Prowadzą do ciężkich chorób. Z tymi substancjami mamy do czynienia codziennie
Czy wiesz, że istnieją substancje chemiczne, które są częścią twojej codzienności, mimo że nie masz o tym pojęcia? Nie można ich zobaczyć, poczuć ani posmakować, jednak cały czas znajdują się wśród nas. Są to ftalany, czyli chemikalia, które nadają plastikowi miękkość i elastyczność.
Co odkryli naukowcy?
Ftalany najczęściej wykorzystywane są w przemyśle materiałowym , a konkretnie do produkcji laminatów. Służą również jako środki zmiękczające. Naukowcy są zdania, że ftalany nie gromadzą się w ludzkich tkankach. Natomiast badania wskazują, że ich regularna obecność w naszej codziennej rzeczywistości może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie . Szczególnie nie służą one osobom starszym. W USA zostało zbadanych 5000 osób. Okazało się, że osoby w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat, w których moczu wykryto największe stężenie ftalanów , były bardziej narażone na śmierć z powodu chorób serca, niż ludzie z niższymi poziomami tych substancji.
Na co wpływają ftalany?
Substancje chemiczne takie jak ftalany mogą mieć wpływ na przedwczesną śmierć . Jednak naukowcy nie są jeszcze do końca pewni czy nie ma innych zagrożeń, które mogą nieść za sobą te chemikalia. Udało im się natomiast ustalić, że codzienny kontakt z takimi substancjami może prowadzić do przedwczesnej śmierci około 100 000 starszych Amerykanów rocznie . Tego typu chemikalia, mogą działać razem, co jeszcze bardziej zwiększa ich niebezpieczeństwo .
W tym mogą być zawarte ftalany
Zwykły człowiek może nie zdawać sobie sprawy, że codziennie jest narażony na ftalany . Są one zawarte nie tylko w rzeczach przemysłu materiałowego, ale również w przedmiotach codziennego użytku oraz w produktach spożywczych . Idąc do restauracji czy też jedząc fast fooda, jesteśmy narażeni na kontakt z tymi chemikaliami . Ponadto są one obecne w produktach , które najczęściej mamy w domu, np. w oleju. Do tego dochodzą różne kosmetyki, szampony, dziecięce zabawki, perfumy, a także produkty spożywcze pakowane w plastikowe opakowania.
Źródła: webmd.com, sakoexpo