Poślubiły Jezusa, przysięgły żyć w czystości. Czym różnią się od zakonnic?
Dziewice konsekrowane zdecydowały się poślubić Jezusa. Można wskazać kilka kwestii, które odróżniają je od sióstr zakonnych. Pomimo tego, już zawsze będą żyć w czystości.
Kim są dziewice konsekrowane i ile jest ich w Polsce?
Kobiety, które decydują się na bycie dziewicą konsekrowaną, składają w kościele specjalne śluby . Decydują się poślubić Jezusa i w taki sposób resztę życia spędzić w czystości. Takich kobiet są w Polsce setki. Jedna z nich rozmawiała z portalem WP.pl.
Nasz stan nie ma konkretnego celu do zrealizowania. Chodzi w nim o bycie osobą poświęconą Bogu, ale żyjącą w świecie - wyjaśniała krótko w rozmowie z Wirtualną Polską.
Liczba dziewic konsekrowanych w Polsce stale rośnie. W 2024 roku ich liczba w Polsce wyniosła 421 kobiet. Najwięcej jest ich w archidiecezji krakowskiej - 57.
Jak zostać dziewicą konsekrowaną? Są określone warunki
Kandydatka na dziewicę konsekrowaną powinna mieć ukończone 25 lat. Nie może być żoną ani żyć (obecnie lub wcześniej) w konkubinacie. Kobiet, które decydują się wybrać taką drogę nie jest wiele. Co roku pojawia się grupa około 4-5 osób.
Przygotowanie do konsekracji trwa 4-5 lat - podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec, duszpasterz dziewic konsekrowanych w archidiecezji krakowskiej .
Czym dziewica konsekrowana różni się od zakonnicy?
Czynnikiem, który pozwala wskazać różnice pomiędzy zakonnicą a dziewicą konsekrowaną, jest m.in. to, że drugie z nich mogą mieszkać w dowolnym miejscu, a nie w zakonie. Mogą także same decydować o sobie, a nie być posłuszne tak, jak zakonnice .
To odwrotnie niż w zakonie, w którym trzeba być posłusznym i iść tam, gdzie wysyłają przełożeni - tłumaczyła jedna z nich w rozmowie z Wirtualną Polską.