Lelum.pl

fot. canva.com/seventy four, mart-production z Pexels

Odrażające, o co spytał ksiądz 12-letnią dziewczynę na spowiedzi. Przesada? Włos się jeży

5 Lutego 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Podczas spowiedzi ksiądz zadał 12-latce oburzające pytanie. Internauci zadają sobie pytanie, czy dziecko powinno usłyszeć takie słowa, i to od duchownego. Na samą myśl przechodzą dreszcze. 

W ostatnim czasie temat dzieci przystępujących do spowiedzi znów wypłynął a w mediach rozgorzały dyskusje. Kwestią problematyczną jest nie tylko to, czy uczeń podstawówki może świadomie korzystać z sakramentu — przytoczono wiele historii, w których zachowanie duchownego było nie do przyjęcia i mogło mocno wpłynąć na psychikę małoletniego. Jedna z nich jest szczególnie niepokojąca.

Ksiądz zadał 12-latce odrażające pytanie

Po mediach krąży wiele historii, w których duchowni dość brutalnie wkraczają w intymność swoich spowiedników. Szczegółowe pytania o małżeńską alkowę czasem dalece przekraczają granicę a czasem ich jedyny skutek to zniechęcenie i lęk przed sakramentem, który w zamyśle ma oczyszczać z grzechów.

Nawet dorosła osoba najpewniej będzie czuła dyskomfort przy "odpytywaniu" z życia seksualnego. Najmocniej niepokoi jednak fakt, że ofiarami takich praktyk padają także dzieci. Pytanie, które ksiądz zadał 12-letniej dziewczynce przyprawia o dreszcze.

Kiedy miałam 12 lat, ksiądz podczas spowiedzi zapytał mnie… czy uprawiam seks – dzieli się Paulina, które słowa przytacza w swoim artykule Onet.

W oczach Kościoła, będącego instytucją mocno konserwatywną, grzechem jest nie tylko seks przedmałżeński, pozamałżeński, seks rozwodników, konkubentów, kontakty homoseksualne, czy oglądanie pornografii, ale także antykoncepcja, masturbacja, a nawet "nieczyste myśli", czyli zwykłe fantazje.

Margaret

Margaret wzięła ślub, ale męża nie ma. Podjęła zdumiewającą decyzję

CZYTAJ DALEJ

Czy ksiądz może sobie pozwolić na więcej? W mediach krążą inne oburzające historie

Czy jednak ksiądz, który mimo wszystko jest obcym człowiekiem a według religii jest duchowym przewodnikiem, dzierżącym władzę rozgrzeszania i oczyszczania z grzechu powinien zwracać się z takimi słowami do dzieci?

Onet przytoczył wiele innych "historii młodych spowiedników" a wszystkie mają wspólny mianownik — nasączone są poczuciem stresu, lęku, a nawet traumy związanej z koniecznością pójścia do konfesjonału. W przypadku Pauliny można też mówić o zjawisku, które przez lata było zamiatane pod dywan i przemilczane — molestowaniu słownym.

Ja pamiętam taką broszurę przygotowująca do spowiedzi przed Pierwszą Komunią i tam były właśnie takie super pytania, czy się dotykałam w miejscach intymnych albo, czy mam nieczyste myśli. Jeszcze jak siostra zakonna nas straszyła, że jak się ze wszystkich grzechów nie wyspowiadamy, to kawałek hostii się zamieni w mięso Jezusa. I oczywiście grożenie piekłem, jak się ze wszystkiego nie wyspowiadam. Koniec końców zemdlałam przed pierwszą spowiedzią ze strachu. Mama musiała ze mną iść w innym terminie i mi powiedziała, że mogę kłamać – przytacza wyznanie Sary portal oko.press.

Czy ksiądz lub inna osoba duchowna z racji swojego statusu może sobie pozwalać na brutalne komentarze i pytania, które w normalnej sytuacji zostałyby uznane za grubiańskie i nieprzyzwoite, a ponad wszelką miarę — niepokojące?

Konfesjonał.jpg
Radosław Liszewski

Radosław Liszewski szczerze o żonie Dorocie. Opowiedział, jak wygląda ich życie

CZYTAJ DALEJ
Kasia Cichopek

Wyrzucą Kasię Cichopek i Macieja Kurzajewskiego z TVP? Zachowali się nie po myśli władz telewizji publicznej

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

ksiądz

Podobne artykuły

Samo Życie

Kosmetyczka spojrzała na paznokcie klientki i zamarła. To, co zobaczyła, zmusiło ją do pilnej interwencji
Czytaj więcej >

Samo Życie

Krzysztof odłączył od tlenu własną matkę. To, co zrobił później poraża, Polskę obiegły mrożące wieści
Czytaj więcej >

Samo Życie

Nastolatki dręczyły woźnego w szkole. Miał tego dość i zdecydował się zemścić, niebywałe, do czego się posunął
Czytaj więcej >

Samo Życie

Ksiądz zmarł podczas mszy. Wieści nie do uwierzenia obiegły Polskę, wierni widzieli porażającą scenę
Czytaj więcej >

Samo Życie

Kupiła kapustę, w domu chciała ją pokroić i zamarła. Porażające, co powstrzymało ją w ostatniej chwili
Czytaj więcej >

Samo Życie

Tragiczny koniec Tomasza Chady. Muzyk nigdy nie miał łatwego życia
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Redaktorka Lelum.pl i absolwentka Kultury Japonii PJATK w Warszawie. Koneserka horrorów i filmów klasy B., a ponadto wielka miłośniczka zwierząt. Lubi być tam, gdzie coś się dzieje, choć niekoniecznie w centrum uwagi. Zaczytana w reportażach podróżniczych, zwłaszcza z dalekiej Azji, uwielbia dzielić się ciekawostkami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]