Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Szczoteczka soniczna – jej skuteczność i działanie
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 11.06.2018 19:21

Szczoteczka soniczna – jej skuteczność i działanie

Szczoteczka soniczna
Fot. Foreo, Philips Sonicare

Szczoteczka soniczna cieszy się obecnie dużą popularnością. Całkowicie zasłużenie. Rozwiązanie to posiada bardzo dużo zalet i praktycznie żadnych wad. 

Szczoteczka soniczna do zębów nie jest produktem tanim. To najdroższa, dostępna na rynku szczoteczka. Jest jednak zdecydowanie warta swojej ceny. Nie należy jednak zapominać, że nawet najlepsza szczoteczka nie zdziała za dużo, jeżeli nie opanujemy prawidłowej techniki mycia naszych zębów.

Szczoteczka soniczna do zębów

Szczoteczka soniczna wyróżnia się na tle innych produktów na rynku swoją precyzyjnością. Wykonuje ona ok. 30 tys. obrotów na minutę. Niektóre modele nawet więcej, powyżej 60 tys. Dla porównania szczoteczka elektryczna wykonuje ich ok. 8 tys. Różnica jest więc znacząca. To, co istotne, to fakt, że szczoteczka soniczna nie uszkadza naszych zębów i dziąseł. Ponadto wytwarza ona fale dźwiękowe, które przyczyniają się do powstawania mikro bąbelków usuwających płytkę nazębną i wszelakie bakterie. Jest to czyszczenie bardziej kompleksowe, gdyż jesteśmy w stanie oczyścić miejsca niedostępne dla włókien tradycyjnej szczoteczki, takie jak język czy przestrzenie międzyzębowe. Wyposażona jest w specjalne tryby, pozwalające usprawnić produkt i uczynić go jeszcze bardziej praktycznym. Do dyspozycji mamy np. stoper i tzw. quadpacer, który umożliwia zatrzymywanie obrotów szczoteczki co 30 sekund, po to, abyśmy mogli zmienić miejsce szczotkowania naszych zębów. Stomatolodzy twierdzą, że powinniśmy przeznaczać pół minuty za każdy obszar jamy ustnej. Brzmi intuicyjnie? Wg nas zdecydowanie.

Szczoteczka soniczna nie została wynaleziona niedawno. Przeciwnie, miało to miejsce już w latach 80. XX wieku. Wtedy to, amerykański naukowiec Robert Bock wpadł na pomysł stworzenia tego niezwykle praktycznego przedmiotu. W latach 90. rozpoczęła się ich masowa sprzedaż. Niestety, tylko w Stanach Zjednoczonych. Na wejście produktu na rynek europejski trzeba było jeszcze poczekać. Na szczęście, więcej czekać nie musimy i możemy cieszyć się jej praktycznym zastosowaniem oraz wypolerowanym, śnieżnobiałymi zębami. Jak z reklamy, no może prawie 😉

Szczoteczka soniczna opinie

Jednym z argumentów przemawiającym za przewagą szczoteczki sonicznej nad elektryczną jest fakt, że przy używaniu tej pierwszej możemy pożegnać się z nicią dentystyczną. Przestrzenie międzyzebowe są po prostu wyczyszczone, a nić staje się zbędna. Oczywiście stomatolodzy z uporem maniaka podkreślać będą, że używanie nici jest rzeczą absolutnie konieczną i rodzaj szczoteczki nie powinien wpływać na ten nawyk. Użytkownicy tego produktu przekonują jednak, że szczoteczka soniczna zdecydowanie wystarczy do dokładnego wymycia zębów. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest jakość. Pomimo tego, że szczoteczka soniczna nie należy do najtańszych starcza na bardzo długo. Można używać jej kilka lat, a nadal pozostanie funkcjonalna. Nie jest też specjalnie ciężka. To jednak może zależeć od modelu, a tych mamy do dyspozycji na prawdę sporo.

A co na ten temat myślą stomatolodzy? W wywiadzie z „Wysokimi Obcasami” dr Natalia Lewkowicz podkreśla:

– Żadna szczoteczka nie jest dobra w dokładnym ich oczyszczaniu (red. przestrzeni międzyzębowych). Stąd konieczne jest używanie dodatkowych przyborów, czyli nici lub specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Nitkowanie wystarczy zrobić raz dziennie, najlepiej przy okazji wieczornego szczotkowania.

