Czy w piątek 3 maja można jeść mięso z grilla? Kościelne przepisy mówią jasno
Nastała Majówka, czyli wydarzenie, które cieszy się w życiu Polaków nie mniejszą popularnością niż wakacyjny urlop. To właśnie podczas długiego weekendu możemy po raz pierwszy po długiej i mroźnej ziemie zasmakować wypoczynku na świeżym powietrzu, w gronie rodziny i przyjaciół. By ugościć najbliższych, podajemy im najczęściej różne potrawy z grilla, które trafią w kubki smakowe nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jednak warto zwrócić uwagę, że tegoroczny 3 maja wypada w piątek, czyli dzień, w który zgodnie z przepisami kościelnymi należy wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Czy z uwagi na święto, można spodziewać się dyspensy? Rozwiewamy wątpliwości!
Dlaczego w piątki nie wolno spożywać mięsa?
Praktykowanie postu jest jedną z najstarszych chrześcijańskich tradycji, która przetrwała tysiące lat, aż do naszych czasów. Zgodnie z obowiązującymi w Kościele zasadami, w każdy piątek w roku należy wstrzymać się od spożywania mięsa. Ponadto pokarmów mięsnych nie należy jeść również w takie dni jak Środa Popielcowa czy Wielki Piątek. Ten “przepis” regulują kodeksy prawa kanonicznego — według ich zapisu, niejedzenie mięsa w piątki dotyczy osób od 14 do 60 roku życia.
Wiele osób przestrzega tego zwyczaju, choć tak naprawdę nie wie, jaka jest jego geneza . Wszystko sprowadza się do symboliki. Uważa się, że Jezus zmarł w piątek, dlatego, by uszanować i uczcić jego zbawienną ofiarę, zabrania się spożywania mięsa. Istnieją jednak pewne wyjątki od tego prawa, które nazywane są dyspensą. Czy zatem w piątek 3 maja Polacy będą mogli z czystym sumieniem urządzić grilla, a może będą musieli wykazać się silną wolą i zadowolić warzywnymi lub rybnymi przysmakami? Odpowiadamy!
Czy 3 maja trzeba iść do kościoła?
Polacy przez cały kwiecień ze zniecierpliwieniem wyczekiwali słonecznej majówki, podczas której będą mogli nie tylko wypocząć, ale również spędzić czas z rodziną. Czy plany Katolików zostaną pokrzyżowane przez kościelne nakazy i zakazy? Wiele osób zastanawia się, czy w dni takie jak 1 czy 3 maja, święta państwowe, należy pojawić się mszy. Okazuje się, że w środę nie ma takiego obowiązku, jednak sprawa nieco komplikuje się w piątek, ponieważ wówczas wypada kościelne święto.
W 1962 roku papież ogłosił Maryję patronką Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia biskupi ustanowili tego dnia święto. Co roku wypada ono 3 maja. Msza święta nie pokrzyżuje jednak majówkowych planów nikomu, kto nie zechce udać się na nią dobrowolnie. Dlaczego? Okazuje się, że mimo wysokiej rangi tej kościelnej uroczystości, nie jest ona tzw. świętem nakazanym. Oznacza to, że nie musimy iść wówczas do świątyni, choć księża gorąco do tego zachęcają.
ZOBACZ TEŻ: MMA w sutannie. Ten ksiądz to kibic i meloman
Czy w piątek 3 maja można zjeść mięso z grilla?
Soczysta grillowana karkówka, kiełbaski i kaszanki to najpopularniejsze majówkowe potrawy. Jak już wiemy, zgodnie z kościelnymi przepisami piątek jest dniem, w którym należy wystrzegać się pokarmów mięsnych. Tegoroczny 3 maja wypada właśnie w ten dzień. Czy to oznacza, że Polacy będą musieli obejść się smakiem? Niekoniecznie!
3 maja w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Co ciekawe, w święta obowiązuje dyspensa, dlatego podczas grilla z najbliższymi będziemy mogli bez żadnych wyrzutów sumienia i bez grzechu zjeść mięsne potrawy.