W ostatnich latach swojej działalności artystycznej Jerzy Turek mógł być najbardziej kojarzony z roli listonosza w serialu Złotopolscy. Aktor, który dziś obchodziłby swoje 88. urodziny miał jednak w dorobku wiele innych, kultowych produkcji.

Turek przewijał się w wielu komediach, które dziś uznawane są za absolutnie klasyczne dla polskiej kinematografii. Niestety, aktor odszedł w 2010 roku.

Jerzy Turek obchodziłby dziś 88. urodziny

W ostatnich latach swojego życia Jerzy Turek cierpiał na choroby układu krążenia. Mało tego, w 2009 roku doznał także udaru mózgu. Życie nie oszczędzało aktora do tego stopnia, że pod koniec musiał on jeszcze walczyć z białaczką. Zmarł 14 lutego w 2010 roku.

Los nie był łaskawy nie tylko dla niego. Aktor wcześniej musiał się zmagać z potworną stratą, gdyż w wieku zaledwie 13 lat zmarł jego syn, Paweł. Jerzy Turek przeszedł więc w swoim życiu naprawdę wiele, a mimo to ciągle potrafił wcielać się w pozytywne i nierzadko zabawne postaci.

Poza jego rolą w serialu Złotopolscy, telewidzowie na pewno pamiętają też innych bohaterów, których odgrywał. Wcielał się, chociażby w Wacława Jarząbka w kultowym filmie Miś. Wystąpił także w obydwu pierwszych częściach komedii Kogel-mogel. Jego kunszt i profesjonalizm były niezwykle doceniane w branży. Tak wspominała go Małgorzata Raszek-Zaliwska, reżyserka Złotopolskich:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

– Kto raz zaprosił Turka do pracy w teatrze czy filmie, ten zapraszał Go ponownie, bo była w Nim prawda i On umiał ją przekazać prostymi środkami.

Zobacz post:

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. W poniedziałek w Biedronce istne szaleństwo. Ceny jak marzenie
  2. Nagle zapadła się pod ziemię. Gdzie teraz mieszka Pola Raksa?
  3.  Wielka afera, internauci porażeni decyzją Polsatu. Poszło o niepełnoletnią Viki Gabor

Źródło: Viva!