Palenie to nałóg, którego bardzo ciężko się pozbyć. Jak rzucić palenie? Jakie są metody, aby pozbyć się nałogu raz na zawsze? Przedstawiamy 7 skutecznych sposobów, by przestać palić.

Nie każdy ma na tyle mocną wolę, aby samemu z siebie przestać palić. Jak rzucić palenie i nie zwariować. Istnieje wiele skutecznych metod, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Jak rzucić palenie?

Pastylki, gumy, plastry

Nikotynę, którą poprzez palenie dostarczamy do naszego organizmu, możemy aplikować w mniejszych dawkach poprzez inne produkty. Mogą to być plastry, inhalatory czy guma do żucia. W ten sposób powoli organizm się odzwyczaja od nikotyny, aż po pewnym czasie wcale nie odczuwa głodu nikotynowego. To najtańsza metoda rzucenia wstrętnego nałogu. Ceny zamienników nikotyny wahają się od 15 do 70 złotych.

E-papierosy

E-papieorsy to elektroniczne urządzenia, mające na celu zastąpić tradycyjne papierosy. Zasilane akumulatorem urządzenie służy do inhalacji, dając podobne wrażenie jakbyśmy palili zwykłego papierosa. Inhaluje się liquidem, a nie tytoniem jak w tradycyjnych papierosach. Zwykły papieros ma w sobie ponad 5000 związków chemicznych szkodliwych dla zdrowia. E-papieros, a właściwie liquid, który jest odparowywany w trakcie jego palenia zawiera nikotynę, wodę, glikol propylenowy lub glicerynę albo mieszaninę tych związków. Papierosy elektroniczne są mniej szkodliwe od tradycyjnych, aczkolwiek nie są zupełnie zdrowe. Ceny e-papierosów zaczynają się już od 50 złotych a kończą nawet na 300 złotych. To nie jedyny koszt, jaki trzeba ponieść. Elektryczne papierosy należy uzupełniać regularnie liquidem, który kosztuje około 20 złotych.

Akupunktura

Akupunktura to wbijanie igieł w konkretne miejsca na ciele pacjenta. Ich pobudzenie zmniejsza głód nikotynowy, a czasem likwiduje go całkowicie. Aby metoda przyniosła skutek, należy przeprowadzić kilkanaście zabiegów, a koszt jednego to około 100 złotych.

Hipnoza

Hipnoza to sugestia zmiany zachowań poprzez głęboką medytację. Z badań wynika, że jest dobrym elementem wspomagającym inne metody. Samą hipnozą nie jest tak łatwo rzucić palenie.

Metoda Carra

To po prostu terapia. Osoba paląca przychodzi na grupowe spotkania, gdzie terapeuta przekonuje, że nie jest wolnym człowiekiem, ponieważ jest zniewolony przez nikotynę. Jeżeli potencjalni kandydaci uświadamiają sobie o swoim zniewoleniu, ich lęk przed rzuceniem palenia znika. Terapia trwa kilka godzin, a jej koszt to około 1000 złotych.

Leki

Wielu osobom udało się rzucić palenie poprzez środki farmakologiczne, czyli po prostu tabletki. Najpopularniejszymi środkami na polskim rynku farmaceutycznym są: Tabex i Desmoxan. Oba środki mają niemalże identyczny skład. Kuracja takimi lekami ma na celu zmniejszenie i w końcu całkowite pozbycie się zależności psychicznej i fizycznej organizmu od nikotyny. Kurację należy rozpocząć 5 dni przed planowanym rzuceniem palenia, a cała trwa 25 dni. Jeżeli nie uda się rzucić papierosów za pierwszym podejściem, można spróbować raz jeszcze, ale dopiero po 5 miesiącach. Koszt jednego opakowania leku to około 65 złotych.

Biorezonanas

Biorezonans to aparat, który wykorzystuje pole energetyczne, które wytwarza człowiek, do wyleczenia go z nałogu. Zabieg jest dość krótki, trwa od 20 do 50 minut. Do gabinetu, przed zabiegiem należy przynieść niedopałek ulubionego papierosa, który umieszcza się w mosiężnej elektrodzie, która jest podłączona do aparatu. Następnie w organizmie zachodzi reakcja wygaszania głodu nikotynowego. Jedna taka sesja to koszt około 100 złotych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ:

Jak rzucić palenie
Pixabay

Popularnym zamiennikiem tradycyjnych papierosów są tzn. e-papierosy czyli papierosy elektroniczne. Są o wiele mniej szkodliwe niż te zwykłe, ale również nie są zdrowe. Ich cena zaczyna się już od 50 złotych.