Ile dać do koperty w 2024 roku? 300 złotych? Zapomnijcie
Lato niezmiennie kojarzy się z sezonem weselnym. Jak co roku, wiele osób zastanawia się, ile włożyć do koperty dla młodej pary. Zalecane kwoty są różne w zależności od stopnia zażyłości. Rodzice chrzestni powinni szykować wyjątkowo gruby portfel.
Zbliża się sezon weselny
Wiosna i lato to od zawsze pory roku, w trakcie których odbywa się najwięcej ceremonii ślubnych. Z pewnością wpływ na to ma pogoda, która rozpieszcza, ale również sezonowe owoce i warzywa zapewniające o swojej świeżości oraz kwitnące kwiaty, które można wykorzystać do dekoracji. Późny zachód słońca również pozwala na cieszenie się najważniejszym dniem w życiu każdej pary nieco dłużej.
Wiele osób zapewne trzyma na półce szereg kopert z zaproszeniami na letnie imprezy i powoli szykuje kreacje na te wyjątkowe dni. Przygotowania do ślubu, nawet czyjegoś, mogą potrwać bowiem dłużej, niż byśmy chcieli. Dodatkową zagwozdką, która męczy przyszłych gości weselnych, jest to, co wręczyć w prezencie młodej parze. Teoretycznie najprostszym wyjściem jest koperta, ale decyzja o jej zawartości do takich łatwych dylematów już nie należy.
Ksiądz był nieugięty. Nie wpuścił Panny Młodej do kościoła „To może być osoba niewierząca”. Wierni zdębieli po słowach księdzaIle pieniędzy należy włożyć w kopertę?
Co roku miliony Polaków zadaje sobie to pytanie — ile dać do koperty na wesele? Choć inflacja już tak nie galopuje, koszty zorganizowania zabawy weselnej wciąż są niezwykle wysokie. Wynajęcie sali, oprawy muzycznej, tortu i fotografa to tylko część kosztów, na jaką decydują się państwo młodzi. Do tego dochodzą kreacje, a więc suknia ślubna i garnitur, dekoracje oraz różnego rodzaju atrakcje.
Gdy zastanawiamy się, jaką kwotę rzeczywiście włożyć do koperty na czyjeś wesele, przede wszystkim należy się zastanowić, na jak wiele pozwalają nasze możliwości finansowe. Nie sposób bowiem pozbyć się swoich wszystkich oszczędności, aby wpisać się w obowiązujące normy społeczne. Kilka dobrych lat temu przyjęło się, aby wręczać parze młodej kopertę zawierającą kwotę “za talerzyk”, czyli takiej wysokości, aby mogło się jej zwrócić opłacenie naszego miejsca na sali.
Innym ważnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest zwrócenie uwagi na relację, jaka łączy nas z organizatorami imprezy. Jeśli jesteśmy z nimi blisko, prezent powinien być bogatszy. Liczbę banknotów powinna zwiększyć również sytuacja, w której młodzi organizują nam nocleg na miejscu wesela. Obecnie szacuje się, że zawartość koperty nie powinna być mniejsza niż 500-600 złotych.
ZOBACZ TEŻ: Czy małżonek musi mieć obrączkę na palcu? Ksiądz wyjaśnił
Ile w kopertę powinien włożyć dany członek rodziny?
Jeśli jesteśmy “zwykłym” gościem weselnym i nie pełnimy żadnej ważnej funkcji w życiu pary młodej, nie powinniśmy się zbyt mocno martwić wysokością kwoty, którą włożymy do koperty. Inaczej jest w przypadku, w którym jesteśmy, babcią lub dziadkiem, chrzestnym lub chrzestną bądź świadkiem albo świadkową któregoś z nowożeńców. Wtedy należy przygotować nieco grubszy portfel.
Według szacunków dziadkowie powinni wręczyć młodej parze pomiędzy 500 a 1000 złotych, jeśli tylko są w stanie w komfortowy sposób pozwolić sobie na tak hojny prezent. Chrzestni umieszczają w kopercie nawet 2000 złotych, czyli kwotę zbliżoną do tej, jaką zwyczajowo dają rodzice, którzy nie fundują nowożeńcom imprezy weselnej. Nieco mniej pieniędzy muszą przygotować świadkowie — tu mowa o kwocie około 1000 złotych. Myślicie, że to dużo?