To, co jesz przed wypiciem alkoholu, może mieć ogromny wpływ na to, jak się czujesz pod koniec nocy – i następnego ranka. Wybranie odpowiednich potraw przed wypiciem jednego, czy dwóch drinków może pomóc kontrolować głód, zrównoważyć elektrolity i zmniejszyć niektóre niekorzystne skutki związane z piciem. Co jeść przed spożyciem alkoholu?

1. Jajka.

Jajka są bardzo pożywne i sycące. Zawierają aż 7 gramów białka. Podjadanie pokarmów bogatych w białko, takich jak jajka, przed wypiciem alkoholu, może pomóc spowolnić opróżnianie żołądka i opóźnić wchłanianie się alkoholu.

Ponadto białko jest najbardziej sycącym makroskładnikiem odżywczym, dzięki czemu czujesz się pełniejszy na dłużej, co może zmniejszyć ryzyko objadania się po wypiciu kilku drinków. Warto jeść je przed spożyciem alkoholu.

2. Owsianka.

Owies jest również doskonałym źródłem błonnika i białka, które wspierają uczucie sytości i łagodzą działanie alkoholu. Wykazano, że owies może korzystnie wpływać na zdrowie wątroby, chroniąc przed jej uszkodzeniami wywołanymi przez alkohol.

3. Banan.

Banany są doskonałą przekąską, którą można mieć pod ręką przed wypiciem, aby spowolnić wchłanianie się alkoholu do krwiobiegu. Ponadto są bogate w potas, co może zapobiegać zaburzeniom równowagi elektrolitowej związanym z piciem alkoholu.

4. Pudding Chia.

Nasiona chia są doskonałym źródłem błonnika i białka, a także ważnych mikroelementów, takich jak mangan, magnez, fosfor i wapń. W szczególności błonnik może pomóc opóźnić opróżnianie żołądka i spowolnić wchłanianie alkoholu do krwiobiegu.

Ponadto nasiona chia są bogate w przeciwutleniacze, takie jak kwas rozmarynowy, kwas galusowy i kwas kawowy, które zapobiegają uszkodzeniom komórek i chronią wątrobę.

5. Słodkie ziemniaki.

Słodkie ziemniaki są nie tylko doskonałym źródłem potasu, który pomaga zrównoważyć poziom elektrolitów podczas picia alkoholu.

6. Grejpfrut.

Grejpfrut to aromatyczny owoc cytrusowy, który dostarcza solidną dawkę błonnika, witaminy C i witaminy A. Zawiera również naringeninę i naringinę, dwa związki przeciwutleniające, które, jak wykazano, zapobiegają uszkodzeniom wątroby. 

Są także bardzo bogate w wodę i pomagają utrzymać nawodnienie podczas picia.

Poprzedni artykułSerum do włosów – jak dobrać najlepsze?
Następny artykułSweter z golfem – dlaczego warto mieć go w swojej szafie?
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.