"Koparki niszczą wały powodziowe". Mieszkańcy wprost obwiniają jedną osobę
Województwo dolnośląskie zostało objęte stanem klęski żywiołowej. Ma on potrwać 30 dni w celu zapobiegania i usuwania skutków powodzi. Mimo podjętych środków mieszkańcy miast uważają, że pomoc nie jest wystarczająca. Wyrażają też swoje niezadowolenie z rządu i działań lokalnych władz.
Podtopienia w Jeleniej Górze
Sytuacja w wielu miastach w Polsce jest dramatyczna, nie inaczej jest w Jeleniej Górze. Służby z Jeleniej Góry wydały komunikat, w którym przestrzegają przed piciem wody bezpośrednio z kranu. Nadaje się ona do spożycia dopiero po przegotowaniu.
Poziom wody jest tak wysoki, że przelewa się przez wały i dostaje na ulice. Z tego powodu zostały one wyłączone z ruchu. Centrum miasta, od Podwala po ulicę Grunwaldzką jest zalane prawie całkowicie. Mieszkańcy jednak są przekonani, że sytuacja pogarsza się nie tylko z powodów atmosferycznych.
Mieszkańcy Jeleniej Góry wysuwają oskarżenia
Jednym z obiektów, który został podtopiony, jest ośrodek Holiday Park & Resort. Mieszkańcy są oburzeni tym, co robi jego właściciel. Uważają, że działania podjęte w celu ochrony budynku zwiększają zalewanie miasta.
Na profilu Facebook prezydenta miasta — Jerzego Łużniaka zawrzało. To właśnie tam mieszkańcy zamieszczają komentarze, w których wyrażają swoje zaniepokojenie i złość.
Koparki przekopały wały
Niech się ktoś zajmie tym resortem w Cieplicach! Przekopują koparkami wały i puszczają wodę, która zalewa ulice
Właściciel będzie teraz ratował swój teren, zalewając mieszkańców Cieplic. Czy mają prawo przekopywać ten wał? Może ktoś się tym zainteresuje, jak pogoda się uspokoi
Co dalej z Jelenią Górą
Jelenia Góra znajduje się na terenie objętym stanem klęski żywiołowej. Władze miasta wydały komunikat do mieszkańców, w którym informują, z jakich form pomocy można jeszcze skorzystać. Czytamy w nim:
Osoby/rodziny, których gospodarstwa domowe poniosły szkody w wyniku podtopień, mogą zgłaszać się po pomoc doraźną do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze, al. Jana Pawła II 7 w godz. 7.30-10.00 oraz 14.00-15.00.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że w województwach dolnośląskim, śląskim, opolskim i małopolskim do niedzieli mogą spaść opady sięgające w sumie 150 litrów na metr kwadratowy. Może to znacząco pogorszyć sytuację powodziową.