Wiadomość o śmierci wybitnej Polki zasmuciła wszystkich. Informację o jej odejściu z trudem przyjęło mnóstwo osób, szczególnie zaś ci, dla których była wzorem do naśladowania, niesamowitą nauczycielką pokoleń lekarzy i mikrobiologów.  Dorobek naukowy zmarłej miał ogromne znaczenie dla polskiej medycyny i mikrobiologii. 

Wiadomość o odejściu jednego z najwybitniejszych mikrobiologów, profesora nauk medycznych, poruszyła wszystkich. Nie żyje Danuta Dzierżanowska-Madalińska, wieloletni kierownik Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. Zmarła 27 sierpnia 2020 roku.

Nie żyje Danuta Dzierżanowska-Madalińska

Danuta Dzierżanowska-Madalińska była niezwykłą postacią, która wpłynęła na rozwój polskiej medycyny w zakresie mikrobiologii i immunologii. Z wielkim żalem żegnają ją rodzina i przyjaciele, ale także wieloletni współpracownicy z Centrum Zdrowia Dziecka, z którym była związana od 1978 roku. 

Od grudnia 1966 do sierpnia 1978 pracowała jako asystent, a następnie adiunkt w Zakładzie Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku. Od  1978 tworzyła i organizowała Zakład Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka. 

  1. Media donoszą o końcu Zenka Martyniuka. Syn zniszczył wszystko, na co ojciec pracował latami?
  2. Pierwsza ze szkół zamknięta. Koronawirus wśród nauczycieli

Kim była Danuta Dzierżanowska – Madalińska?

Prof. dr hab. Danuta Dzierżanowska-Madalińska ukończyła studia medyczne w Białymstoku. Zajmowała się przede wszystkim mikrobiologią i immunologią. Jest autorką ponad 178 publikacji i 18 podręczników. Temat, któremu się najbardziej poświęcała do antybiotykoterapia praktyczna.

Profesor była także honorowym członkiem i w latach 1996-2004 Prezesem Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów. Dodatkowo należała także do komitetu wykonawczego International Society of Chemotherapy, a później członkiem European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

wiadomość
fot.nekrologi.wyborcza.pl

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wiadomość z ostatniej chwili. Właśnie nadeszło potwierdzenie od premiera Morawieckiego
  2. W kolejnej szkole nie będzie dziś rozpoczęcia roku. Decyzje zapadają nagle
  3. Magda Gessler na zdjęciu z młodości. Fanka nie może uwierzyć: ”To nie Magda, za chuda”
  4. W domu Małgorzaty Rozenek pojawi się kolejny członek rodziny? Tygodnik przekazał nieprawdopodobną wiadomość
  5. Nowa dziewczyna Brada Pitta urodziła się w Polsce. Niesamowite, kim jest jej dużo starszy mąż
  6. Niezastąpiona surówka z selera korzeniowego, zaledwie 2 główne składniki, pychotka do każdego obiadu

Źródła: nekrologi.wyborcza.pl, wikipedia.org, czd.pl

 

Poprzedni artykułMężczyzna przechadzał się po lesie, kiedy nagle zamarł. Ujrzał lewitujące dziecko, wszystko zostało nagrane
Następny artykułNowe obostrzenia w Polsce od dziś. Limity na siłowaniach, w kinach, zakaz targów i obowiązkowe maseczki
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl