Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ojciec legendarnego polskiego aktora zginął tragicznie. Gwiazdor miał zaledwie 9 lat, gdy widział go po raz ostatni
Martyna Szabłowska
Martyna Szabłowska 02.11.2019 19:08

Ojciec legendarnego polskiego aktora zginął tragicznie. Gwiazdor miał zaledwie 9 lat, gdy widział go po raz ostatni

ojciec
fototeka.fn.org.pl

Ojciec legendarnego aktora zniknął w czasie wojny. Gwiazdor widział go po raz ostatni, mając tylko 9 lat. Rodzina nie mogła uwierzyć w jego odejście i szukała zmarłego ojca przez wiele lat. Jak wyglądała jego historia?

Ojciec aktora znanego z serialu Czterej pancerni i pies oraz doskonałych ról komediowych zginął tragicznie podczas wojny. Mało kto, patrząc na wesołego i czarującego gwiazdora, mógł się domyślić, jak trudne było jego dzieciństwo.

Ojciec aktorka zginął tragicznie

Wiesław Gołas rozśmieszał Polaków do łez będąc członkiem kilku kabaretów oraz grając swoje liczne role komediowe. Zyskał sławę, występując między innymi w Kabarecie Starszych Panów. Historia jego rodziny nie była jednak zbyt wesoła.

Ojciec Wiesława Gołasa był ogniomistrzem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Był zmuszony do ukrywania się przed okupantami po klęsce kampanii wrześniowej. Ostatecznie został schwytany przez hitlerowców i wywieziony do Majdanka. Wiesław Gołas miał wtedy zaledwie dziewięć lat.

– Sprzedaliśmy wszystkie rodzinne pamiątki, a pieniądze i biżuterię mama dała jakiejś kobiecie, która obiecała, że wykupi tatę z obozu, a potem zniknęła. Nigdy więcej nie zobaczyłem taty – opowiadał aktor.

Wiesław Gołas ojciec

Trudne dzieciństwo Wiesława Gołasa

Wiesław Gołas sam był również zaangażowany w walkę z okupantem. Mając tylko 13 lat, wstąpił do Szarych Szeregów. Działał pod pseudonimem Wilk i uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu zdrajcy. W 1944 był aresztowany przez Gestapo i torturowany.

Córka z pierwszego małżeństwa Wiesława Gołasa, Agnieszka Gołas-Ners opisała w swojej książce pod tytułem Gołas jak jej ojciec i jego rodzina radzili sobie ze stratą Teofila Gołasa. Jeszcze wiele lat po wojnie szukali ojca i dopiero w latach pięćdziesiątych stracili nadzieję. Pojechali wtedy do Majdanka złożyć kwiaty na zbiorowym grobie pomordowanych w obozie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Wiesław Gołas ojciec

Ojciec Wiesława Gołasa zginął tragicznie.

Wiesław Gołas ojciec

Aktor miał bardzo trudne dzieciństwo.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Skandal w fabryce samochodów. Żywe świnie wykorzystywano do testów zderzeniowych
  2. Anna Przybylska we wspomnieniach znanej aktorki. Gwiazda TVN we wzruszających słowach o zmarłej
  3. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  4. Panna młoda tuż przed ślubem spojrzała w lustro. Nie mogła uwierzyć, w to co widzi
  5. Mają trójkę dzieci i żyją z zasiłku. „Praca nie jest dla nas”
  6. Brytyjczycy aż zamarli, kolejna potworna zdrada w rodzinie królewskiej ujawniona. Tragiczne losy kochanki
  7. Niestety, nie istnieje żaden skuteczny lek. O swojej nieuleczalnej chorobie Karolina Szostak dowiedziała się za późno