– Dotarłam do badań mówiących, że jednorazowe zastosowanie szczoteczki sonicznej jest w stanie usunąć 10 proc. więcej płytki niż szczoteczka manualna. Nie jest to więc gigantyczna różnica, która przesądzałaby o tym, że taka szczoteczka jest zdecydowanie lepsza. Co więcej, w kilku innych badaniach dowiedziono, że szczoteczki elektryczne, które wykonują ruchy w dwóch płaszczyznach: obrotowy, inaczej nazywany oscylacyjno-rotacyjnym, oraz pulsacyjny, są skuteczniejsze od szczoteczek sonicznych.

No cóż, ze stomatologiem się nie dyskutuje, nie sposób jednak nie docenić komfortu mycia zębów za pomocą właśnie szczoteczki sonicznej. Jak raz spróbujecie, raczej nie wrócicie do wersji manualnej 😉

Szczoteczka soniczna do twarzy

Szczoteczki oczyszczające twarz mają za zadanie odetkać zatkane pory i przywrócić skórze zdrowy, promienny wygląd. Do dyspozycji mamy, podobnie jak z tymi do zębów, wersje manualne, elektryczne i soniczne. Skupmy się na tych ostatnich. Mają one za zadanie usuwać niedoskonałości, odtykać pory, a nawet spowalniać proces starzenia skóry. Główkę szczoteczki należy wymieniać co trzy miesiące. Istnieją jednak przeciwskazania do używania tego typu szczoteczki. Jednym z nich jest cera naczynkowa, czyli bardzo wrażliwa i cienka. Pojawiają się na niej często tzw. „pajączki” oraz rumienie. Zrezygnujmy z najdroższej na rynku szczoteczki także wówczas gdy posiadamy skórę atopową lub suchą i zaczerwienioną. Skóra atopowa to taka, która charakteryzuje się suchością i świądem. Zazwyczaj jest wynikiem atopowego zapalenia skóry. Nie tylko rodzaj cery wpływa na niemożność korzystania z tego rozwiązania. Przeszkodą jest także łojotokowe zapalenie skóry, alergie, egzemy, zapalenie mieszków włosów czy wszelkie skórne uszkodzenia. Nie jest to zatem metoda wskazana dla wszystkich.

Nie należy nadużywać tego produktu. Dlaczego? Może to spowodować zaburzenia bariery lipidowej. Jest to nic innego jak naskórek, który ochrania głębsze warstwy skóry. Nie narażajmy naszego naskórka na zbyt drastyczne tarcia. Zaleca się zatem korzystanie ze szczoteczki sonicznej do twarzy nie częściej niż raz w tygodniu. Inaczej, uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Tego, przecież nie chcemy.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna

Szczoteczki soniczne pracują z częstotliwością ok. 260 Hz. Modele elektryczne nie osiągają takich wyników. Najważniejsza różnica to jednak ilość ruchów wykonywanych na minutę, szczoteczka soniczna wykonuje ich nieporównywanie więcej od elektrycznej, a także ich rodzaj. Ta pierwsza wyspecjalizowana jest w ruchach pulsacyjnych, tzw. mikrodrganiach, a ta druga w ruchach obrotowych. Ruchy pulsacyjne to inaczej ruchy w przód i w tył, natomiast ruchy obrotowe w różnych kierunkach. Oczywiście do dyspozycji mamy także modele mieszane, które zawierają w sobie zarówno ruchy obrotowe, jak i pulsacyjne. Kolejną istotną różnicą jest ilość trybów. W szczoteczce elektrycznej mamy do wyboru najczęściej trzy. Są to tryb normalny, delikatny i wybielający. W szczoteczkach sonicznych możemy wybrać takie opcje jak czyszczenie języka, masaż dziąseł czy polerowanie szkliwa. Różnią się także końcówkami, w wypadku szczoteczki pulsacyjnej główka jest podłużna, obrotowej – okrągła. Te pierwsze są droższe, ale ma to swoje uzasadnienie. Dodatkowo posiadają także bardziej wytrzymałą baterię.

