Elżbieta Czyżewska w swoim życiu przeszła naprawdę wiele. Kariera aktorki doskonale się zapowiadała, a ona była jedną z największych gwiazd lat sześćdziesiątych. Niestety w jej historii nie było happy endu.

Elżbieta Czyżewska była nazywana polską Marilyn Monroe. Aktorka pochodziła z biednej rodziny, ale udało jej się szybko zrobić błyskotliwą karierę. Alkoholizm, rozwód i samotność na emigracji stanęły jednak na drodze do szczęśliwego życia.

Kim była Elżbieta Czyżewska?

Elżbieta Czyżewska była aktorką i jedną z najbardziej rozchwytywanych gwiazd lat sześćdziesiątych. Grała w filmach Barei i bywała na salonach. Jej dzieciństwo nie było jednak aż tak kolorowe, a sama Elżbieta Czyżewska nie lubiła o nim opowiadać. Jej ojciec zginął w czasie wojny, a matka nieradząca sobie z utrzymaniem rodziny i cierpiąca na alkoholizm oddała swoje córki na pół roku do sierocińca.

Elżbiecie Czyżewskiej udało się jednak wyrwać z trudnych warunków i ukończyła studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Tam dał się poznać jej niesamowity talent aktorski i szybko udało jej się uzyskać zatrudnienie najpierw na deskach Teatru Dramatycznego, ale to potem w filmie najbardziej pokochali ją widzowie.

Popularność zyskała rolami w trzech filmach „matrymonialnych” Stanisława Barei: Mąż swojej żony, Żona dla Australijczyka i Małżeństwo z rozsądku. Elżbieta Czyżewska była niezwykle rozchwytywana. Bohdan Łazuka w książce Przypuszczam, że wątpię napisał:

– Przy omawianiu obsady do nowego filmu padało zwykle stwierdzenie: Tylko nie Czyżewska, bo tak dużo grała. Po półgodzinnej dyskusji cała ekipa filmowa orzekała jednak: Tylko Czyżewska, dzwońcie do niej!

Alkoholizm, rozwód, samotna śmierć

W połowie lat sześćdziesiątych Elżbieta Czyżewska spotkała Daniela Halberstama, korespondenta gazety New York Times i laureata nagrody Pullitzera. Między parą szybko zaiskrzyło i pobrali się tego samego dnia, kiedy Czyżewska otrzymała Złotą Maskę dla najpopularniejszej aktorki telewizyjnej. Była na szczycie popularności, która jednak nie mogła trwać wiecznie.

Małżeństwo z Amerykaninem zapewniło aktorce wiele przywilejów takich jak luksusowe mieszkanie i samochód, ale również wiązało się z wieloma wadami. Aktorką zainteresowały się mocno Służby Bezpieczeństwa, jej telefon był podsłuchiwany, a znajomi inwigilowani. Jej mąż został zmuszony do powrotu do Stanów Zjednoczonych po opublikowaniu artykułu krytycznego wobec rządów Władysława Gomułki. Elżbieta Czyżewska została w kraju, ale jako żona Amerykanina z żydowskim pochodzeniem stała się ofiarą antysemickiej nagonki. Aktorka zdecydowała się na emigrację.

W Stanach Zjednoczonych trudno było aktorce znaleźć propozycje zawodowe przez jej słabą znajomość języka angielskiego. Aktorkę zaczął dręczyć również alkoholizm, na który nieprzychylnie patrzył mąż. Wspólne mieszkanie pary w Nowym Jorku skończyło się przez nałóg aktorki rozwodem. Elżbieta Czyżewska nigdy nie zdołała wrócić do swojej dawnej popularności i zmarła w nowojorskim szpitalu po długiej walce z rakiem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Elżbieta Czyżewska
fototeka.fn.org.pl

Alkoholizm to uzależnienie, z którym aktorka musiała się zmagać.

Elżbieta Czyżewska
fototeka.fn.org.pl

Życiorys Elżbiety Czyżewskiej był fascynujący.

elżbieta czyżewska
fot. fototeka.fn.org.pl

Polacy uwielbiają ją do dziś.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nie żyje uwielbiany aktor TVP. Miał 88 lat, widzowie kochali jego rolę w ”Janosiku”
  2. Znaki zodiaku, które mają najlepsze charaktery. Na nich można polegać bez względu na porę
  3. Na zdjęciu klasowym żony zobaczył kogoś. Nie wierzył, kto siedzi obok ukochanej

Wydawca i kierownik treści kobiecych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość: marta.kulik@iberion.pl