Wielu ludzi nie mogło doczekać się tego, co właśnie ma miejsce w naszym kraju. Polacy będą mogli zaobserwować częściowe Zaćmienie Słońca, co zdarza się bardzo rzadko. TVN informuje, że w różnych miejscach kraju przeprowadzone będą pokazy owego zjawiska przy pomocy przystosowanych ku temu teleskopów. 

Według doniesień serwisu tvn24.pl Zaćmienie Słońca w Polsce będzie jedynie częściowe. W mediach społecznościowych można znaleźć wiele transmisji na żywo z tego wyjątkowego zjawiska.

Częściowe Zaćmienie Słońca w Polsce

W Warszawie trwa już od 11:55, natomiast maksymalna faza pojawi się o godz. 12:54. Zakończenie przewidywane jest na równą godzinę później. W innych miejscach naszego kraju momenty będą różnić się od siebie o kilka lub kilkanaście minut. 

Największa faza zaćmienia widoczna będzie w północnych miastach kraju, np. w Gdańsku, czy Szczecinie, natomiast najmniejsza w południowych, tj. Kraków. Ludzie, wyrażający chęć podziwiania tego zjawiska powinni pamiętać, by pod żadnym pozorem nie oglądać go bez odpowiednich okularów, posiadających stosowny ku temu filtr.

Nie powinno korzystać się również z niedostosowanych teleskopów, czy lornetek. NASA transmituje na żywo Zaćmienie Słońca za pośrednictwem kanału YouTube. W niektórych miejscach świata zaćmienie będzie obrączkowe.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

10 czerwca będzie można podziwiać je m.in. z Kanady, Grenlandii, bieguna północnego, oraz wschodniego krańca Azji.

Czym jest Zaćmienie Słońca?

O Zaćmieniach Słońca słyszano już w czasach starożytnych. Ówcześnie żyjący ludzie potrafili obliczyć, kiedy ono nastąpi. Zaćmienie słońca to zjawisko, w którym księżyc znajdzie się w linii między Ziemią a Słońcem.

Jedyny naturalny satelita naszej planety znajduje się wówczas w nowiu, jednak ze względu na fakt, że jego orbita nie jest perfekcyjnie kołowa i znajduje się w pewnym nachyleniu względem Ziemi, zaćmienia nie pojawiają się w przypadku każdego nowiu.

Nie da się ukryć, że najbardziej spektakularne Zaćmienia Słońca występują w momencie, gdy jest ono pełne. Wówczas tarcza słoneczna zostaje całkowicie przykryta przez Księżyc. Jeśli jego część pozostaje odkryta, zachodzi częściowe zaćmienie.

Natomiast obrączkowe Zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc całkowicie zasłania słoneczną tarczę, jednak znajduje się zbyt daleko naszej planety i jest znacznie mniejszy niż rozmiar tarczy.

Zobacz wideo:

 

Dziś w Polsce będzie można zaobserwować częściowe Zaćmienie Słońca.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: tvn24.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl