Po 1 listopada w naszych głowach zostaje nie tylko nostalgia związana ze zmarłymi. Cmentarze pokryte są zniczami i kwiatami, które niestety szybko więdną i marnieją, zwłaszcza przy niskich temperaturach i silnym wietrze. Co ciekawe, jest sposób, aby przedłużyć ich świeżość i nie stracić wydanych środków. Oto, jak to zrobić.
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Większość Polaków już odwiedziła cmentarze, aby posprzątać groby swoich bliskich. Niektórzy z nich zastali na miejscu przykrą niespodziankę. Na grobach pojawiły się tajemnicze naklejki. To pilne ostrzeżenie.
Chyba najpopularniejszą jesienną rośliną w Polsce jest chryzantema. Wszystko ze względu na obchodzone w listopadzie święta Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Odwiedzamy wtedy groby tych, którzy już odeszli i wspominamy chwile spędzone z nimi. Uroczystości te są wielu ważne również dlatego, że pozwalają pogodzić się ze stratą. Ludzie udający się na cmentarze, często składają na grobach kwiaty. Niestety rośliny są równie kruche jak życie więc szybko tracą ładny wygląd i więdną. Co zrobić, aby spowolnić ten proces?
Ta tradycja przerwała w Polsce wiele wieków. Obecnie koniec października i początek listopada to czas, w którym ludzie tłumnie odwiedzają cmentarze. To miejsca, które zwykle kojarzą się raczej złowrogo, bo z końcem życia i przemijaniem, jednak nekropolie rozświetlone tysiącami świec mają w sobie pewien melancholijny urok. Już nie długo udamy się na groby naszych zmarłych. Warto wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie zniczy.
1 i drugi listopada to te dwa dni w ciągu roku, w których można spotkać najwięcej ludzi na cmentarzach. To piękna tradycja, która sięga VII wieku. Dla wielu osób ten okres jest też okazją do powrotu do swoich rodzinnych miast i miejscowości, aby wspominać zmarłych. Wyrazem pamięci jest zapalona świeca. Być może czasy tradycyjnych, szklanych zniczy powoli się kończą. Pojawiło się nowe rozwiązanie.
Uroczystości związane ze Wszystkimi Świętymi są głęboko zakorzenione w polskiej kulturze. Z początkiem listopada miliony Polaków udają się na groby, by wspomnieć pamięć i pomodlić się w intencji tych, których odeszli. Zgodnie ze zwyczajem groby dekoruje się tego dnia zniczami i kwiatami. Kolor każdego z nich ma znaczenie. Nie wszyscy zwracają uwagę na barwę roślin, a to duży błąd, ponieważ łatwo jest popełnić faux-pas.
Dzień Wszystkich Świętych już niebawem. Warto mieć na uwadze, że to świetny czas dla złodziei, którzy grasują na cmentarzach. Zabierają z grobów drogie kwiaty czy znicze, aby później je sprzedać i na tym zarobić. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zabezpieczysz swój grób przed rabunkiem.