Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak przygotować dom na przyjęcie kota? Stwórz dla niego bezpieczną przestrzeń
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 23.01.2019 16:39

Jak przygotować dom na przyjęcie kota? Stwórz dla niego bezpieczną przestrzeń

fot. unsplash.com Tom Rumble

Jak przygotować dom na przyjęcie kota? Adopcja kota to ogromne przeżycie zarówno dla świeżo upieczonego właściciela, jak i zwierzaka. Co możemy zrobić, żeby mruczek czuł się dobrze w nowym otoczeniu, a proces adaptacyjny przebiegł w łagodny sposób? Stwórz dla niego bezpieczną przestrzeń.

Podjęcie się opieki nad kotem to wydarzenie, które potrafi naprawdę sporo namieszać w naszym życiu. Z pewnością nie obędzie się bez kilku zmian w otoczeniu oraz sporych zakupów. Nie wiesz, do czego powinieneś zabrać się w pierwszej kolejności? Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu z ogrodem, musisz zadbać o bezpieczeństwo swojego mruczka i przygotować dla niego przytulny kącik. Jak to zrobić? Wyjaśnimy ci krok po kroku, jak przygotować dom na przyjęcie kota!

Jak przygotować dom na przyjęcie kota?

1. Zadbaj o bezpieczeństwo mruczka

Jeśli mieszkasz w domu z balkonem, bezwzględnie musisz zabezpieczyć za pomocą specjalnej siatki zarówno okna, jak i drzwi. Jest ona łatwo dostępna w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.

To mit, że koty zawsze spadają na cztery łapy i niestraszne im są największe wysokości. Wręcz przeciwnie: nawet upadek z pierwszego piętra może grozić im poważnymi urazami! Ponadto poza wypadnięciem naszemu pupilowi grozi, że zaklinuje się między ramą okienną, co może skończyć się dla niego uduszeniem.

2. Pozbądź się niebezpiecznych przedmiotów

Pamiętaj, że koty są niezwykle zwinne, a wspinaczka po parapetach, szafkach i wysoko podwieszonych półkach należy do ich ulubionych zajęć. Jednak takie zabawy czasem mogą się dla nich skończyć nie najlepiej, jeśli przy okazji zrzucą na podłogę coś ciężkiego lub szklanego.

Koty z upodobaniem wspinają się po zasłonkach i frankach, co stanowi prawdziwą zmorę wielu właścicieli. Niejednokrotnie w ten sposób doszło nawet do zerwania karnisza! Dlatego, jeśli tylko istnieje taka możliwość, lepiej poprzestań na żaluzjach albo roletach. Uważaj – nawet wtedy zwisający sznurek bez wątpienia wzbudzi zainteresowanie mruczka, dlatego lepiej podwiązywać go wysoko, żeby nie miał do niego dostępu.

Trzymasz w domu rośliny? Uważaj: część z nich może być trująca dla mruczka! Niewinnie wyglądające lilie i konwalie zawierają niebezpieczne związki chemiczne. Im mniejszy kotek, tym niższa szansa, że wyjdzie cało z kontaktu z trującymi substancjami. Kocięta często z ciekawości podgryzają rośliny, czasami na podobne pomysły wpadają również dorosłe osobniki.

3. Zabezpiecz meble przed drapaniem

Wielu właścicieli kotów nie wie, jak oduczyć swoje mruczki drapania mebli. Jeśli obawiasz się, że drapak nie rozwiąże problemu, spróbuj rozwiązać problem inaczej. Na kilka tygodni, zanim kot przyzwyczai się do drapaka, okryj meble jakąś tanią tkaniną, której nie będzie później szkoda wyrzucić.

Jak wybrać idealny drapak? Koty najchętniej ostrzą swoje pazurki, stojąc na tylnych łapach. Jeżeli nawet adoptujesz kociaka, pamiętaj, że wkrótce urośnie i będzie potrzebował wyższego sprzętu. Istnieje sztuczka, dzięki której zachęcisz opornego zwierzaka, by zaczął korzystać z drapaka: dokładnie otrzyj go kocimiętką, tak żeby zapach utrzymał się na długo.

