Nie żyje Walter Bernstein — hollywoodzki scenarzysta i producent filmowy. Był nominowany do Oscara za Figuranta z 1976 roku i nagrody Emmy za Chłopcy panny Evers (1997). Zmarł w sobotę, 23 stycznia w wieku 101 lat.

Nie żyje Walter Bernstein. Scenarzysta zmarł w swoim domu na Manhattanie, dożywszy sędziwego wieku 101 lat. Przyczyną śmierci były powikłania po zapaleniu płuc. Informację dla CNN potwierdziła żona, Gloria Loomis.

Nie żyje Walter Bernstein. Hollywoodzki scenarzysta miał 101 lat

Walter był wspaniałym facetem; bystry, utalentowany, dowcipny i politycznie odważny — powiedział Woody Allen w oświadczeniu dla CNN.

Walter Bernstein urodził się 20 sierpnia 1919 roku w Nowym Jorku. Przyszedł na świat w rodzinie żydowskiej, która z Europy Wschodniej przybyła do Stanów Zjednoczonych.

Zanim zaczął odnosić pierwsze sukcesy jako scenarzysta, w czasie II wojny światowej został powołany do armii amerykańskiej, gdzie osiągnął stopień sierżanta. Był korespondentem dla gazety wojskowej Yank, w której redagował depesze z Iranu, Palestyny, Egiptu, Sycylii i Jugosławii. Pisał również do The New Yorkera.

To właśnie na łamach tego drugiego Bernstein opublikował swoje artykuły i opowiadania oparte na doświadczeniach wojennych. Później zostały one zebrane i wydane w Keep Your Head Down w 1945 roku.

Walter Bernstein był długoletnim członkiem Amerykańskiej Gildii Scenarzystów. Oprócz tego zajmował się także produkcją filmową. Do Hollywood przyjechał w 1947 roku i od razu zaczął pracę. Jednak po dwóch latach wrócił do Nowego Jorku i dalej pisał dla The New Yorkera. Związał się wtedy wówczas również z telewizją.

Trudnym okresem w jego karierze były lata 50. W czasie studiów dołączył do Ligi Młodych Komunistów i należał do partii. Przez to znalazł się na tzw. czarnej liście Hollywood i nie mógł znaleźć pracy w zawodzie. Dopiero w 1959 roku został z niej wypisany.

Walter Bernstein: filmy

Jego pierwszym przełomem w karierze okazał się film That Kind of Woman (1959) z Sophią Loren w roli głównej i reżyserii Sidneya Lumeta. Kariera Bernsteina od razu nabrała tempa.

W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia powstały takie filmy jak m.in. Siedmiu wspaniałych (1960), Paryski blues (1961), Czerwona linia (1964), wspomniany Figurant (1976), Romans prawie doskonały czy Jankesi (1979).

Walter Bernstein był aktywny zawodowo aż do śmierci. W ostatnich tygodniach współpracował z uniwersytetem w Nowym Jorku jako wykładowca wizytujący i doradzał w zakresie pisania scenariuszy.

Reżyser i scenarzysta odszedł w swoim domu, 23 stycznia 2021 roku. Miał 101 lat. Niestety, ale to niejedyna smutna wiadomość, która w ostatnim czasie obiegła media.

Zobacz zdjęcie:

nie żyje
fot. facebook.com/Onet Kultura

Nie żyje Walter Bernstein.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródła: Wikipedia, Filmweb

Poprzedni artykułDrogeria Douglas zamknie 500 sklepów
Następny artykułGIS wydał ostrzeżenie publiczne dot. żywności. Chodzi o napoje energetyczne
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl