Do mediów trafiła fatalna wiadomość. Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor i działacz Solidarności, a także uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku. Zmarł w poniedziałek 25 stycznia. Przyczyna śmierci artysty nie została podana. Miał 85 lat. 

O śmierci Szymona Pawlickiego poinformował Koniński Dom Kultury. Z miastem Konin związany był przez długie lata. To tam prowadził swoją działalność artystyczną. Wiadomość o tym, że nie żyje, wstrząsnęła wieloma Polakami.

Nie żyje Szymon Pawlicki

Szymon Pawlicki większość swojego życia poświęcił karierze zawodowej, w której spełniał się jako aktor. Był bardzo mocno związany ze swoim rodzinnym miastem – Koninem, gdzie przyszedł na świat, dorastał, a następnie pracował. Jego sylwetkę dokładnie przybliżył Koniński Dom Kultury.

– Z Koninem był Szymon Pawlicki mocno związany. Tu urodził się 28 lutego 1935 roku. W końcu lat 50. kierował Powiatowym Domem Kultury, był założycielem i reżyserem legendarnego kabaretu ‚Koński Ogon’. To właśnie w spektaklach tego kabaretu stawiał swoje pierwsze kroki jako aktor-amator, recytując m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej – czytamy w komunikacie KDK.

Jako aktor miał przyjemność występować w takich serialach jak: Prom do Szwecji (1979), Kobieta i kobieta (1979), Stan wewnętrzny (1983), Skarga (1991), czy Gracze (1995). Odgrywał także epizodyczne role filmowe. Koniński Dom Kultury wspomina, że stał się partnerem aktorskim wielu znanych postaci polskiej sceny filmowej.

– Gdy w 2011 roku został honorowym gospodarzem Salonu Poezji Anny Dymnej w Konińskim Domu Kultury, stał się aktorskim partnerem Anny Dymnej, Ignacego Gogolewskiego, Andrzeja Seweryna, Andrzeja Łapickiego i Daniela Olbrychskiego. Salony Poezji przypomniały koninianom, i dawnym teatralnym kolegom Pawlickiego, jak znakomitym jest aktorem – napisali włodarze KDK.

Kim był Szymon Pawlicki?

Szymon Pawlicki był konińskim aktorem, działaczem Solidarności oraz uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1965 roku. Po uzyskaniu dyplomu absolwenta został aktorem Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W swojej karierze występował jeszcze w teatrach w Kaliszu, Częstochowie, czy Kaliszu.

W latach 70. przeniósł się na Pomorze, gdzie przez 8 lat pracował dla Teatru Dramatycznego w Gdyni. W sierpniu 1980 roku został przewodniczącym komitetu strajkowego w Teatrze Dramatycznym. Kiedy stan wojenny oficjalnie został wprowadzony, uczestniczył we wcześniej wspomnianym strajku w Stoczni Gdańskiej między 14 a 16 grudnia 1981 roku. 

Niedługo po jej pacyfikacji został aresztowany przez Milicję Obywatelską, a następnie bardzo dotkliwie pobity na tamtejszym komisariacie. Później przebywał w Areszcie Śledczym w Gdańsku, a następnie Zakładzie Karnym w Bydgoszczy, z którego został zwolniony pod koniec września 1982 roku. W latach 1983-1989 pracował jako cieśla. 

Niestety, to nie pierwsza smutna informacja, którą podajemy na przestrzeni kilku ostatnich dni. Dwa dni temu kraj obiegła smutna informacja o śmierci dyrektorki Programu 2. Polskiego Radia Elżbiety Markowskiej. Więcej na ten temat przeczytacie >tutaj<.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje
fot. twitter.com/dziejepl

Nie żyje Szymon Pawlicki. Miał 85 lat.

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Poprzedni artykułMaciej Musiał przyłapany na randce z brunetką. Nie szczędzili sobie czułości
Następny artykułNowe przepisy w użytkowaniu hulajnóg elektrycznych
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl