Ginekolog, położnik dr n. med. Grzegorz Południewski był gościem dziennikarki portalu edziecko.pl. Podczas rozmowy wypowiedział się na temat połogu kobiet, które urodziły dzieci z nieodwracalnymi wadami lub śmiertelnie chorymi. Jak twierdzi, część pacjentek, które doświadczyły tego typu dramatów, popada w ciężkie depresje, a nawet psychozę. 

Tematem rozmowy dziennikarki i lekarza specjalisty był połóg po ciąży kobiet, które urodziły dzieci z nieodwracalnymi wadami. Ginekolog twierdzi, że część pacjentek popada w ciężkie stany depresyjne, a bywa, że dochodzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

Ginekolog o połogu kobiet

Jest to temat, który porusza się bardzo rzadko, jednak dotyczy wielu wcześniej nieprzygotowanych na taką sytuację kobiet. Dr n. med. Grzegorz Południewski ginekolog, położnik wypowiedział się na temat połogu kobiet, które urodziły dzieci zniekształcone, z nieodwracalnymi wadami. Kiedy dziennikarka portalu edziecko.pl zadała pytanie w tej sprawie, specjalista odpowiedział.

– Gorzej niż w przypadku kobiet, które urodziły zdrowe dzieci. Połóg – w sensie biologicznym – jest dłuższy. Często jest to związane z większymi uszkodzeniami tkanek krocza, z większymi uszkodzeniami i powikłaniami związanymi z samym porodem, który był trudny, długi, sztucznie indukowany – opowiada lekarz specjalista.

Następnie dziennikarka postanowiła dopytać specjalistę o stan psychiczny pacjentek po takich przejściach. Lekarz stwierdził, że czasami dochodzi do ciężkich depresji, a nawet w pojedynczych przypadkach do psychozy.

– Pacjentki są bardzo cierpiące. Do fizycznych dolegliwości dołącza się ból psychiczny. Bywa, że staje się to podłożem do ciężkich depresji, a nawet psychozy. Psychologiczny aspekt połogu w przypadku pacjentek, które urodziły dzieci z wadami jest najtrudniejszy i najważniejszy – stwierdził dr n. med. Grzegorz Południewski.

Stan psychiczny kobiet po porodzie 

Specjaliście nie przeszło bez uwagi to, że bardzo ważne jest, by dbać o nastrój kobiety i stopniowo go sprawdzać, ponieważ takie przeżycie może doprowadzić do naprawdę przykrych rzeczy. Bywa, że kobiety decydują się po takich chwilach na najgorsze.

–  Nie można tego zaniedbywać. Trzeba badać nastrój kobiet, sprawdzać, czy nie wpadają w stany depresyjne, czy pozorny spokój nie jest wstępem do dramatu. Zdarza się, że kobiety po takim doświadczeniu podejmują próby samobójcze bądź inne drastyczne kroki – zaznacza doktor.

Zdarza się, że ginekolodzy zachowują się nietaktownie i ślą nieodpowiednie teksty do swoich pacjentek, jednak dr Grzegorz Południewski mówił śmiertelnie poważnie. Zaznaczył także, że bardzo ważne jest, by w takim trudnym momencie rodzina dbała o kobietę i była przy niej blisko.

– Pomoc najbliższych jest bardzo istotna. Rodzina powinna wspierać kobietę. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że obciążenie psychiczne kobiet bezpośrednio po porodzie przekłada się na zwiększone ryzyko depresji – podkreśla lekarz. Specjaliści niejednokrotnie zwracają się do swoich pacjentek, by dbały o swoje zdrowie. Jednak w takim wypadku zależy ono m.in. od osób najbliższych.

Zobacz zdjęcia:

ginekolog
fot.pixabay.com/Julio César Velásquez Mejía

Ginekolog opowiedział o połogu kobiet, które urodziły dzieci z nieodwracalnymi wadami.

ginekolog
PHOTO: MARCIN SMULCZYNSKI / SE/ EAST NEWS

Okazuje się, że wiele pacjentek po takim przeżyciu popada w naprawdę ciężkie stany depresyjne, a nawet psychozę.

ginekolog
Fot.
Jonathan Borba, Unsplash

Lekarz zaznacza, że to bardzo ważne, by w takich chwilach rodzina była blisko kobiety.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: edziecko.pl

Poprzedni artykułEye Love U!, czyli recepta na zmarszczki pod oczami
Następny artykułByła pracownica TVP wygrała w sądzie z partią rządzącą. ” Wyrok i sentencję dedykuję kobietom, dziennikarkom”
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl