Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje Hugh Hudson, reżyser Rydwanów ognia" niedawno trafił do szpitala
Martyna Pałka
Martyna Pałka 11.02.2023 07:18

Nie żyje Hugh Hudson, reżyser Rydwanów ognia" niedawno trafił do szpitala

Hugh Hudson
fot. UnSplash/Natalie Parham

Właśnie potwierdzono dramatyczne wieści na temat śmierci prawdziwej legendy kina. Hugh Hudson zmarł w wieku 84 lat. Angielski reżyser i twórca nagrodzonego czterema Oscarami filmu zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Nie żyje Hugh Hudson

Wybitny reżyser zmarł nagle w piątek 10 lutego 2023 roku w londyńskim szpitalu. Hugh Hudson miał 84 lata. O śmierci legendy kina poinformowali jego bliscy w specjalnym oświadczeniu udostępnionym mediom. 

Jak czytamy w informacji wydanej przez rodzinę zmarłego, odszedł w szpitalu, gdzie przebywał w związku z chorobą, z którą walczył już od jakiegoś czasu. Wiadomość o śmierci artysty pojawiła się również na łamach “The Guardian”.

"Co tu się dzieje?" Przerażony klient pokazał, jak wygląda Biedronka Outlet. Jest ich w Polsce tylko kilka

Kim był Hugh Hudson?

Hugh Hudson przyszedł na świat 25 sierpnia 1936 roku w Londynie. Przez wielu uznawany jest za prawdziwą legendę światowego kina, a na swoim koncie ma takie bestsellery, jaki nominowany do siedmiu Oscarów, a finalnie nagrodzony czterema statuetkami film “Rydwany ognia” czy produkcje “A is for Apple” lub “Tortoise And The Hare”.

Był nie tylko reżyserem, ale również scenarzystą i producentem filmowym, a swoją przygodę w branży rozpoczynał od pracy w charakterze montażysty i dokumentalisty w latach sześćdziesiątych.

Zmarł nagradzony Oscarami reżyser Hugh Hudson

Prawdziwym przełomem w karierze reżysera był jego kultowy do dziś film “Rydwany ognia” z 1981 roku, opowiadający dzieje brytyjskich lekkoatletów startujących w zawodach. Produkcja oparta jest na prawdziwej historii rywalizacji. Erica Liddella i Harolda Abrahamsa, którzy wywodzą się z różnych warstw społecznych, ale wspólnie przygotowują się od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku.

Oprócz wspomnianych wcześniej Oscarów za film scenariusz oryginalny, muzykę oraz kostiumy, produkcja otrzymała również Złoty Glob oraz nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes. Po latach, w 2012 roku, film został wyemitowany w artystycznej wersji scenicznej.