Ceny warzyw nieubłaganie idą w górę. W najbliższym czasie nasze portfele odczują kolejne skutki epidemii koronawirusa. Statystki nie wyglądają zbyt korzystnie. Nie jest niczym nowym, że w ostatnim czasie ceny niektórych produktów wzrosły, jednak teraz stanie się to bardziej odczuwalne. 

Epidemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie płaszczyzny naszego życia. W najbliższym czasie odczujemy tego kolejne, nieprzyjemne konsekwencje. Ceny warzyw ostatnio nieznacząco wzrosły, jednak teraz możemy spodziewać się wyraźnej podwyżki cen. 

Ceny warzyw w najbliższym czasie wzrosną 

Utrudniony przepływ towarów między krajami europejskimi skutkuje podwyższeniem cen niektórych produktów. Epidemia koronawirusa utrudniła międzynarodowy handel, co odbija się na wartości importowanych towarów. Hiszpania i Włochy są głównymi eksporterami warzyw w całej Europie, jednocześnie jednymi z najbardziej dotkniętych krajów epidemią koronawirusa. Dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się, że ceny warzyw zostaną podwyższone. 

Eksperci nie mają zbyt optymistycznych prognoz na przyszłe miesiące. Jeżeli chodzi o Polskę, sytuacja nie wygląda korzystnie ze względu na problemy klimatyczne. Tak jak w ubiegłym roku, w tym również możemy spodziewać się wysokich temperatur i suszy. Taka pogoda nie sprzyja rozwojowi plonów i sadownictwa na polskich ziemiach. Zatem wszystko zależy od sytuacji pogodowej w kraju.

  1. Okazuje się, że koronawirus uszkadza nie tylko płuca. Porażające słowa profesora Witkowskiego
  2. Watykański wikariusz zaraził papieża Franciszka? Jest chory, władze Stolicy Apostolskiej pełne obaw
  3. Ojciec córki Kasi Kowalskiej zostawił ją. Ola wyjawiła smutną prawdę o swoim tacie, greckim artyście

Eksperci wypowiadają się na temat skoku cen 

Epidemia koronawirusa wywołała pewne działania konsumentów, które przyczyniły się do tak wysokiego skoku cen. Hiszpańska organizacja rolnicza COAG, po przeprowadzeniu badań oszacowała, że masowe wykupowanie towarów spowodowało wzrost ich cen o nawet 30%. Ceny warzyw takich jak kalafior, cukinia czy brokuł znacząco wzrosły, także w Polsce. 

Według statystyk to konsumenci mają wpływ na ceny warzyw, owoców czy innych produktów w zależności od częstotliwości i ilości zakupów. Jednak takie wahania utrzymują się krótkotrwale. 

-Jeżeli to czynniki popytowe decydowały o wzroście cen, to ten może okazać się krótkotrwały. W kontekście dalszego kształtowania się cen istotny jest potencjalny problem z pracownikami […] z uwagi na ograniczenia w przepływie osób na granicach – mówi Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego PKO BP, jak cytuje portal wp.pl. 

Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za wysokie ceny warzyw i owoców to brak odpowiednich warunków pogodowych. Jeżeli w miesiącach letnich temperatury będą wysokie z nieznaczącymi opadami deszczu, to możemy spodziewać się niskich plonów.

Jednak eksperci zapewniają, że wysokie ceny warzyw odnoszą się tylko do niektórych gatunków. Głównie chodzi o warzywa importowane.

 – Import w dużej mierze kompensuje sezonowy niedobór niektórych warzyw w Polsce, głównie w miesiącach zimowych i wczesnowiosennych. Pojawienie się oferty krajowej z pewnością przyniesie spadki cen – wypowiada się Dziwulski, jak cytuje portal wp.pl. 

Zatem musimy przygotować się na pewne, zmiany a najbliższe miesiące pokażą, jak sytuacja będzie kształtowała się w tym sezonie. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ceny warzyw
pixabay.com/ dbreen

Epidemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie płaszczyzny naszego życia.

ceny warzyw
fot. pexels.com / Anna Shvets

Ceny warzyw i owoców w najbliższym czasie znacząco wzrosną.

 

Prognozy ekspertów nie wyglądają zbyt korzystnie. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Urządzili imprezę w czasie kwarantanny. Interweniowała policja, ludzie bili brawo
  2. Trzy europejskie wyspy wciąż wolne od koronawirusa. Nie ma ani jednego przypadku
  3. Najmłodsza ofiara koronawirusa na świecie. Nie żyje 6-tygodniowe dziecko
  4. Zmiany w funkcjonowaniu aptek i stacji benzynowych. Dotyczą je inne zasady niż sklepów
  5. „Medyczna strefa wojny” Pokazano, co naprawdę dzieje się na szpitalnych korytarzach

 

Źródło: finanse.wp.pl, twitter.com

Poprzedni artykułMożna prywatnie zrobić sobie test na koronawirusa. Wiemy, ile kosztują i jak długo się czeka na wynik
Następny artykułMąż Małgorzaty Rozenek pokazał pierwsze zdjęcie ich wspólnego dziecka. Zewsząd spływają gratulacje
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.