Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Jak pachnie trupi jad? Daje bolesne objawy. Zatruć się można nawet w ten sposób
Sylwia Kropiewnicka
Sylwia Kropiewnicka 11.11.2024 22:13

Jak pachnie trupi jad? Daje bolesne objawy. Zatruć się można nawet w ten sposób

Trupi jad
fot. Canva

Trupi jad to toksyczne związki, które powstają w martwym ciele. Mają charakterystyczny zapach, a zatrucie nimi daje nieprzyjemne objawy. Na trupi jad składają się różne substancje. Sprawdź, po czym rozpoznać zatrucie nim. 

Czym jest trupi jad?

Trupi jad to nic innego, jak odór martwego ciała. Powstaje w wyniku procesów gnilnych zachodzących po śmierci w ludzkim ciele. Trupi jad to m.in. putrescyna, czyli tzw. “zapach śmierci”, który działa nawet na podświadomość człowieka. To właśnie ta substancja odpowiada za zapach trupiego jadu. 

Zarówno putrescyna, jak i inne związki, które są określane jako trupi jad, powstają najpóźniej ok. 3-4 dni od zgonu. Jak się okazuje, największą toksyczność osiągają jednak 10 godzin od śmierci. Co ciekawe, w temperaturze pokojowej trupi jad przyjmuje postać przejrzystej i oleistej cieczy. 

Grabarz
Pierwszy dotyk zmarłej osoby. Grabarz nie może go zapomnieć. Zapach to pikuś
Pani Marianna
Marianna poszła na grzyby i zaginęła. Właśnie wydano dramatyczny apel

Jak można zatruć się trupim jadem?

Trupi jad może niekorzystnie wpływać na ludzki organizm, szczególnie kiedy występuje w dużych stężeniach. Do zatrucia substancjami, które się na niego składają, może dojść poprzez kontakt z ciałem osoby zmarłej np. poprzez dotyk. 

Do zatrucia trupim jadem może dojść także poprzez noszenie ubrań zmarłego czy poprzez kontakt z przedmiotami znajdującymi się przez dłuższy czas w najbliższym otoczeniu zwłok. Warto jednak pamiętać, że ogólnoustrojowe zatrucie tymi substancjami są możliwe pod warunkiem, że trafią one w dużym stężeniu do naszego krwioobiegu. Szczególnie toksyczną substancją jest neuryna - produkt rozpadu komórek nerwowych. 

Zatrucie trupim jadem daje bolesne objawy

Warto wiedzieć, że związki zawarte w trupim jadzie występują nie tylko w ludzkich zwłokach. Co ciekawe, mogą znajdywać się także w żywności - rybach, mięsie, serach i wędlinach dojrzewających. Jednak kiedy produkty są prawidłowo przechowywane, ich stężenie jest niewielkie. 

Substancje zawarte w trupim jadzie mogą nie tylko powodować objawy ze strony układu pokarmowego i oddechowego, lecz także prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli człowiek zatruje się putrescyną, zostanie ona szybko zneutralizowana przez wątrobę. Jednak nauryna może wywoływać objawy zatrucia już w stosunkowo niewielkich dawkach. Wpłynie ona na upośledzenie funkcjonowania układu krążenia i oddechowego. Niestety, nie jest neutralizowana przez wątrobę. 

Zatrucie trupim jadem daje bardzo dużo objawów. Jest wśród nich m.in. nadmierna potliwość, ślinotok, duszności czy nudności i wymioty.