Podwyżki w całym kraju czekają nas już niedługo. Fatalne informacje obiegły media i będą przykre dla jednej grupy Polaków. A wszystko przez rosnące ceny. Obliczono, do jakiej wartości może dojść cena określonych produktów, jeśli będzie rosła w takim tempie jak teraz. 

Podwyżki stoją za wieloma produktami w naszym kraju. Od początku roku obserwujemy powolny wzrost cen, który obejmuje także akcyzę, co może bardzo zmartwić, szczególnie palaczy.

Podwyżki akcyzy – papierosy za 60 złotych?

1 stycznia tego roku przeszła ustawa o wzroście akcyzy w sejmie mimo sprzeciwu senatu. Na razie o 10 procent. Od stycznia więc palacze kupują papierosy, w cenie wyższej o 1,20 zł za paczkę. Paczka tytoniu kosztuje o 1,69 zł więcej, cygaro o 40 gr więcej, a susz tytoniowy o 22,93 zł więcej.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w tym tempie, do 2028 roku akcyza wzrośnie o 70 procent. Z kolei fakt.pl, który o zdanie zapytał ekspertów, podaje, że cena paczki papierosów może wynieść nawet 60 złotych. Tę wartość ma osiągnąć w ciągu najbliższych lat. 

  1. Jesteś posiadaczem monet ze zdjęcia? Lepiej zajrzyj do portfela i przyjrzyj im się bliżej, możesz zarobić krocie
  2. Gwiazdor TVN nie kryje oburzenia. Padły naprawdę mocne słowa, chodzi o Tomasza Komendę
  3. Gwiazda TVP miała poważny wypadek. Sytuacja jest tragiczna, cała Polska włącza się do akcji, by mu pomóc

Czy Polacy przestaną palić?

Jak podaje o2.pl, możliwe, że wzrost cen papierosów wcale nie wpłynie na chęć rzucenia niezdrowego nałogu przez Polaków. Jak zazwyczaj bywa w takiej sytuacji, będziemy obserwować rozkwit drugiego rynku i sprzedaży papierosów ze wschodu, które będą najpewniej o połowę tańsze. 

Przewidywanie podwyższenie akcyzy dotyczy również alkoholu. Jak podaje portal o2.pl, od tego roku za 0,5 l wódki płacimy o 1,4 zł więcej. Wino 0,75 l kosztuje o 15 gr więcej, natomiast puszka piwa jest droższa o 6 groszy. Patrząc na ten wzrost cen, alkohol prawdopodobnie też podrożeje, jednak nie w takim stopniu jak wyroby tytoniowe. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

podwyżki
fot. pixabay.com/ Myriam Zilles

Zdaniem ekspertów, podwyższenie cen za papierosy rozwinie czarny rynek handlu papierosami ze wschodu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koszmarny wypadek gwiazdora „Na Wspólnej”, „Złotopolskich” i „Klanu”. Błaga o pilną pomoc
  2. Smutne wieści o siostrze Justyny Steczkowskiej. Miała świętować rocznicę ślubu w Grecji, nie przewidziała jednego
  3. Stażysta ginekologii ma już dość, wystarczył tylko miesiąc „Nie wytrzymam dłużej, po ostatniej pacjentce miałem ochotę uciec”
  4. Z ostatniej chwili: Tragiczna śmierć w dniu urodzin. Polacy pogrążeniu w smutku i żalu, wszyscy żegnają cudowną osobę
  5. Kobieta nie żyje. Ciało bydgoszczanki odnaleziono na balkonie, osierociła 5 dzieci
  6. Złamiesz 3 zasady i ogórki kiszone zrobią się puste w środku. 3 popularne błędy, niestety wiele osób je popełnia

Źródło: fakt.pl, o2.pl, Dziennik Gazeta Prawna

 

Poprzedni artykułGarnier jeszcze bliżej natury!
Następny artykułNie żyje uwielbiany wokalista. Syn przekazał druzgocącą wiadomość: ”Odszedł na spotkanie ze stwórcą dziś rano”
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.