Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Tak naprawdę wygląda kremacja. Większość ludzi do dziś żyje w błędzie
Kacper  Jozopowicz
Kacper Jozopowicz 03.01.2025 11:55

Tak naprawdę wygląda kremacja. Większość ludzi do dziś żyje w błędzie

Znicze
Fot. KAPiF

Chociaż kremacje zyskały na popularności, przewyższając tradycyjne pochówki, wciąż otaczają je liczne tajemnice i mity. Wiele osób wierzy, że kremacja jest zabroniona przez większość religii lub że można otrzymać prochy innej osoby. Warto jednak wiedzieć, że wiele negatywnych przekonań na temat tej jest nieprawdziwych. Obalamy największe mity na temat kremacji. 

Na czym polega kremacja zwłok?

Kremacja ciał zyskuje na popularności jako alternatywa dla tradycyjnego pochówku. To zjawisko stanowi powrót do dawnych rytuałów, które umożliwiają przemianę ciała zmarłego w proch. Wiele osób uważa, że taka forma pochówku skuteczniej wspiera ich w trudnym okresie żałoby po stracie bliskich. Niektórzy jednak wierzą w rzeczy, które są zupełnie nieprawdziwe. Przedstawiamy pięć mitów, które zostały obalone przez znawców tematu.

Beata Kozidrak z córką
Kozidrak walczy o zdrowie. Jej córka opublikowała poruszający wpis
Tomasz Jakubiak
Po długim milczeniu nowe wieści o Tomku Jakubiaku. Łzy same płyną do oczu po tym, co ujawniono

W te mity wierzą ludzie

1. Kremacja polega na podpaleniu ciała

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących kremacji jest przekonanie, że ciało jest po prostu podpalane. W rzeczywistości proces ten polega na wykorzystaniu płomieni do wytworzenia niezwykle wysokiej temperatury w specjalnie zaprojektowanym piecu.  W trakcie kremacji intensywne ciepło redukuje ciało do postaci gazów, które następnie trafiają do elektrycznego procesora przekształcającego je w popioły. Co istotne, ciało nigdy nie jest bezpośrednio podpalane.

2. Urny mogą zostać pomylone

Osoby obawiające się, że urna z prochami bliskiej osoby może zostać pomylona, mogą być spokojne. Proces spopielenia zaplanowany jest niezwykle starannie – po jego zakończeniu pracownicy starannie czyszczą podajnik, a następnie umieszczają w nim kolejnego zmarłego.

3. Sprzeczność z religią

Niektórzy boją się również, że kremacja zwłok może stać w sprzeczności z ich wiarą i tradycją. Jest to nieprawda. W rzeczywistości, wiele wyznań dopuszcza kremację. Na przykład Kościół katolicki jest otwarty na taką formę pochówku, pod warunkiem że powody takiej decyzji są zgodne z nauką religijną.

Ludzie naprawdę wierzą w te mity

4. Efektem kremacji jest popiół

Niektórzy wierzą, że to co pozostaje po kremacji, to popioły. Tak jednak nie jest. Sam proces przebiega tak, że szczątki przypominają gruby piasek w kolorze szarości. Tak naprawdę to fragmenty kości, które mają wyglądać jak popiół.

5. Prochy są nieczyste

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przekonanie mówiące o tym, że prochy mogą zawierać substancje chemiczne, to zwykły mit. Po zakończeniu kremacji następuje proces specjalnej obróbki, który ma na celu oddzielenie wszelkich niewłaściwych substancji.

Źródła: justcremation, gasowski.info, hadeslublin.pl, uslugipogrzebowe.lubin.pl