Płocka kuria zdecydowała się zadziałać na polu udzielania sakramentu małżeństwa. Liczne błędy nowożeńców doprowadziły do ważnych decyzji wśród duchownych diecezji. Należy spełnić ważny wymóg, by ceremonia mogła się odbyć według przewidzianych zasad.

Płocka kuria dokładnie dopracowuje przebieg uroczystości ślubu, który odbywa się w diecezji. Duchowni walczą z brakiem profesjonalizmu i nieodpowiednim przebiegiem ceremonii. Wymyślono innowacyjne rozwiązanie.

Płocka Kuria – nowe szkolenia

Kuria bardzo dba, by śluby przebiegały zgodnie z myślą liturgii. Dlatego niczym niezwykłym nie są szkolenia dla fotografów, by nauczyć ich odpowiedniego pracowania w trakcie mszy świętej, nienaruszającego przebiegu uroczystości. Ostatnio płoccy duchowni wpadli na nowy pomysł: kurs dla osób wykonujących śpiew na ślubach.

Skupienie się na aspekcie śpiewu wynika z nieodpowiedniego zdaniem duchownych doboru repertuaru, zawierającego elementy muzyki świeckiej. To zakłóca prawidłowy przebieg ceremonii. Tylko osoby z zaświadczeniem ukończenia kursu będą mogły śpiewać na ślubie.

  1. Polsat przekazał wstrząsającą wiadomość. Śmierć nadeszła niespodziewanie, dramat
  2. 1400 zł może przemknąć koło nosa, lepiej się pospieszyć. Wypłaty już ruszyły
  3. Tragedia na statku Dar Młodzieży, 19-latek ze Szczecina nie żyje. „Wszedł sam, bez pozwolenia”

Kursy dla śpiewaków kościelnych

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Musicum im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku, wypowiedział się na ten temat w rozmowie z portalem stacja7.pl:

– Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane.

Zaskakujące rozwiązanie ma uściślić kościelny wymiar uroczystości udzielania ślubu. Portal stacja7.pl informuje, że wiedza przekazywana na kursie będzie dotyczyć: sensu liturgii, przebiegu i znaczenia liturgii sakramentu małżeństwa oraz zasad poprawnego doboru repertuaru na mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Przypominamy, że śluby ulegają dodatkowym modyfikacjom związanym z epidemią koronawirusa.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

PŁOCKA KURIA
Fot. Jan Bielecki/East News

Duchowni uważają, że wprowadzenie świeckich piosenek do repertuaru liturgii odbiera jej sens.

płocka kuria
fot.pixabay.com/ StockSnap

Kursanci, którzy przejdą szkolenie, będą mogli śpiewać podczas ślubów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Tradycyjne kotlety schabowe po góralsku są kulinarną pysznością. 1 trik zawarty w przepisie nadaje niezapomniany smak
  2. Z ostatniej chwili: Walczyli o życie na plaży w Sianożętach. Lądował śmigłowiec
  3. Skończyła 52 lata, a wygląda jak nastolatka. Gwiazda TVP zachwyca, ale internauta zadał jej trudne pytanie
  4. GIS pilnie ostrzega. ”Doprowadzają do zmian przypominających nowotwór”
  5. Chciała dać synowi ważną lekcję. Po wszystkim zadzwonił na policję, siostra pokazała nagranie
  6. Smutne, jak Jolanta Kwaśniewska została potraktowana. Do sieci wyciekło kompromitujące nagranie

źródło: stacja7.pl


 

 

 

 

Poprzedni artykułDrogeria internetowa – Twoje nowe miejsce zakupów
Następny artykułPilny apel Moniki Zamachowskiej, pokazała oburzające nagranie. ”Jesteśmy w kontakcie z policją”
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl