Wyszukaj w serwisie
Zdrowie i żywienie Aktywność silversa Pielęgnacja i uroda Lifestyle Silver Quizy
Lelum.pl > Dzieje się > Tym środkiem błyskawicznie wyczyścisz nagrobek. Kosztuje grosze, a działa cuda
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 25.10.2024 16:01

Tym środkiem błyskawicznie wyczyścisz nagrobek. Kosztuje grosze, a działa cuda

czyszczenie nagrobków
Fot. djedzura/Getty Images, Canva

Zbliżają się uroczystości ku czci świętych i zmarłych. Jednak nie tylko wierzący udadzą się wkrótce na gruby swoich bliskich. To zwyczaj zakorzeniony głęboko nie tylko w polskiej kulturze. 1 i 2 listopada na cmentarzach będzie można spotkać wiele osób. Niektórzy z dużym wyprzedzeniem przygotowują się do tego okresu. 

Niedługo Polacy udadzą się na groby bliskich zmarłych

Znicze i chryzantemy lub inne odporne na niskie temperatury kwiaty — to najczęściej będzie się pojawiać na listach zakupów wielu Polaków. Jednak nie chodzi tylko o ozdabianie grobów, ale przede wszystkim o podtrzymywanie pamięci po bliskich nam osobach, których już nie ma w świecie żywych.  Ludzie udają się jednak nie tylko na miejsca wiecznego spoczynku swoich krewnych czy przyjaciół. W najbliższym czasie odwiedzane są również groby dawno zmarłych gwiazd, znanych pisarzy, muzyków, aktorów i innych artystów. To jeden z ważnych elementów naszej kultury. 

Dbanie o miejsca pochówków to wyraz szacunku dla zmarłych. Odwiedzamy cmentarze nie tylko po to, aby ich wspominać, ale również posprzątać groby. Lepiej nie zostawiać porządków na ostatnią chwilę. 

Polski cmentarz
Polacy pomknęli na groby. Na miejscu zaskoczenie, czegoś takiego nie było od lat
Chryzantemy
Podlej tym chryzantemy na cmentarzu, a będą rosły jak szalone

Tym najlepiej czyścić nagrobki

Choć zostało jeszcze trochę czasu do Wszystkich Świętych, na cmentarzach już można spotkać wiele osób, które pojawiają się tam, aby wyczyścić groby nieżyjących członków swoich rodzin. Niektórzy dbają również o mogiły swoich zmarłych znajomych czy sąsiadów, jeśli ci nie pozostawili po sobie nikogo, kto mógłby się tym zająć. To pokazuje, jak ważna jest w naszej kulturze pamięć i szacunek do zmarłych. 

Zbieramy zużyte znicze, wymieniamy uschnięte kwiaty na nowe. Porządkujemy przestrzeń dookoła nagrobka. To jednak nie wszystko. Sam grób również czasem wymaga dokładniejszego czyszczenia. Jak najlepiej się za to zabrać? Czasem wystarczy sama woda z płynem, lecz trzeba zwracać uwagę na materiał, z którego wykonany jest nagrobek. W jakie preparaty więc warto się wyposażyć, udając się na cmentarz?  

Tyn najlepiej czyścić nagrobki

Starsze groby najczęściej są wykonane z lastryka. To szary materiał z drobnymi odłamkami w różnych kolorach. To bardzo trwały materiał i nie wymaga specjalnej ostrożności przy pielęgnacji, choć oczywiście lepiej nie używać twardych szczotek czy gąbek, tak zwanych druciaków. Tu wystarczy woda z płynem do mycia naczyń lub płyn do mycia szyb. Można również użyć lekkich kwasów, które dobrze sprawdzą się przy usuwaniu mchów i porostów z pomników. 

Z granitem sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Ponownie samo czyszczenie nie wiąże się z koniecznością stosowania drogich chemikaliów, wystarczy płyn do naczyń, 10 ml na litr wody. Jednak jeśli komuś zależy, alby materiał nie stracił połysku, trzeba go regularnie impregnować, co najmniej raz na pół roku. Nie wskazane są jednak produkty natłuszczające, gdyż można uzyskać wtedy efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast błyszczeć, granic jeszcze bardziej zmatowieje. 

Marmur stosuje się rzadko przy budowie grobów, ponieważ jest drogi i trudny do utrzymania. Szybko matowieje i się odbarwia. O taki pomnik trzeba bardzo dbać. Nie należy jednak stosować środków chemicznych. Najlepiej sprawdzi się ciepła woda. To trudniejszych zabrudzeń należy stosować tylko specjalne preparaty do marmuru. 

Ostatnio ludzie coraz częściej decydują się na betonowe pomniki. Pielęgnacja jest bardzo podobna jak w przypadku nagrobków z lastryko. Choć beton jest dość odporny na rysowanie, lepiej korzystać z miękkich gąbek i ściereczek.