Nie żyje znana historyczka, filmoznawczyni, Alicja Helman. Była prekursorką polskiego filmoznawstwa. Smutna wiadomość pojawiła się z Hiszpanii.

Informację o jej śmierci podał prof. Lesław Czapliński. Choć Helman ukończyła muzykologię, to w całości poświęciła się filmowi. 

Nie żyje Alicja Helman, wielka filmoznawczyni. Zmarła w Hiszpanii

Informację o śmierci wielkiej polskiej naukowczyni podał prof. Lesław Czapliński. 

– Nie żyje prof. Alicja Helman. Z andaluzyjskiej Torrevieja dotarła wiadomość o śmierci prof. Alicji Helman. Z wykształcenia, jak siostra Zofia, muzykolożka, dzięki zainteresowaniu muzyką Siergieja Prokofiewa w filmach Siergieja Ejzensztejna stała się pionierką polskiej filmologii, wiążąc się z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk – pisał na swoim profilu na Facebooku.

– Autorka fundamentalnych prac z tej dziedziny: „O dziele filmowym”, panoramy myśli filmowej „Co to jest kino”. Zainicjowała badania filmologiczne z perspektywy semiotyki, psychoanalizy i feminizmu. Twórczyni studiów nad płcią kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej tworzyła filmologię na Uniwersytecie Śląskim – dodał, wypisując jej najważniejsze osiągnięcia.

Wielu jej uczniów doceniało nie tylko jej wiedzę, ale również zdolność do poznawania coraz to nowych trendów i szukania w nich własnej drogi. 

Studenci i wielbiciele żegnają wybitną filmoznawczynię

Do pożegnania Helman przyłączyły się też naukowe koła studenckie oraz serwisy filmowe. 

– Alicja Helman potrafiła pisać o filmie z niebywałą pasją, zupełnie, gdyby opowiadała dziecku o tym, jak działa karuzela lub była tym znajomym, który z ekscytacją opowiada ciekawostki z życia swojego ulubionego zespołu. Potrafiła połączyć tę pasję z niezwykłym kunsztem i profesjonalizmem – pisano na Facebooku Koła Naukowego Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego.

– Żegnamy dziś postać dla polskiego filmoznawstwa wielką. Dzięki niej kolejne pokolenie filmoznawczyń i filmoznawców ma szansę zgłębiać aspekty narracji filmowej, historię polskiej kinematografii, a nawet aspekty kina chińskiego – dodano.

– Nie można zapomnieć również o latach spędzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim (a wcześniej także Uniwersytecie Śląskim), na którym wykładała i opowiadała o kinie i jego historii – pisali o niej autorzy z portalu Filmawka.

Na razie nie wiadomo nic o dacie i miejscu pogrzebu. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

źródło: [film.wp.pl]

Poprzedni artykułKobieta podczas spaceru znalazła zwłoki. Wydarzenie miało miejsce w polskiej miejscowości
Następny artykułNowy program TVP „Kobieta w biznesie” poprowadzi Agata Konarska. Aktualnie kończą się prace scenariuszowe