4. Kub niezbędne akcesoria

Czego potrzebuje każdy mruczek? Na dzień dobry – poza drapakiem – powinieneś zakupić dwie miski, kuwetę i żwirek, transporter, zabawki, a także posłanie i karmę dla pupila.

W miskach stale powinna znajdować się czysta woda i sucha karma dla kota. Raz dziennie należy dorzucić odrobinę świeżego mięska. Pamiętaj, że jedzenie nie powinno znajdować się zbyt blisko kuwety! Inaczej ryzykujesz, że przeniosą się na nie bakterie albo kot zanieczyści je żwirkiem. Jeśli twój kot na początku będzie wykazywał opór w nauce siusiania we właściwym miejscu, możesz rozłożyć specjalne maty, które zabezpieczą przestrzeń przed jego odchodami i moczem.

5. Uważaj na nieodpowiednie zabawki!

Z pewnością kojarzysz ostrzeżenia, które znajdują się na zabawkach dla dzieci. Niektóre elementy są zbyt małe i istnieje zagrożenie, że maluchy mogą je połknąć. Tak samo jest z kotami.

Jeśli kupujesz zabawki dla swojego nowego mruczka, musisz wybrać je bardzo starannie. Zwróć uwagę, czy nie są uszkodzone, a jakieś fragmenty nie odklejają się od całości. Inaczej ryzykujesz, że zwierzak połknie coś podczas zabawy i się zadławi. Dopilnuj też, żeby nie miały ostrych krawędzi albo wystających drucików. Je również możesz potrzeć kocimiętką, żeby kot od razu pojął, że są przeznaczone dla niego i zainteresował się. Rozłóż je w pobliżu legowiska.

6. Przygotuj mu spokojny kąt

Kiedy już zabezpieczyłeś okna i balkon, kupiłeś wszystkie niezbędne akcesoria oraz pokarm, zdjąłeś z półek niebezpieczne przedmioty i rozdałeś znajomym trujące rośliny, przyszedł czas na urządzenie kotu legowiska i własnego kąta.

Pamiętaj, że legowisko powinno znajdować się w rzadziej uczęszczanym i zaciemnionym miejscu, gdzie będzie mógł w spokoju odpocząć o każdej porze dnia i nocy. Unikaj lokowania posłania niedaleko drzwi i w korytarzu. Nie musisz oczywiście zapewniać zwierzakowi pokoju tylko dla siebie! Wystarczy np. sypialnia albo inny pokój, z którego korzystasz rzadziej niż z kuchni czy salonu. Zwróć uwagę, czy wypoczynku mruczka nie będą zakłócały promienie słoneczne albo uliczny hałas.

Czy już wiesz, jak przygotować dom na przyjęcie kota? Zobacz zdjęcia innych mruczków!

Jak przygotować dom na przyjęcie kota
Jak przygotować dom na przyjęcie kota
fot. unsplash.com Jens Johnsson

Jeśli mieszkasz na wysokim piętrze, musisz starannie zabezpieczyć okna i drzwi balkonowe przed mruczkiem.

Jak przygotować dom na przyjęcie kota
fot. unsplash.com Calum Lewis

Posłanie kota powinno znajdować się w spokojnym i przyciemnionym miejscu.

Jak przygotować dom na przyjęcie kota
fot. unsplash.com Yilmaz Akin

Boisz się, że kot zniszczy twoje meble? Zadbaj, by miał do dyspozycji drapak.

jak przygotować dom na przyjęcie kota

Starannie wybierz zabawki dla swojego nowego pupila. Nie powinny zawierać zbyt małych elementów, ponieważ zwierzak może je połknąć.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Życie z kotem jest lepsze! 10 dowodów na to, że kot poprawia jakość życia
  2. Jak wprowadzić drugiego kota do domu? 5 sposobów na adaptację nowego mruczka
  3. Jak być dobrym opiekunem dla kota? 5 praktycznych porad, by zgotować kotu raj na ziemi