Już niedługo Wszystkich Świętych – wielu Polaków odwiedzi wtedy groby swoich bliskich. Część z nich czeka sprzątanie grobu. Jak najlepiej wyczyścić nagrobek? Jak pozbyć się wosku ze zniczy? Mamy dla was kilka prostych rad!

Zanim postawimy na grobach nowe znicze i kwiaty, należy pozbyć się z nich starych zanieczyszczeń. Te zaś potrafią być bardzo uciążliwe – to nie tylko ziemia, rośliny czy kurz, ale i wosk ze świec oraz zniczy. Jak i czym można wyczyścić nagrobek?

Woda z octem do czyszczenia nagrobków

Portal porady.interia.pl podzielił się wskazówkami na domowe sposoby oczyszczania nagrobka z wosku. Najpierw należy oczywiście spróbować go zdrapać – trzeba to jednak robić ostrożnie, by nie uszkodzić płyty nagrobnej.

Do zdrapywania wosku przyda się drewniany przyrząd o ostrych krawędziach – ale nie nóż czy inne tego typu narzędzia. Co zrobić, jeśli na płycie nagrobnej zostały plamy z wosku?

W usunięciu plam z wosku może sok z cytryny. Jeśli płyta nagrobka jest z granitu, można użyć wody z octem, dbając, by roztwór nie był zbyt silny. Ważne jest, by nie stosować rozpuszczalników, bo te mogą uszkodzić nagrobek.

Warto też pamiętać, by kupować takie znicze, w których możliwość rozlania się wosku jest jak najmniejsza.

Źródło: interia.pl, o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Nie żyje polski sportowiec. 41-latek był legendą w swoim zespole
2. Z zagranicy przyszła paczka. Adresatem Jacek Jaworek
3. Na zdjęciu ukryta jest panda. Tylko 5% osób jest w stanie odnaleźć zwierzę