Takich kwiatów lepiej nie kłaść na grób na Wszystkich Świętych
Uroczystości związane ze Wszystkimi Świętymi są głęboko zakorzenione w polskiej kulturze. Z początkiem listopada miliony Polaków udają się na groby, by wspomnieć pamięć i pomodlić się w intencji tych, których odeszli. Zgodnie ze zwyczajem groby dekoruje się tego dnia zniczami i kwiatami. Kolor każdego z nich ma znaczenie. Nie wszyscy zwracają uwagę na barwę roślin, a to duży błąd, ponieważ łatwo jest popełnić faux-pas.
Wszystkich Świętych: kolory zniczy mają znaczenie
Polacy regularnie odwiedzają groby swoich najbliższych przez cały rok, jednak faktem jest, że to właśnie z początkiem listopada na cmentarzach pojawiają się prawdziwe tłumy. Podczas Wszystkich Świętych i Zaduszek chcemy uczcić pamięć naszych bliskich. By to zrobić, nie tylko sprzątamy dokładnie groby, ale również dekorujemy je m.in. zniczami. Zwyczaj palenia światełek na mogile jest oznaką szacunku i choć powszechnie stosowany, wywodzi się on z pogańskich wierzeń.
Obecnie na straganach i w supermarketach jest dostępna cała gama różnych rodzai zniczy. Okazuje się, że poszczególne kolory mają swoje znaczenie . Przykładowo najbardziej popularna, czerwona barwa wiąże się z miłością, odwagą, męczeństwem, a także krwią przelaną w obronie ojczyzny. Kolor zielony oznacza nadzieję, nowe życie i spokój, a biały — niewinność i czystość. Czy tak samo jest w przypadku kwiatów? Szczególne znaczenie ma nie tylko rodzaj tych pięknych roślin, ale i właśnie kolor.
Wszystkich Świętych: znaczenie kolorów kwiatów
Obecnie niewiele osób zwraca uwagę na symbolikę kolorów kwiatów. Nie oznacza to jednak, że z biegiem lat straciły one swoje znaczenie. Warto więc dokładnie się z nim zapoznać, nim 1 listopada ruszymy na cmentarze.
- Białe kwiaty — symbolizują niewinność. Warto zostawić je na grobie tych, który odeszli zbyt wcześnie lub w tragiczny sposób.
- Niebieskie kwiaty — są one wyrazem nadziei i oczekiwania na przyszłe spotkanie. Symbolizują również wiarę w zmartwychwstanie.
- Fioletowe kwiaty — są znakiem żałoby. Zwyczajowo zostawia się je na mogile ukochanych bliskich, których trudno nam było pożegnać.
- Czerwone kwiaty — symbolizują miłość, tęsknotę, wierność i oddanie.
A jakich barw lepiej jest unikać? Choć wiele zależy od preferencji, są dwa kolory, które nie kojarzą się najlepiej. Jeśli mamy wybór, warto postawić na inne kolory, by nie popełnić faux-pas.
ZOBACZ TEŻ: 2 listopada lepiej nie włączać pralki. Skutki mogą być opłakane
Tych kwiatów lepiej nie kłaść na grób
Warto poznać znaczenie kolorów kwiatów , by podczas odwiedzania bliskich na cmentarzu we Wszystkich Świętych nie popełnić przez przypadek nietaktu. Oczywiście wiele zależy od naszych preferencji i tego, czy symbolika jest dla nas ważna. Ostatecznie każdy ostatecznie wybierze takie rośliny, które najbardziej mu się podobają lub mają specjalne znaczenie. Warto jednak poznać ogólnie przyjęte zasady, by mieć je na względzie.
Zgodnie z nimi, lepiej jest unikać kwiatów o żółtym kolorze. Ich znaczenie, wbrew pozorom, wcale nie jest optymistyczne. Symbolizują miłość bez wzajemności, zazdrość, zdradę i rozstanie. Kolejną barwą, która nie ma dobrego znaczenia, jest czerń. Może ona kojarzyć się z żałobą, jednak w rzeczywistości symbolizuje koniec związku lub zakończenie relacji między dwojgiem ludzi. Podarowanie ich komuś może wiązać się z chęcią odcięcia od tej osoby.