić na cmentarzu. Ksiądz zdziwił tym internautów
Polski kościół w rozpaczy. Nie żyje ceniony duchowny
Obserwuj nas w
autor
Marcelina Gancarz

Redaktorka portalu Lelum.pl.  Studentka psychologii w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Interesuje się światem filmu, zarówno tego na dużym jak i małym ekranie. Miłośniczka kultury latynoamerykańskiej. W wolnych chwilach uczę się hiszpańskiego. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy