Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Ten składnik kosztuje kilka groszy, a kwiaty na grobie będą stały tygodniami. Zrób to przed Wszystkimi Świętymi
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 21.10.2024 22:24

Ten składnik kosztuje kilka groszy, a kwiaty na grobie będą stały tygodniami. Zrób to przed Wszystkimi Świętymi

kwiaty na grobach
Fot. Robert Nieznanski/Getty Images

Chyba najpopularniejszą jesienną rośliną w Polsce jest chryzantema. Wszystko ze względu na obchodzone w listopadzie święta Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Odwiedzamy wtedy groby tych, którzy już odeszli i wspominamy chwile spędzone z nimi. Uroczystości te są wielu ważne również dlatego, że pozwalają pogodzić się ze stratą. Ludzie udający się na cmentarze, często składają na grobach kwiaty. Niestety rośliny są równie kruche jak życie więc szybko tracą ładny wygląd i więdną. Co zrobić, aby spowolnić ten proces? 

Symbolika kwiatów na grobach

Aby oddać cześć pamięci zmarłych, zapalamy na ich grobach znicze i przynosimy kwiaty. Jednak to coś więcej niż tylko dekoracje. Taki gest ma głębokie i symboliczne znaczenie. Kwiaty na grobach są znakiem żałoby i tęsknoty, ale oznaczają również nadzieję na ponowne spotkanie i odrodzenie. 

Częstym wyborem są chryzantemy, które mają znaczenie nie tylko w polskiej kulturze.  Oprócz roślin w doniczkach pojawiają się kwiaty cięte lub wiązanki wykonane z tworzyw sztucznych. To wybór dokonywany ze względów praktycznych. Co jednak zrobić, aby kwiaty mogły wytrzymać dłużej na cmentarzach? 

Nic nie kosztuje, a znicze będą świecić do Bożego Narodzenia. Wystarczy zrobić to z knotem Uważaj we Wszystkich Świętych. Wszyscy zauważą, jeśli zrobisz to na cmentarzu

Nie tylko chryzantemy stawiamy na grobach naszych zmarłych

Chryzantemy to kwiaty, które cechuje duża odporność na niskie temperatury. Jesień w Polsce zazwyczaj jest zimna więc to oczywisty wybór dla osób, które udają się na cmentarz. Dla niektórych to wyprawa wiążąca się z przebyciem długiej drogi. Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki są wtedy jedyną okazją w roku, aby odwiedzić groby zmarłych. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie zabrać ze sobą kwiaty oraz znicze. 

Na grobach oprócz roślin w doniczkach stawia się również wazony z ciętymi kwiatami. Róże symbolizują miłość do zmarłej osoby oraz wdzięczność, lilie natomiast czystość i duchowość. Czasami stawia się także gerbery, mieczyki lub goździki. Niestety trwałość tych roślin nie jest zbyt długa. Można jednak coś zrobić, aby poprawić ich kondycję 

To trzeba zrobić z ciętymi kwiatami

Aby rośliny, które chcemy złożyć na grobach w święto Wszystkich Świętych i Zaduszki przetrwały dłużej, nie trzeba wydawać fortuny. Oczywiście istnieją specjalne odżywki do ciętych kwiatów, jednak potrzebne składniki znajdziemy również w naszych domach. 

Bardzo łatwym sposobem jest dodanie do wody na kwiaty miodu, już pół łyżki na litr wystarczy i rośliny będą mogły postać dłużej. Z kolei kwasek cytrynowy lub sok z cytryny obniża pH wody i zapobiega namnażaniu się bakterii, tym samym przedłużając czas pozostały do zwiędnięcia ciętych kwiatów. 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na układanie kwiatów w wazonie. Dobrze jest przyciąć łodygi pod kątem. Dzięki czemu roślina będzie miała ułatwiony dostęp do wody. 

Jeżeli zaś zdecydujemy się na wiązanki wykonane z zielonych gałązek, nie trzeba o nie specjalne dbać, aby długo ładnie wyglądały. Dobrze jednak zwrócić uwagę na to, od kogo je kupujemy, gdyż niektórzy sprzedawcy pozyskują rośliny w nielegalny sposób. 

Tutaj dowiesz się więcej na ten temat: Uważaj, co kładziesz na grobie na Wszystkich Świętych. Za te ozdoby będzie mandat