W wieku 90 lat zmarła Aleksandra Koncewicz. Była wybitną aktorką dramatyczną. Miała zagrać główną rolę w filmie Romana Polańskiego pod tytułem Nóż w wodzie. Aktorkę w rozmowie z Rzeczpospolitą wspomina Artur Barciś.

Artur Barciś wyznał, że Aleksandrę Koncewicz poznał, gdy zaczynał pracę w Teatrze Na Targówku. Była silną osobowością, doskonale wpisywała się w typ aktorki-heroiny, oprócz talentu miała wielką klasę. Do nas, młodych, podchodziła zawsze życzliwie – opowiada aktor.

Artur Barciś wspomina słynną aktorkę

Artur Barciś – aktor filmowy i teatralny wspomina Aleksandrę Koncewicz. Podkreślił, że aktorka była ozdobą każdego teatru i, że do dziś mogłaby być wymieniana w czołówce polskich aktorek.

 […] Ale miałem wrażenie, że zupełnie jej na tym nie zależało, jakby nie odczuwała potrzeby bycia sławną. W tym zawodzie to rzadkość – mówi Artur Barciś dla Rzeczpospolitej.

Teatr na Targówku, o którym wspomina Artur Barciś to obecnie Teatr Rampa, warszawski teatr, który powstał w 1975 roku. Działalność teatru zapoczątkował Marian Jonkajtys, który przekształcił pomieszczenia domu kultury na potrzeby przedstawień teatralnych.

Teatr na Targówku tworzył niezwykłą wspólnotę – wspomina Krzysztof Daukszewicz – My po prostu lubiliśmy tam przebywać, zwłaszcza w tak trudnych chwilach, jak stan wojenny. Pani Ola była wielką damą, w każdym calu. Aktorką, która traktowała ten zawód jak rodzaj misji. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Gdzie występowała tak ciepło wspominana aktorka?

Aleksandra Koncewicz – kim była? 

We wspomnianym już Teatrze na Targówku Aleksandra Koncewicz grała w sztukach Witkacego oraz Jeremiego Przyboru. Jej wyróżniane role to kreacje w sztuce Mężczyzna oraz w Silniejszej Strindberga.

W 1960 roku aktorka stanęła przed wyborem zagrania wielkiej postaci w teatrze lub zadebiutować w filmie. Koncewicz dostała propozycję zagrania w nominowanym potem do Oscara filmie Romana Polańskiego pod tytułem Nóż w wodzie. Aktorka odmówiła. Wybrała teatr.

Koncewicz nie ma za sobą spektakularnej filmografii. Grała głównie role epizodyczne.

Aleksandra Koncewicz zmarła 12 marca. Pogrzeb zaplanowany jest na 19 marca na Wólce Węglowej.

Zobacz zdjęcia:

Aleksandra Koncewicz znana również z serialu Plebania oraz 07 zgłoś się. 

Wszystkim, którzy się o mnie martwili i wspierali mnie w chorobie spieszę donieść, że wynik najnowszego testu jest…

Opublikowany przez Artura Barcisia Środa, 11 listopada 2020

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

źródło: teatr-rampa.pl, rp.pl