Ile koty mają palców? Większość ludzi skłania się ku stwierdzeniu, iż nasze czworonogi posiadają ich dokładnie tyle samo, co ludzie. Jak się jednak okazuje, jest to błędna odpowiedź, a zagadkowa ilość palców u kotów ma swoje uzasadnienie!

Koty to zwierzęta drapieżne, które odznaczają się niezwykłą zwinnością i umiejętnością polowania. Ich genetyczne uwarunkowania pozwalają im na to, by sprawnie namierzać i chwytać ofiarę. Choć większość osób widuje swojego pupila na co dzień, rzadko kiedy przygląda się jego łapom. A ty? Wiesz, ile palców ma twój kot?

Ile koty mają palców?

Odpowiedź na to pytanie dla wielu może okazać się zaskakująca. Koty posiadają bowiem tylko 18 palców – po 5 u przednich i po 4 u tylnych łap. Dlaczego jest ich tylko tyle? Wynika to z niezbyt skomplikowanego faktu, iż nasi pupile już od najmłodszych lat, podczas niegroźnej zabawy starają się chwytać łapkami jak najwięcej przedmiotów. Z wiekiem ta zależność delikatnie zmienia się pod kątem ich drapieżnej natury. Wtedy właśnie zaczynają polować na duże i trudne do schwytania elementy.

Koty to urodzeni łowcy

To genetyczne uwarunkowanie najprawdopodobniej związane jest z poruszoną wcześniej kwestią. Polując, koty cechują się dużą zręcznością i dokładnością. Dzięki pięciu palcom, które opiewają ich przednie kończyny, mogą bez problemu chwycić mysz, czy też inne, stosunkowo niewielkie zwierzę. Mniejsza ilość palców u tylnych łap nie ma więc aż takiego znaczenia.

Odstępstwo od reguły

Istnieją jednak koty, które posiadają dokładnie tyle samo palców u przednich, jak i tylnych kończyn. Takie zjawisko charakteryzuje zwierzęta domowe zamieszkujące północno-wschodnią część USA. Ta genetyczna mutacja nazywana jest polidaktylią, czyli wielopalczastowością. Wielu hodowców ceni tę cechę szczególną.

Specyfika kocich łap

Łapy naszych pupili skrywają wiele tajemnic, o których większość właścicieli z pewnością nie miała pojęcia. Choć popularne przysłowie mówi, że –kot zawsze spada na cztery łapy, nie ma ono jednak wiele wspólnego z rzeczywistością. Zwierzę to jest bowiem gatunkiem palcochodnym, a to oznacza, że stąpa właśnie na palcach, a nie na całych stopach. Właśnie z tego powodu koty potrafią poruszać się niemal bezszelestnie!

Czy kot sie poci?

Kolejną istotną informacją jest fakt, iż kocie łapy zaopatrzone są w gruczoły potowe. Aktywują się przede wszystkim wtedy, gdy zwierzę odczuwa silny stres. Zjawisko to łatwo można zaobserwować w trakcie wizyty u weterynarza, który, jak powszechnie wiadomo, nie wzbudza w naszym pupilu szczególnej sympatii. W trakcie badania łatwo zauważyć, że nasz kot pozostawia za sobą mokre plamy, jako efekt pracy wspomnianych gruczołów potowych.

To, ile koty mają palców dla wielu właścicieli może być niemałym zaskoczeniem. Różnica w ich ilości u przednich i tylnych łap nie jest bynajmniej kwestią przypadku, a bardzo prostą zależnością. Koty, nawet te najmniej aktywne, z ograniczonym dostępem do wychodzenia na dwór, nawet w niewielkim stopniu wykorzystują swoje drapieżne właściwości. Różnica w ilości palców jest w tym przypadku bardzo pomocna!

Ile koty mają palców? ZOBACZ ZDJĘCIA:

Ile koty mają palców
instagram.com lolarado

Przednie łapy kotów wyposażone są w 5 palców. Dzięki temu mają one możliwość chwytać i przyciągać do siebie ofiarę lub inne obiekty.

Ile koty mają palców
instagram.com milka_odessa

Co ciekawe, palców u tylnych łap jest wyłącznie cztery! Na całe szczęście naszym pupilom w żaden sposób to nie wadzi 🙂

Ile palców mają koty
unsplash.com Vera Barus

Istnieją jednak gatunki, które u każdej z kończyn posiadają dokładnie tyle samo palców. Takie zjawisko możemy zaobserwować wśród kotów żyjących na terenie Stanów Zjednoczonych.

Ile koty mają palców
unsplash.com Bing Han

Ilość palców, opiewających tę część ciała, jest ściśle powiązana z drapieżnym charakterem kotów. Pozwala im bowiem na sprawne poruszanie się.

Ile palców mają koty
unsplash.com Fausto Garcia

Kocie łapki posiadają wiele innych, równie ciekawych właściwości. Jedna z nich dotyczy gruczołów potowych, które uaktywniają się w sytuacji stresowej.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jaki zapach odstrasza koty? Niezwykle fakty o twoim pupilu
  2. Czy koty widzą kolory? Niezwykłość kocich oczu
  3. Koty rasowe. Poznajcie najpopularniejsze rasy w Polsce

Źródła: koty24.pl; pl.euroanimal.eu; royalcanin.pl

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.