Poświęćmy chwile na historię ich powstawania. Jako pierwsze na rynku ukazały się szczoteczki elektryczne. Pojawiły się jako alternatywa dla niewygodnych manuali, już w 1939 roku w Szwajcarii. Modele soniczne zrobiły to ok. 50 lat później.

Jak to wszystko działa?

Szczoteczka soniczna, nazywana też ultradźwiękową za pomocą fal dźwiękowych wytwarza bąbelki w powietrzu. Generator drgań spienia obecną przy myciu zębów ciecz, mieszaninę pasty do zębów, śliny oraz wody. W ten sposób przenosi się ona w niemal każdy region naszej jamy ustnej, także w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. W ten sposób usuwa także bakterie, likwiduje przebarwienia i kamień nazębny. Zapobiega powstawaniu próchnicy. Jest to najbardziej innowacyjna technika czyszczenia zębów. Trzymamy szczoteczkę przy bocznych krawędziach zębów bez konieczności wykonywania nią skomplikowanych ruchów. Jest to bardzo wygodne i zarazem niezwykle precyzyjne rozwiązanie.

Ceny szczoteczki sonicznych wahają się od 100 złotych do nawet 1,6 tys. Najdroższe modele wyposażone są w różnorakie aplikacje, posiadają też funkcję Bluethoot. Najlepsze modele wyposażone są w sanitizer, czyli stacje dezynfekującą. Za pomocą promieni UV usuwa ona wszystkie bakterie pozostające na szczotce. Dzięki temu rozwiązaniu z szczoteczki korzystać może więcej niż jedna osoba bez obawy o niehigieniczność takich praktyk. Skoro z jednej szczoteczki korzystać może cała rodzina, może warto zainwestować w to nasze pieniądze. Suma summarum, na tym oszczędzamy. Dobrze jest przechowywać produkt w etui, zwłaszcza podczas podróży.

Szczoteczka soniczna dla dzieci

Szczoteczka soniczna świetnie sprawdzi się także dla dzieci. Chroni delikatne dziąsła dziecka, nie podrażniając ich. Ponadto często wyposażona jest w tryb masażu, który uśmierza ból związany z ząbkowaniem. Bardzo precyzyjnie czyści mleczaki. Do wyboru mamy modele z kolorową rączką i takimi postaciami jak np. kotka Hello Kitty. Zdarza się, że posiadają światełko, które motywuje pociechy do szczotkowania zębów. Modele posiadają niewielkie główki, idealne dla najmłodszych klientów. Często w komplecie mają nawet dwie, mniejszą i większą, mając na uwadze rozwój dziecka.

Producenci są w tym wymiarze bardzo pomysłowi. Na rynku możemy znaleźć nawet szczoteczki generujące melodie, zachęcające w ten sposób najmłodszych do wykonywania higienicznych czynności związanych z jamą ustną. Dostępne są także takie, które mają funkcję podświetlania szczotkowanych obszarów. Podkreślić trzeba, że poza całą gamą pomysłowych dodatków, to najważniejszy pozostaje fakt, że szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla ząbków dziecka i niepowodująca krwawienia dziąseł. Nie musimy się w tym zakresie niczego obawiać. Nie zapominajmy jednak, że nawet najlepsza szczoteczka nie sprawdzi się, jeżeli nie będziemy zaszczepiać w dzieciach nawyku regularnego szczotkowania zębów. To niezwykle istotne.

Marki takie FOREO, Brush-Baby, Philips Sonicare for Kids to sprawdzone rozwiązania. Przy wyborze produktu, możemy zdecydować się na któryś z ich oferty. Są to marki rzetelne. Kupować możemy w gabinetach dentystycznych oraz specjalistycznych sklepach, także tych internetowych. Szczoteczki dla dzieci na ogół są tańsze od tych przeznaczonych dla dorosłych. Ich ceny wahają się od 100 do 400 złotych, podczas gdy te dla dorosłych mogą nasz kosztować czterokrotnie więcej.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Białe plamki na paznokciach – co oznaczają i w jaki sposób możemy je zwalczyć?
  2. Oczyszczanie jelit – dieta, która ma zbawienny wpływ na zdrowie
  3. 8 skutków palenia, których nie przewidziałeś [ZDJĘCIA]

źródła: poradnikzdrowie.pl, szczoteczkaelektryczna.edu.pl