Nie żyje amerykańska aktorka Cicely Tyson, znana m.in. z takich filmów jak Smażone zielone pomidory i serialu telewizyjnego Korzenie z 1977 roku, w którym wcielała się w rolę Binty. 28 stycznia o śmierci artystki poinformował jej wieloletni menadżer.

Cicely Tyson miała 96 lat. Na razie nie podano, co było przyczyną śmierci wielkiej gwiazdy kina.

Nie żyje Cicely Tyson

Kariera Cicely Tyson trwała prawie 70 lat. Większość widzów kojarzy ją z pierwszoplanowej roli w filmie Sounder z 1973 r. Za tę kreację dostała nawet nominację do Oscara. Ostatecznie aktorka nie wygrała w swojej kategorii. Wówczas statuetkę otrzymała Liza Minnelli za kreację w musicalu Kabaret.

Tyson ma jednak na swoim koncie wiele nagród i sukcesów. W 2018 roku aktorkę uhonorowano Oscarem za całokształt twórczości. Dwukrotnie zdobyła nagrodę Emmy. Co więcej, dwukrotnie otrzymała też Prezydencki Medal Wolności. Była też laureatką teatralnej nagrody Tony.

Przez całą swoją karierę aktorską Cicely Tyson była zaangażowana w walkę z rasizmem. Gwiazda często odmawiała ról, jeśli jej zdaniem powielały nieprawdziwe stereotypy rasowe, np. nie grała prostytutek czy służących.

Nie żyje wybitna aktorka

Cicely Tyson w latach 60. była jedną z pierwszych Afroamerykanek, które otrzymały główną rolę w serialu telewizyjnym. W ostatnich latach widzowie mogli oglądać ją w znanym i lubianym serialu Sposób na morderstwo, który dostępny jest na najpopularniejszych platformach streamingowych.

Mało kto wie, że gwiazda była żoną znanego na całym świecie muzyka jazzowego, Milesa Davisa. Para postanowiła się rozwieść trzy lata przed śmiercią utalentowanego artysty.

Cicely Tyson urodziła się 19 grudnia 1924 r. Była postacią niezwykle charyzmatyczną i utalentowaną. Widzowie ją kochali. O tym, że nie żyje dowiedzieliśmy się, dzięki komunikatowi jej wieloletniego menadżera i przyjaciela. Gwiazda miała 96 lat.

Zobacz zdjęcia:

Nie żyje Cicely Tyson

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com