Pod żadnym pozorem nie rób tego na cmentarzu. Nieszczęście masz, jak w banku
Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli okres, w którym tłumy odwiedzą na cmentarzach swoich zmarłych bliskich. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać w miejscach wiecznego spoczynku. Złamanie niektórych z nich może przynieść nam nieszczęście.
Zbliża się Wszystkich Świętych
Wielkimi krokami zbliża się okres zadumy i refleksji nad przemijającym czasem. Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada, to ważne święto, które obchodzimy w naszym kraju. To wtedy rodziny udają się na cmentarze, aby uczcić pamięć bliskich, których już z nimi nie ma. Zwyczajowo na nagrobki stawia się znicze, które wieczorami widać z oddali, jak pięknie mienią się pod osłoną nocy.
Oprócz tego często stawiamy na pomnikach kwiaty, zarówno te doniczkowe, jak i bukiety. To w ten sposób upamiętniamy naszych przodków, którzy odeszli przed nami. Tradycja ta jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i nie tylko. W naszym kraju 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. Następnego dnia z kolei odbywa się Dzień Zaduszny, ściśle powiązany z Uroczystością Wszystkich Świętych.
Dopiero był ślub, a teraz znowu wielka radość. Zakochani Roxie i Kevin świętują Wiadomo, kto został zatrzymany razem z Buddą. Oni nie wyjdą nawet za kaucjąTego nie powinno się robić na cmentarzu
Istnieje jednak kilka ważnych zasad, których powinno się przestrzegać, przebywając na cmentarzu. Niektóre z nich są zapisane w regulaminach, inne zaś są zwyczajami, których trzymamy się, aby nie ściągnąć na siebie nieszczęścia. Do większości miejsc wiecznego spoczynku nie można wprowadzać zwierząt, dlatego ukochanych pupili powinniśmy raczej zostawić tego dnia w domu.
Kolejne zasady dotyczą również przyjmowania substancji psychoaktywnych. Na cmentarzach nie powinniśmy spożywać alkoholu czy palić papierosów. Za niestosowanie się do tych regulaminów może skutkować mandatem. Niektórzy zwracają również uwagę na to, jak w miejscu wiecznego spoczynku zachowują się dzieci.
Zadbajmy o to, aby dzieci nie krzyczały, nie biegały po cmentarzu. Nauczmy swoje pociechy, że 1 listopada jest szczególnym dniem, poopowiadajmy im o bliskich zmarłych, żeby wiedziały, przy czyim grobie w danej chwili się spotykamy - podpowiada w rozmowie z portalem wroclaw.pl Jadwiga Dębicka, która specjalizuje się w savoir-vivrze.
ZOBACZ TEŻ: Nie żyje mistrzyni Polski, "ukochana żona, mamusia". Zuzanna miała tylko 26 lat
Tego nie powinniśmy robić na cmentarzu
Choć te zasady, które zostały wymienione powyżej, są przede wszystkim tymi, które obowiązują dzięki regulaminom, jest również kilka zwyczajów, które mają uchronić nas przed nieszczęściem. Ich źródłem są przede wszystkim wierzenia ludowe. Przede wszystkim nie powinno się zrywać i wynosić niczego, co wyrosło na cmentarzu. Mowa o roślinności, liściach, korzonkach. To samo tyczy kwiatów umieszczonych na nagrobkach.
Oprócz tego warto pamiętać, aby nie naruszać spokoju osób zmarłych. Chodzi o deptanie po pomnikach, siadanie na nich, czy opieranie się. To niezwykle niekulturalne, ale również uważa się, że może przynieść nieszczęście. Znicze powinno się rozpalać wyłącznie zapałkami, a umawianie się na randki w miejscu wiecznego spoczynku jest traktowane jako zły omen dla przyszłości związku.