Lelum.pl > Samo Życie > Zasiłek pogrzebowy. Szykują się zmiany, czy Polacy będą z nich zadowoleni?
Martyna Pałka
Martyna Pałka 31.05.2023 21:59

Zasiłek pogrzebowy. Szykują się zmiany, czy Polacy będą z nich zadowoleni?

zasiłek pogrzebowy
fot. Pexels/Pavel Danilyuk

Od 1 czerwca w życie wchodzą poważne zmiany dotyczące zasiłku pogrzebowego, jaki można pobrać po śmierci członka bliskiej rodziny. O czym warto pamiętać?

Już od nowego miesiąca zmieniają się przepisy dotyczące wypłacania pieniędzy na organizację pogrzebu dla bliskich zmarłego. I choć kwota zasiłku pozostaje bez zmian, warto sprawdzić kogo obejmą wszystkie zmiany prawne.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie, jakie można otrzymać od państwa po śmierci bliskiej nam osoby. Kwota ta ma wesprzeć żałobników w organizacji uroczystości pogrzebowych członka rodziny. 

Jest on przyznawany bliskim organizującym ostatnie pożegnanie zmarłego lub zajmującym się tą uroczystością instytucjom. Aby otrzymać wypłatę świadczenia, należy złożyć specjalny wniosek do 12 miesięcy od daty śmierci bliskiej nam osoby. 

Najpierw Kacper Tekieli, a teraz on. Nie żyje kolejny alpinista, Luis Stitzinger

Zasiłek pogrzebowy - jakie zmiany wchodzą w życie z dniem 1 czerwca 2023 roku?

I choć wysokość świadczenia nie uległa zmianie już od 12 lat, i wciąż jest to jednorazowa wypłata w wysokości 4 tysięcy złotych, od 1 czerwca 2023 roku w życie wchodzi kilka poważnych zmian dotyczących zasad pobierania zasiłku pogrzebowego. 

W kwietniu do Sejmu trafił projekt ustawy o podniesienie wysokości tego świadczenia, jednak póki co zmiany obejmą całkiem inne aspekty jego wypłaty. Jak poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca to Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przejmuje kwestię wypłacania zasiłków pogrzebowych po emerytach i rencistach.

Kto może złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobom, które zajmują się organizacją i pokryciem kosztów związanych z pogrzebem zmarłego lub zmarłej. O taki wniosek może ubiegać się małżonek lub małżonka zmarłego, rodzice oraz osoby przysposabiające, dzieci własne i przysposobione, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki , czy też osoby z ustanowioną opieką prawną.

Dotyczy to również instytucji, które zajmują się organizacją ostatniego pożegnania, takimi jak: dom pomocy społecznej, gmina, powiat, związek wyznaniowy. Jeżeli pogrzebem zajmuje się kilka osób, kwota zasiłku pogrzebowego jest rozdzielona proporcjonalnie do poniesionych kosztów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tagi: pogrzeb